[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
In asteptarea plantelor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

In asteptare fondurilor pt un setup mai mare deocamdata am sa inecerc un setup plantat de 100 l, pesti vor fi cei din acvariul mic de 30 de litri deocamdata si astia fiind 7 neoni, 3 corydorasi , 2 sae, un beta si doi xifo.Acvariu 100 l, home made, substrat Manado Jbl si Aqua Basis Plus, iluminatul va fi compus din patru tuburi T8 18 W ,un Philips Aquarelle, Philips 830, 865, osram 827, sper sa fie spectrul bun.Filtru extern Diy dintr-o filtru intern boyu,si.... deocamdata nu sunt hotarat la plante .
[Thumb - P1140355.jpg]

[Thumb - P1140358.jpg]

[Thumb - P1140366.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 27/01/2013 13:40:55

[Yahoo!]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Asteptam sa vedem ce iese.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multa oleaca mai "hais" piatra
N-o lasa chiar asa pe mijloc...

P.S.: Stiu ca-i greu, am avut si eu problemele cu chestii mari puse in mijloc

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Cam inalt. Nu stiu daca vei avea reusite cu gazonul. Prea multe tuburi cu lumina calda. Baza ar trebui sa fie din tuburi 865 si restul pentru gust.

danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

stefanp wrote:Multa oleaca mai "hais" piatra
N-o lasa chiar asa pe mijloc...

P.S.: Stiu ca-i greu, am avut si eu problemele cu chestii mari puse in mijloc
Inca nu sunt definitive, mai am inca o varianta cu o buturuga facuta de mine, dar inca nu e gata , mai are tanin in ea , si e .... destul de marisoara pt acvariu , am sa pun o poza .
[Yahoo!]
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

daniel12 wrote:Cam inalt. Nu stiu daca vei avea reusite cu gazonul. Prea multe tuburi cu lumina calda. Baza ar trebui sa fie din tuburi 865 si restul pentru gust.



Atunci ar fi mai bine sa pun doua aquarelle Philips sau doua de 956 Philips .Pt gazon m-am gandit la ceva nepretentios , oricum avand in vedere inaltimea astept sfaturi recomandari ce as putea folosi

This message was edited 3 times. Last update was at 27/01/2013 14:31:23

[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eu prefer tuburile speciale pentru plante - alea roz (Osram Fluora, Sylvania Grolux, AquaMedic PlantGrow). Dar daca tot ai tuburile despre care spuneai in primul post foloseste-le, e buna combinatia.
Philips Aquarelle e recomandat de catre producator pentru fotosinteza iar 830 e tub horticol.Daca ti se pare prea galbena lumina data de cele doua 830 si 827 poti inlocui unu' cu un Aquarelle sau mai bine cu unu' roz.

Poze: smilie ... Poze cu plante
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Recomandari ai sanse mai mari sa primesti daca specifici lungimea si inaltimea bazinului. Ca asa e mai dificil.

As inlocui o pereche de tuburi 865/965 cu T5 de 24W. Si lasa doar un T8 cald.

As incepe doar cu 2 T5 si creste pe parcurs ce cresc si plantele. Aquarelle ala nu stiu ce spectru are.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/01/2013 14:40:34

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Asa:

image

Virfu' din zona verde e pentru placerea ochiului, tuburile roz pentru plante nu-l au si plantele verzi se vad urit.

Poze: smilie ... Poze cu plante
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

daniel12 wrote:Recomandari ai sanse mai mari sa primesti daca specifici lungimea si inaltimea bazinului. Ca asa e mai dificil.

As inlocui o pereche de tuburi 865/965 cu T5 de 24W. Si lasa doar un T8 cald.

As incepe doar cu 2 T5 si creste pe parcurs ce cresc si plantele. Aquarelle ala nu stiu ce spectru are.


Problema cu T5 e ca am tuburile , dar nu am droserele, am drosere doar electronice pt t8 si nu sunt compatibile.
[Yahoo!]
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Poze cu buturuga , inca nu sunt decis daca sa o pun sau nu
[Thumb - P1140415.jpg]

[Thumb - P1140414.jpg]

[Thumb - P1140417.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2013 15:18:44

[Yahoo!]
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Imi place buturuga, dar ca pozitionare nu te avantajeaza. Sfatul meu este sa o pui in spate, intr-un colt, sa folosesti si pietrele in jurul ei si sa creezi imaginea unui deal.Bafta cu proiectul!
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

cosmin_ruz wrote:Imi place buturuga, dar ca pozitionare nu te avantajeaza. Sfatul meu este sa o pui in spate, intr-un colt, sa folosesti si pietrele in jurul ei si sa creezi imaginea unui deal.Bafta cu proiectul!


inca nu sunt tocmai decis daca am sa o introduc in peisaj din doua motive , primul ar fi ca mai scoate tanin desi cred ca are la activ peste 40 de ore de fierbere plus cel putin 200 de litri de apa schimbati, nu stiu cat timp va mai dura pana sa fie utilizabila, al doilea motiv ar fi ca imi cam ocupa locul plantelor , acuma sa vad si la ce plante ma voi decide , dar peste primul motiv e cam greu sa trec . Mersi .

This message was edited 1 time. Last update was at 27/01/2013 15:30:16

[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Taninii, inamicul nr. 1 al acvaristilor
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

daniel12 wrote:Taninii, inamicul nr. 1 al acvaristilor

oricum calculez cantitatea de energie necesara fierberii si necesarul de apa pt ´´ a face utila in acvaristica ´´ o buturuga, e cam mare pt un producator de buturugi de acavariu sa zicem , deci concluzia mea e ca mai trebuie sa fie o metoda mai rapida si mai necostisitoare de a scoate tanini din lemn , ce ziceti
[Yahoo!]
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

cosmin_ruz wrote:Imi place buturuga, dar ca pozitionare nu te avantajeaza. Sfatul meu este sa o pui in spate, intr-un colt, sa folosesti si pietrele in jurul ei si sa creezi imaginea unui deal.Bafta cu proiectul!



M-am gandit sa fac un deal dar din cate am citit JBL manado nu e prea stabil in timp pe inaltimi, adica se niveleaza , si mai ales daca am ceva ce ajuta gen corydoras , deci ... nu stiu ce sa spun.
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu zic ca nu ai citit destul sau ti-a soptit o pasarica de la pet-shop vrajeli in ureche

Mai intai vezi ce-s aia tanini, vezi ce fac, la final decizi daca vei consuma atata energie pe o bucata de lemn banala.

Eu n-am fiert in viata mea buturugile, unii au obsesia asta, similara cu cea cu bulele de aer bolborosite.

Dar asta e parerea mea. Altii s-ar putea sa vina cu idei diferite.
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

daniel12 wrote:Eu zic ca nu ai citit destul sau ti-a soptit o pasarica de la pet-shop vrajeli in ureche

Mai intai vezi ce-s aia tanini, vezi ce fac, la final decizi daca vei consuma atata energie pe o bucata de lemn banala.

Eu n-am fiert in viata mea buturugile, unii au obsesia asta, similara cu cea cu bulele de aer bolborosite.

Dar asta e parerea mea. Altii s-ar putea sa vina cu idei diferite.


Ok, superficial am citit despre tanini , in mare stiu ca sunt si benefici in anumite cantitati scazand ph ul apei , dar de unde stiu eu ca nu mi l va scadea mult sau ingalbeni apa exagerat , cum stiu cat de safe e sa o introduc in acvariu,
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Fiertul buturugilor, sau macar oparitul lor se face in principiu pentru dezinfectare (atat cat poate fiertul eventual combinat cu sare sa o faca). In plus mai ajuta facand ca cioata sa se imbibe de apa mai rapid.
Alta ar fi ca in cazul in care cioatele sunt luate de prin gradini, exista posibilitatea sa contina substante cu care au fost stropite plantele respective.
Si inca un motiv ar fi ca scapa de culoarea ce pe unii ii deranjeaza la ochi.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Offline

Poti folosi si carbunele daca vrei sa scapi de tanini atunci cand te deranjeaza, il folosesti 24h si il scoti.
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com