[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
vreau un sfat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

salutare
intentionez sa imi fac un acvariu de 80 lungime, 35 latime
din experienta voastra, care ar fi cea mai potrivita inaltime dpdv practic dar si estetic?
am gasit si un capac din acela misto din plastic negru la aceste dimensiuni
tetrazonu'
Unripe member

Joined: 07/01/2006 12:54:28
Messages: 3
IP:
Offline

dimensiunile ideale sunt de 80x40x40
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

da am gasit un capac misto de 35 latime, asa ca 80/35 e batut in cuie
si eu ma gandeam la 40 inaltime
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu-i buna ideea "capacul face acvariul"!
Mai gandeste-te...
Fa-ti acvariul pe gustul tau si sunt sigur ca o sa gasesti capac "misto" si pentru alte dimensiuni!
[Email]
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

tocmai, nu stiu care e gustul meu
e clar ca lungimea sa fie 80, asa se potriveste in casa
nu stiu cat de inalt sa il fac , de aceea am intrebat, iar capacul ala e misto.
oricum, nu vreau mai lat de 35
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cip wrote:
oricum, nu vreau mai lat de 35

Pacat...nu o sa-l poti planta asa cum trebuie...Si iti garantez ca daca te indragostesti de pesti, atunci te vei indragosti si de plante. Iar cind vei descoperi ca nu poti sa il plantezi asa cum ai vrea, cind vezi ca trebuie sa te limitezi numai la buturugi mititele si "pietricele" in locul unui bolovan mai aratos, atunci ...Si sa stii ca nici pestii nu se simt bine cind nu au unde "sa intoarca". Ma rog, pina la urma, gusturile nu se discuta.
Oricum, nu il fa mai inalt de 40.
eflorian
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 15:20:26
Messages: 51
Location: Bucuresti - Socului
IP:
Offline

Si eu mi-am facut acvariul in functie de spatiul disponibil din biblioteca si mi-am spus ca latimea de 35cm este suficienta. Acum ca nu l-am facut de 40 sau 50cm latime. Dar stii cum e cu "dai omului mintea cea de pe urma", nu-ti dai seama decat atunci cand este plin si nu ai unde sa mai bagi o plantuta, o pietricica, o buturuga, cativa pestisori si "agregatele" necesare bunei functionari a "combinatului". Te poti uita in galeria mea si vezi cum arata un acvariu de 35cm latime, dar...... daca avea mai mult, :veselx:

galeria mea
[Email]
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

da cat de inalt e acvariul tau? eu asta vreau sa stiu
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

mai oameni buni, lasati-le naiba de prostii.
luati-va acvarii de firma cu tot ce trebuie si nu va mai prostiti cu geamuri si capace luate de cine stie unde..
vedeti aici ce si cum ..
ori faceti o treaba ca lumea ori...
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

azi am dat comanda la acvariu.pana la urma m-am hotarat la 80/35/40
mi-am cumparat si un capac Hagen Waterhome. arata super misto, abia astept sa fie gata acvariul saptamana viitoare sa ma apuc de treaba.
multumiri celor care au raspuns
akademik_79
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/06/2003 00:51:04
Messages: 950
Location: Bucuresti -Pantelimon 283 (Delfinului)
IP:
Offline

....

Si inca ceva - niste veterani de aici ti-au dat un sfat bun, din moment ce nu tii cont de experienta altora, se prea poate ca data viitoare nimeni sa nu-si mai spuna cuvantul, pentru ca oricum vei face cum te taie capul.

Acum ca lucrurile sunt consumate, bine ai venit in randul acvaristilor si bafta cu noua achizitie. Pune si niste poze in galerie, sa vedem si noi bijuteria :o .

Engels and Marx are responding the FAQ's...
[Email] [Yahoo!] [MSN]
paulc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/01/2004 13:27:11
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

...

On topic:
@cip: unde se gasesc asemenea capace?
O sugestie de aranjare: daca pui in spate un colant dragut cu plante, bine facut, nu kitschuri, te poti rezuma la plante de tufa, gen echinodorus sau criptocorine, si atunci nu vei sesiza o lipsa acuta de spatiu (adica largime), si nici nu va fi impresia ca nu e bine plantat.
Am facut asta la cineva, avea cam 85Lx30lx45h, si cel putin la 5 cunostinte comune le place mai mult acela decit acvariul meu de acasa, despre care eu personal am impresia ca e cel mai frumos dintre toate celelalte amenajate de mine. Deh, gusturile nu se discuta.

Atentie la neatentie...
[Yahoo!]
cip
Junior member

Joined: 18/01/2006 17:28:10
Messages: 68
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

capacu l-am luat de la un magazin din cluj. am inteles ca se poate comanda orice dimensiune. pe site-ul www.hagen.com se pot vizualiza toate ofertele lor.
poze inca nu am , ca abia peste o saptamana vine acvariul, apoi tre sa gasesc niste plante misto . a propos, ce recomadati?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com