[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
noii mei prieteni  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

image
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

image
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

image
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Man, ai tot respectul meu pentru felul in care iti tratezi pestii.
Eu abia-abia m-am obisnuit cu tubifecsii in casa. Iar gandaci...!!! Oho, n-as putea sa tin, oricat mi-ar fi de dragi scalarii si oricat de multa grija as avea sa le ofer un meniu sanatos.
Astia ai tai, dupa cat sunt de mari, banuiesc ca ii dai la oscari, nu? Cam cati mananca la o masa?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

Dalles wrote:Man, ai tot respectul meu pentru felul in care iti tratezi pestii.
Eu abia-abia m-am obisnuit cu tubifecsii in casa. Iar gandaci...!!! Oho, n-as putea sa tin, oricat mi-ar fi de dragi scalarii si oricat de multa grija as avea sa le ofer un meniu sanatos.
Astia ai tai, dupa cat sunt de mari, banuiesc ca ii dai la oscari, nu? Cam cati mananca la o masa?


gandacii astia dupa cum stiu eu sunt africani. pe deasupra sunt considerati o delicatesa. fara gluma!
mai mult ca sigur ca sunt crescuti ca si animale de casa (pet) nu ca hrana pt pesti.

Acvariul meu
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

@bilti: Or fi ei o delicatesa iar apartenenta continentala nu are importanta (putand fi si supraponderali de pivnita) si inca, mai mult...

@merlin: ...cu toate ca suntem la Alte vietati, parca nu-si au locul aici. In lipsa unei descrieri a speciei acest post va fi sters.

P.S. Daca nu a existat o regula pana acum, o facem de acum incolo... Alte vietati este destinata patrupedelor sau zburatoarelor care ne umplu casa (in numar rezonabil) iar in cazul altor vietati (pe care nu le poti striga pe nume si nici mangaia/imbaia/dresa/alinta) prezentarea lor se accepta doar sub aspect stiintific.
Altfel, azi-maine s-o gasi cineva sa ne prezinte afectiv, tenia pe care o gazduieste.
@merlin: No offence given ... sper ca s-a inteles asa cum trebuie...

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Pe afara, noii lui prieteni se vand la Petshop. Asa ca nu vad de ce acest post trebuie sters. Fiecare cu placerea lui...

Acvariul meu
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bilti wrote:
gandacii astia dupa cum stiu eu sunt africani. pe deasupra sunt considerati o delicatesa. fara gluma!

Nu ne ramine decit sa ii uram "pofta buna" alaturi de rugamintea de a nu ne mai "delecta" cu asemenea funny stuff.
Multumim pentru intelegere. No offence, dar poate sunt si unii mai slabi de inima pe aici...

@betta - perfect de acord cu tine.
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

Acesti gandaci au denumirea Gromphadorrhina portentosa
Traiesc in madagascar. Sunt foarte usor de tinuti - nu musca, nu miros, nu transmit boli. Se tin tin ca animale de companie sau ca hrana pentru tarantule, serpi, soparle....
Cautati pe net si veti gasi in ocident foarte multe situri destinate acestor vietati.
Daca doreste careva gandaci, sa vina la Cluj...
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

zau de nu-mi aduce aminte debanculcu bula la zoo, cind le arata "tovarasa" testoase, si elzice ca-s plosnite crescute la C.A.P. SCORNICESTI !!

sau ce-i crocodilul - o sopirla crescuta la "cantina partidului" ;)
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Asa ca nu vad de ce acest post trebuie sters...


Pentru ca forumul este in esenta de acvaristica si pentru ca exista o galerie unde pot fi depuse imaginile. Postul in esenta nu are continut (cu exceptia comentariilor noastre) ci doar imagini. Din respect fata de tot ceea ce este viu datele problemei se schimba atunci cand exista o prezentare (chiar si narativa) a oricarei specii aflate in posesia vreunui membru al forumului. Macar denumirea stiintifica sau comuna, un areal s.a.m.d. Despre titlul topicului care putea fi si el mai bine ales nu comentez nimic...Credeam ca am fost bine inteles .
Il astept dara pe merlin cu cele necesare/cerute pentru a putea inchide aici discutia

Later edit: Acu' ca aveam denumirea :Madagascar Hissing Cockroach in final am gasit si o pagina in engleza (majoritatea sunt in germana, spaniola )
http://www.oregonzoo.org/Cards/Insects/mad.cockroach.htm

scientific name
gromphadorrhina portentosa
size/weight/height
Length: 2 - 3.5"
adaptations/coloration
Color: mostly shiny brown; black head, prothorax and legs
Antennae: One pair
Body: larger flat oval; flatness enables it to slip into narrow spaces
Prothorax: males - 2 large bumps on prothorax; females - none
Sensory Appendages (cerci): 2 sensory; on end of abdomen
behavior
Home: outdoors; rotting logs and leaf litter; DOES NOT LIVE IN HOUSES
Colony: large
Defense: hiss when threatened
Food: scavengers; play an important role in nutrient cycle; eaten by birds and other predators - important link in the food chain
reproduction/lifespan
Lifespan: up to 18 months
diet
herbivore
Wild: fallen fruit, leaf litter
Zoo: fruit
habitat/range
forest floor - Madagascar
other
not considered pests

FAQ
Do they carry diseases?

No. Since they live away from people, they don't pick up diseases that cockroaches usually get from people.
Are they pests?
No. They are only found on Madagascar and live in large groups in decaying wood on the forest floor. They wouldn't come inside houses even if they had the chance. Less than 1% of all cockroach species are household pests. Most are beneficial.
How do they hiss?
They have small holes (spiracles) for breathing along their backs. If they force air out quickly, it makes a hissing sound similar to that of snakes. They hiss when they feel threatened as a defense against predators.
---------------------
Cam asa cred ca se cadea facut, dar in romana Case closed!

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com