[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Piranha  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Am intalnit foarte multe persoane care dau indicatii legate de piranha red belly...pt cei care vor fi interesati de acum inainte am sa incerc sa introduc 2 imagini care diferentiaza clar pacu de piranha...cat despre compatibilitati...nu stiu foarte multe, in schimb stiu sigur ca cele 2 specii care sunt foarte asemanatoare au nevoie de spatiu...am citit cateva postari si tin sa va contrazic pe cea mai mare parte din voi...da intradevar au nevoie de spatiu piranha red belly eu nevoie de aproximativ 60l de apa iar pacu 90l, dar asta la maturitate, pot fi crescuti si in acvarii mai mici in nici un caz 60l si nu cate 2-3 indivizi, de preferinta ar fi minim 6, sunt pesti de banc, piranha cresc considerabil(cat vezi cu ochi) in primele luni de viata 4-6 luni, dupa care dimensiunile lor raman cam intacte...cresc foarte greu. Sunt o specie foarte rezistenta. Ca si hrana este indicata carnea in special, nu conteaza natura ei ...atata timp cat nu este preparata si nu are condimente pe ea. Stiu ca am postat si in alta parte dar pt cei ce citesc acest topic si au idee de unde as putea sa imi achizitionez 6 red belly astept un pm.
[Thumb - allens_pacu_w360.jpg]

[Thumb - piranha-7.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Prima imagine...pacu in cea de a 2-a Piranha

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2013 17:11:09

[Email]
baldoros
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2013 17:04:11
Messages: 71
Location: Pitesti
IP:
Offline

Salut!
Iti pot fi de folos.
Sunt din Pitesti si la Auchan este un petshop numit ZooMania. La zoomania au multi pesti ,,tari'' printre care si piranha.
Costa 12 lei bucata.
Bafta!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com