[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hrana pui de guppy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

pe langa acvariul de 70 de litri cu tetrazoni si cory, mai am unul micut de vreo 10-15 litri in care tineam 2 guppy doar asa, de distractie.
planul meu macabru era sa hranesc tertazonii cu puii de guppy, dar acum ca s-au nascut, parca mi-s dragi si nu-mi mai vine sa-i bag la mancaciosii aia.
azi s-au nascut, am scos imediat parintii si m-am pus pe numarat. is vreo 40-45 de pui mici de tot.
mi-au mai tot nascut guppy si in alte dati, dar nu ma sinchineam de ei, sau ii tineam impreuna cu alti pesti, astfel incat mai mult de 2-3 pui nu scapau niciodata, si nici mancare speciala nu le-am dat. se ascudeau ei printre plante de suprafata si creseau pana la urma, dar daca destul de incet.
de data asta as vrea sa ma ocup de ei...sunt in acvariul ala de 15 litri, vreo 40-45, acvariul e ciclat (daca se poate spune siclat la un asemenea acvariu), dar are pietris, plante de suprafata, un filtru-burete, ceva alge (semana cu mushii verzi) pe peretele din spate al acvariului...si cam atat.
am citit ca galbenusul de ou, lasat putin in apa, este excelent pt pui.
sa ma bazez pe galbenus????
artemia, dafnii, grindal si alte chestii din alea nu am, si nici nu prea am de unde sa fac rost. am fost fix de O,care inca-i prea mare pt ei.
deci.....galbenus???? sau ii las in plata domnului sa mance ce-o gasii prin acvariu, plante, alege si din alea??

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

parerea mea e sa mergi pe galbenush.......fiert...si sa le dai putin cat gamalia unui batz de chibrit...
nu cred ca au ce gasi prin acvariu....pietre? nisip ..yak..
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

exista si niste fix-uri foarte fine (guppy mananca bine de mici...).
Atentie cu galbenusul deoarece strica apa foarte repege. Daca in acvariul cu parintii ai fi avut si niste plante plutitoare nu mai trebuiau separati si gaseau ei returi de pe la masa parintilor.
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

dar are pietris, plante de suprafata,

nenea lucian? io cred ca are plante de suprafata..el a ziso...Dar merge si galbenus o data pe zi..pe langa alte fixuri..nu?
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Eu am crescut fro 3 generatii de guppy pana acum.Am incercat si cu artemia si le place foarte mult dar pentru asta trebuie sa iei oua si sa le pui la enclozat.Cel mai bine te duci la un magazin si cumperi mancare fina pentru alevini.Este aproape ca un praf si ei o mananca fara probleme.Si fulgii de la tetra daca-i maruntesti bine ii mananca.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

am plante de suprafata, ceva asemanator unor nuferi-palmieri....si niste riccia (cred ca asa se scrie), am citit ca riccia produce niste infuzori sau ceva microorganisme cu care se pot hranii pui...
am fix din ala fin, de 0, dar totusi parca esti putin-putin cam prea mare pt gurilor lor, si nu prea reusesc sa-l bage in gura. le-am dat tot galbenus fiert si putini fulgi bine macinati.
sper ca totul o sa fie ok.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Mie mi se pare ca puii de guppy si xifo sunt cel mai usor de hranit. Dimensiunile pe care le au cand incep sa-si spele coada in apa sunt considerabil mai mari decat ale celor care ies din icre...Nu sunt sigur ca ceea ce am facut pana acum e cel mai bine, dar rateuri cu guppy si xifo n-am avut, asa ca , dupa cum am procedat eu, poti incerca si tu sa le dai foarte ,foarte putin galbenus fiert (bine), sau orice alta mancare folosita pentru cei mai mari, dar adusa la stadiu de pudra fina. Si chiar ca au crescut bine, martori mi-s toti copiii din vecini...
[Email]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Am o veste de ultima ora si, cred, mai buna pentru tine .
Luni voi fi in Resita, intr-o delegatie. Daca vrei, pot sa-ti aduc ceva micro si dau eu o bere, asa ca intre incepatori... Da-mi numai un semn, pe PM, e-mail sau chiar aici, daca vrei sa-ti aduc o cutiuta cu "minuni", cel tarziu pana duminica seara, ca altfel nu-i duc in excursie 300Km.
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

multumesc inca odata pt micro.
i-am pus in cutie de margarina,cu lapte si paine,iar acum astept sa creasca si sa iasa.
dar am uitat sa intreb daca cutia trebuie tinuta intr-un loc anume, la soare, ferita de soara, la lumina, la intuneric, la temp cameri, mai cald, mai frig(in frigider??).....deocamdata am pus=o pe masa cu acvariul mic al puilor de guppy. dar unde s-o pun???

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ozi wrote:dar am uitat sa intreb daca cutia trebuie tinuta intr-un loc anume, la soare, ferita de soara, la lumina, la intuneric, la temp cameri, mai cald, mai frig(in frigider??).....

Rau ai facut! Berea sa fie de vina?
ozi wrote:deocamdata am pus=o pe masa cu acvariul mic al puilor de guppy. dar unde s-o pun???

Da' de ce nu citesti si tu articolele de pe forum? Ca d-aia sunt puse acolo, sa fie citite.

PS La temperatura camerei e foarte bine. :alright:
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

nu bausem inca!!!!
dar pur si simplu nu stiam.....am sa caut mai incolo pe forumu vechi,sa aprofundez....
dar de ai spus ca rau am facut si i-am pus in camera cu pesti, cand cica trebuie tinuiti la temp cameriei???

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ozi wrote:nu bausem inca!!!!
dar pur si simplu nu stiam.....am sa caut mai incolo pe forumu vechi,sa aprofundez....
dar de ai spus ca rau am facut si i-am pus in camera cu pesti, cand cica trebuie tinuiti la temp cameriei???

Of, bine vorbim si rau ne intelegem!
Am zis ca rau ai facut ca nu ai intrebat!
In camera cu pesti - e foarte bine. Vezi ca articolul despre care iti vorbeam se afla si pe forumul nou.
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

am citit mai inainte articolul despre micro.
e ok atunci, cred ca totul va iesi bine, si imi voi hranii pui cu virmisori, si vor creste mari si voinici si vor face alti pui, pe care ii voi hranii tot cu micro si tot asa pana ajung la un miliard de guppy!!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Eu i-am hranit cu:
-- galbenus de ou (da intradevar strica apa);
-- cu tubifex de ala congelat si uscat la cubulete (le dadeam firmiturile care ramanea in punguta tubifexului si incerca sa le mai sfaram);
-- cu fulgi (sfarmati foarte bine intre degete ca si cum ai pune sare in mancare);
-- cu mancare de asta vitaminizata speciala pentru pesti (este pe granulatii -am folosit pentru ei granulatia 0-);
-- pastilute de spirulina da sfarmate intre degete (se sfarama foarte usor si se formeaza un fel de praf);
Atentie! Orice mancare ai folosi nu le da prea mult o data ca nu dovedesc cu mancatu si tre' sa le faci curatenie foarte des pe urma!
Eu am tinut puii in 2 caserole (din plastic) gaurite foarte des cu un burghiu de 3 (te orientezi sa nu iasa afara prin aceste gauri) iar caserolele puse in acvariu si legate de buza lui. Astfel pestii din acvariu incep sa se obisnuiasca cu ei si dupa 2,5-3 luni i-am lasat liberi in acvariu si sa stii ca nici unul nu s-a atins de ei (am si tetrazora in acvariu)!

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Ei, am ajuns din nou acasa... Acum , ca am din nou acces la forum, in conditii normale, ma bucur ca totul s-a sfarsit cu bine. N-am inteles de ce n-ai vrut sa-mi ceri lamuriri atunci... Daca accentul nostru a fost cel care te-a pus pe ganduri, n-am ce face. Sau te asteptai la altcineva ? ( chiar daca am o culoare mai "deschisa" la par, blonda... ai vazut ca nu sunt ) Am mai fi putut povesti, nu numai de puii mei de scalari, cum am inceput eu, ci si de puii tai de guppy, dar tare, tare te grabeai.( Nota separata : nu mai condamnati baiatul ca n-am reusit sa-l corup la bere! ) Lasa cutia cu micro la temperatura camerei, cu gaurile aferente in capac, pentru aerisire. Eu cutiile le tin ( ca am trei), langa acvariul micutilor. Nu uita ca , dupa o saptamana sa iti pregatesti o noua cutie. Si consumul va fi mai mare, si poate ca vrei sa-ti regenerezi cultura de micro si pentru alti pui. Perioada de "functionare " a unei cutii poate varia ,dupa cate am vazut eu, intre 10 si 15 zile.
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

pai nu stiu nici eu...nu era nici o graba,dar...habar n-am...mi-a fost un pic cam jena,desi nu era nici un motiv pt jena. si am avut putin senzatia ca va grabeati, ca va era foame si vreati sa mancati ca sa va intoarceti cat mai repede spre casa.
accentul nu era nici o problema, mie chiar imi plac ardelenii, spre deosebire de olteni si banateni care parca vorbesc prea repede si se agita tot timpul, ardelenii sunt calmi, pt ei intotdeauna este timp,nu e graba niciodata. eu am copilarit la deva, si chiar daca teoretic face parte tot din banat, lumea de acolo parca e din ardeal.
acuma regret ca nu am ramas la povesti, as fi vrut tare mult sa vorbesc cu cineva priceput si cu experinta in acvaristica. ca inca am o gramada de nelamuriri si e mult mai bine cand iti povestesti si iti explica cineva decat cand citesti texte din carti sau de pe net.
heheheh, nu e nevoie sa se puna problema ca n-am fost corupt la bere...ca bere beau cu drag toata ziua, cu cat mai multa, cu atat mai bine...atunci in resita erau Zilele Tineretii si de aia era prin centru atata lume, numa ca luni venisera cei cu dansurile populare si tribale...dar cu 2 zile inainte, a fost mult mai bine....si iar m-am intins cu vorba, cand ceea ce vream sa zic, mai degraba sa ma laud, era c-am castigat concursul de baut bere!!! cu ceilalalti concurenti de 25-28 de ani.
am citit despre mirco pe forum si cred ca o sa ma descurc de acum incolo

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com