[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Echinodorus "Apart"  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Echinodorus "Apart"

Conditiile in care tin eu planta:
Data: Ianuarie 2006
Dimensiuni acvariu:1300 x 550 x 500 mm
Volum: 300 litrii reali
Lumina: 4 x 36W (3 osram fluora /1 osram lumilux)
Durata: 12 ore / zi
Substrat: Pietris fractie 1-3 mm aditivat cu Duplarit K
Fertilizanti:
- zilnic: Dupla plant : 4 picaturi
- trimestrial: Dupla plant tabs si Duplarit K balls
CO2 aditionat: 1bula /secunda
Reactor CO2: reactor M Aquamedic / butelie 7l
Schimb apa: 50% zilnic
Temperatura: 24 grade Celsius
Valoare pH: 7.0
Carbonate Hardness (KH): 4 dKH



image


O planta deosebita productia H. Barth, Germania, un hybrid E. horemanii "rot"x E. portagalensis, o plata ideala pentru zona mediana a acvariului unde trebuie sa beneficieze de lumina puternica si o temperatura de 23-27 °C si un pH de 6-7.5 cu apa de duritate medie…ce sa mai o alta bijuterie.

Frunzele dau senzatia de grosime, sunt verde inchis, cerate…aducand aminte de legenda echinodorusului negru, dar cel mai “picant amanunt” inaltime maxima 30 cm diametru normal privit de sus... pana la 32 cm .
In completarea spectacolului de culoare: prima frunza intodeauna rosu-maronie Si se transforma in verde inchis odata cu trecerea timpului.
Forma frunzei eliptica vag ondulata pe margini.
Apreciaza CO2-ul, altfel are un ritm de crestere lent.

Istoria plantei este de data relativ recenta, practic a fost “inventata” in 1994 si foarte curand pentru cum se desfasoara acvaristica la noi au patruns primele 3 exemplare in Romania, ce-i drept via Canada in anul 1996.
Unul a ramas la Dorin Hanganu, altul a ajuns la mine prin intermediul lui Lucian mai cunoscut aici pe forum ca schizotron (multumiri inca odata...in fond asa s-a implinit dorinta "importatorului canadez" iar planta superba mai exista si acum la mine`n acvariu de atatia ani)...ultimul exemplar din cate stiu, la un alt membru al forumului.
De atunci o perioada lunga perioada de liniste…2003: alte 2 exemplare, am adus direct de la producator: unul la mine altul la hans via mosu.
De curand, zilele astea cel mai recent transport venit de pe piata asiatica m-a facut sa scriu acest articol pentru ca insfarsit am certitudinea ca planta a ramas definitive in Romania.
Sunt convins ca se va gasii pe piata si e pacat sa o ratati asa ca nu ezitati sa va intrebati furnizorul de plante.

De asemeni astept cu nerabdare efectul pamantului de musuroi si al turbei imbibate cu HP asupra ei…doar e cazul sa simta ca intrat in Romania .

Al treilea posesor al primului transport de Apart din Romania a incercat un tratament similar si a crescut planta prin aditionare de HP…planta a dus-o bine, exceptional de bine, formidabil dddaaa bine…regret ca nu mai exista topicul vechi despre E.’Devils Eye’ acolo ni se explica cum planta asta o ducea asa de bine incat a si facut tija
Eu nu ma mai contrazic cu nimeni sunt deja scarbit, sleit si am ajuns la vorba lui Sorin Damian care imi invoca proverbul cu troaca porcilor … dar va las pe voi sa vedeti cine are dreptate, asta in cazul in care v-ati prins ca pana acum nu am suflat si nici nu o sa suflu macar un cuvant despre felul in care apar tijele la aceasta planta

Timpul o sa decida cine a fost atunci Pinocchio si cine a vorbit serios…

This message was edited 1 time. Last update was at 02/10/2009 11:31:37


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com