[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
guppy - cozi franjurate  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

care ar putea sa fie prb. ? cand i`am luat nu aveau nimic ... acum au inceput sa li se franjureze cozile ... in acvariu mai am moly, xipho, neoni si 2 scalari f. mici (deci nu cred ca de la ei) ...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alka wrote:care ar putea sa fie prb. ? cand i`am luat nu aveau nimic ... acum au inceput sa li se franjureze cozile ... in acvariu mai am moly, xipho, neoni si 2 scalari f. mici (deci nu cred ca de la ei) ...

Un pH prea mic, probabil. Fa niste teste, schimburi de apa, ca nu se vor vindeca prin puterea Sfintului Duh. Si ce cauta scalarii cu guppy???

Fi foarte atent ca ai mai deschis citeva topicuri referitoare la compatibilitati. Mai bine ai mai citi cit de cit. Sau te-ai stradui sa si retii ceea ce citesti, ca altfel putem sa spunem noi vrute si nevrute.
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

ok am sa incerc sa vad cu ph`ul ....
2. ca sa nu mai deschid al topic ... cum se comporta o femelele moly si xipho gravide si cum arata ...

multumesc pt. sfaturi dolly
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alka wrote: ... cum se comporta o femelele moly si xipho gravide si cum arata ...

Citeste la Vivipari, ca sunt deschise cel putin 3 topicuri pe subiectul acesta.
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Da ce domle', are RH-ul negativ si e la a doua sarcina?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alka wrote:acum au inceput sa li se franjureze cozile ....... 2 scalari f. mici (deci nu cred ca de la ei) ...

Pot fi si scalarii vinovati, coditele de guppy flutura tare apetisant . Poate fi si ceva genetic sau poate fi pH-u'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
StarXi
Member

Joined: 24/12/2005 01:04:09
Messages: 107
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut si eu problema cu 2 guppy (pereche). Masculul a murit, dar femela si-a refacut coada in cam 4 saptamani. Evident dupa tratament cu Sera Bactapur Direct - tratament lung (care cred ca mi-a si deciclat acvariul). Asa ca daca poti sa faci un tratament macar scurt (citesti in instructiuni). Bola este ceva de genul Fin Roth. Cauta la Sera pe site unde au niste poze cu bolile vizibile si tratamente.

Galeria foto completa.
Galeria locala.
[WWW] [Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

MOR GUPPY....dc? ii gasesc morti..cu cozile devorate... dc? in acvariu mai am tetrazoni si betta ...ca si xipho au murit ..si molly

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fish_lover wrote:MOR GUPPY....dc? ii gasesc morti..cu cozile devorate... dc? in acvariu mai am tetrazoni si betta ...ca si xipho au murit ..si molly

Pai daca nu au conditii de viata, mor, normal. Or fi ei pesti rezistenti, dar singuri nu se pot intretine - sunt la mina ta. Schimburi de apa faci? Sunt prea multi in bazin? Masuratori de pH. GH, etc ai facut vreodata? Le dai prea multa mincare? Ce volum are bazinul si citi pesti ai in el? Ce specii?
Daca nu dai toate aceste detalii, nimeni nu are cum sa te ajute, oricit ar vrea.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dolly wrote:
fish_lover wrote:MOR GUPPY....dc? ii gasesc morti..cu cozile devorate... dc? in acvariu mai am tetrazoni si betta ...ca si xipho au murit ..si molly

Pai daca nu au conditii de viata, mor, normal.

Omu' mai are un topic cu acvariu' lui. I s-a spus acolo ca-i prea aglomerat, da' tot cum vrea el face .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Omu' mai are un topic cu acvariu' lui. I s-a spus acolo ca-i prea aglomerat, da' tot cum vrea el face .

O avea, dar si memoria mea are limite. In primul rind ar fi trebuit sa posteze la Boli/tratamente. In al doilea rind, sa dea toate amanuntele posibile. In al treilea rind, sa mai tina si cont de unele sfaturi - dar asta nu-i obligatoriu, fireste... N-are decit sa faca exact ce il taie capul. smilie
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ca sa nu mai pomenim de combinatia: guppy+tetrazona=codite gustoase.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

mai...eu chiar tin cont de sfaturile unora ...specific...unora ! ca multi vb ca sa nu taca....da ideea e ca nu stiu ce sa fac ....normal ca schimburi de apa fac si toate celelalte acum am si plante asa ca pana la urma cred ca tot tetrazonii sunt de vina ,defapt eu ...ca nu le asigur spatiu dar asta nu mai dureaza mult ..(max.1sapt.)..oricum vreau sa se inteleaga odata ca AM GRIJA de pestii mei ..asta special pt Dolly ca vad ca ma tot acuza ca ba nu fac aia,ba aia ...deci am grija de ei ...sg problema e spatiul...voiam sa vad daca mai e si alta ... bafta !

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
danyel
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/01/2006 12:35:58
Messages: 66
Location: Pantelimon(Delfinului)
IP:
Offline

dupa cum spunea si dalles guppy+sumatrani = cozii franjurate gupanezi iar asta am constat-o la mine in acvariu cand 4 sumatrani practic mi-au lasat fara coada un guppanez si asta vazuta live nu din spuse de la unu si de la altu .Mai citeste si u pe forum pe aici si sa vezi cum este mai bine pentru ei .rezolvare -eu asa am facut - doneaza sumatrani unui prieten sau punei in alt acvariu .Vezi ca si gurami au prostu obicei de a se luat de cozile lor
[Email] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com