[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un peste de conconius bolnav?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
iteo_2003
Unripe member

Joined: 16/01/2006 22:16:10
Messages: 1
IP:
Offline

Buna.
Am observat asta seara ca un peste de conconius are niste pete sangerii
pe la branhii si la zona rectala.Initial cineva mi-a spus ca este
insarcinate dar acuma vad ca se cam iau de ea ceilalti pesti si am observat
petele. Nu se vad alte modificari la suprafata.
Acum 2 zile am facut schimbul de apa de 10% (fac saptamanal) din acvariu cu apa statuta la temperatura camerei o saptamana...
Am izolat-o imediat cum am vazut petele si acuma nu prea mai stiu ce sa
mai fac...poate daca din pacate ea moare ce pot sa fac pentru ceilalti
?
...Azi dimineata era foarte agitata..."acvariul" de carantina este de fapt un bidon de 5 litri de apa umplut pe jumatate cu apa din acvariu si pus oarecum in asa fel incat sa isi pastreze proprietatile termice cat mai bine.
Multumesc anticipat.

P.S.Mentionez ca am un acvariu de 84l dar folosesc curent 70l.Il am de 2 luni , am 3 conconius(seamana un pic cu molly dar sunt mai mari si galbeni cu o pata neagra la baza cozii) ,2 xhifo,2molly,3sanitari mici,si un gupp..toti luati de la cineva de incredere dar care acum nu este accesibil...Le dau hrana uscata (si cred ca le-am dat cc-am prea multa......plantele sunt putine si de acuma incep sa se adapteze cu adevarat .... adia incep de abia acuma sa le creasca frunze caci pana acuma s-au c-am scuturat.....folosesc un neon 6700K de 36W....incalzitorul il tin reglat la 24 de grade si el este facut pentru o capacitate de 100l (Aquael 100W)....Filtrul (Tetratec APS 150)...am o pompa exterioara cu filtru cu para si burete si un furtun de perdea de aer .. pompa merge pana la 150 de litri si merge nonstop la un ritm mai mare un pic ziua decat noaptea si o opresc numai cand le dau mancare.Altceva ..pietris de rau in strat de 2-3 degete (6Kg) dar care cred ca am sa mai cumpar inca pe atata si sa vad daca il pot combina cu niste quartzita.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Draga omule de sapiens,
Am observat in curand ca asemenea pete apar de obicei din cauza infectiilor bacteriene. Totusi pot fi si alte cauze ....... poate o manca in zona rectala si s-a scarpinat cu branhiile, poti sa stii ?? In cazul asta nu e suficient s-o izolezi, mai trebuie si imobilizata, sa nu se mai scarpine.
Deci eu nu cred ca este insarcinate. Asa ca foloseste cu incredere Sera Backtopur Direct .

Azi dimineata era foarte agitata

Din pacate si la mine a fost la fel . Sper sa am totusi o seara mai linistita.

plantele sunt putine si de acuma incep sa se adapteze cu adevarat .... adia incep de abia acuma sa le creasca frunze caci pana acuma s-au c-am scuturat.


E ceva normal, nu trebuie sa-ti faci griji prea multe, tocmai ce-a trecut anotimpul in care se scutura frunzele prin acvarii. De aici incepe primavara acvaristica, apar muguri, dau frunze noi, canta pasarele .......


P.S. Scuze de umoru' cam ciudat, da' sincer nu m-am putut abtine ....... incearca Backtopuru', ar trebui sa te ajute .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com