[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
new setup  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

postez si eu la coltul incepatoruli, ca nu am idee ce sa fac. de fapt idei am, dar no.

acvariu : 100x50x60(inaltime)

din anumite motive o sa il umplu numai pana la 40. deci probabil o sa fie cam 170 de l de apa.

fara plante de substrat, doar cateva fire de suprafata. cand o sa imi aduc aminte din nou de numele plantei, il postez.. (frunze rotunde pe tije lungi).

substrat (motivul principal ar fi de facut primitor la 2-3 perechi ancistrusi), probabil nisip, cu multe pietre mai maricele, si 3-4 grote mai mult sau mai putin naturale (furtun cu silicon si pietris, sau sticle de jumate decorate in acelasi mod). si 2-3 craci.


conlocatari "ficsi" - 2 perechi de ancistrusi (3 sa zicem in extrem).


la ce ma mai gandeam : 1 betta + 2 femele aferente si 1 pereche hoplo.

alte variante de propus ?

nu mi-ar surade eterna combiantie scalari/neoni, si nici un card de pesti gen 25 de tetrazone, desi kiwi ma bate la cap asa cum il bat si eu cu ciclide.

daca gasesc kribi, as inlocui betta cu femelele lui, cu una pereche kribi, dar parca am destule ciclide.

sunt deschis la sugestii.

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... tinand cont ca ai cichlidae, orice alti pesti ai baga acolo or sa ti se para plictisitori dupa 2-3 luni ... believe me, am trecut prin asta ...

1) - as pune intariturile alea astfel incat sa pot umple bazinul ca lumea ! ...
2) - as face un decor din spuma poliuretanica, decor care sa imbrace cateva cutii de inghetata, borcane de iaurt, sticle de plastic taiate [ toate lipite in diverse pozitii pe peretele din spate si pe fundul bazinului ] --> un perete "stancos" plin de grote si cavitati ...

... as opta pentru cateva [ 3-4 ] familii [ o familie are 1 mascul + 4-5 femele ] de "africani" de Malawi ... nu mai stiu cum 'reaku se numesc acu' [ astia le schimba in fiecare an si numele si familia smilie ] - auratus, johanni, zebre, iodotropheus, etc. ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com