[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi cultura hrana vie  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

As vrea sa stiu cum pot incepe o cultura de microviermi,sau alta hrana vie usor de intretinut.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Cel mai "greu" lucru e sa-ti procuri o mica parte din cultura altcuiva....eu am microviermi din primavara trecuta de la un baiat din cluj, mi i-a trimis prin posta. Mi-a trimis propria "reteta" de crestere, iar eu am incercat ceva asemanator....desi in ultimele 2 luni de cand a venit frigul i-am neglijat pt k nu mai am pui de hranit, inca sunt in stare perfecta.... Eu ii cresc in caserole de unica folosinta, sau cutii margarina, cu capacele gaurite cu acul, in care pun coaja de paine amestecata cu lapte batut/iaurt/smantana pe fund (strat ~ 2 cm), peste asta am pus cam o lingurita dintr-o cultura veche, iar ca hrana, am adaugat fie pufuleti (pt pesti) in compozitia initiala, fie peste am zobit cu mana drojdie proaspata.....pot spune k in cazul meu drojdia face minuni....se imnultesc viermii mei de nu fac fata puii... Ii tin in beciul casei, unde temperatura nu scade nici pana la inghet iarna, dar nici nu urca exagerat vara. Pot spune k ei se inmultesc destul de bine in intervalul 15-25 grade. Vara reinnoiesc cultura cam o data pe luna, deoarece din cauza caldurii se strica mai repede(se face totul ca un lichid urat mirositor). In cazul asta scoti cam o lingurita-2 de la suprafata culturii, speli bine recipientul, mai faci un amestec cu paine si lactate, si adaugi viermii din vechea cultura. Nu am incercat cu alti viermi, dar acestia mi se par foarte simplu de crescut si administrat...
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Merci,deci sa inteleg ca asta e tot procesul si ca trebuie doar sa fac rost de o cultura de inceput.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cricky
Member
[Avatar]

Joined: 12/07/2011 16:39:00
Messages: 191
Location: Topoloveni, Arges
IP:
Offline

Cu multa placere...In ceea ce ma priveste, asta e cam tot, daca alti crescatori mai au ceva de adaugat din experientele proprii, cred ca suntem numai ochi (ca urechi nu avem cum pe forum ). Toate cele bune si succes cu achizitionarea...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu ani in urma, in piata de pesti de la Obor se puteau gasi toate felurile de hrana vie: tubifex, larve de libelula (Chironomus), grindal, daphnia, microviermi... nu stiu daca mai exista, astazi, tarabele "cu pesti"...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Am cautat si eu prin piata dar nu am gasit nimic.Poate doar la magazinele cu articole de pescuit .

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

koala wrote:Cu ani in urma, in piata de pesti de la Obor se puteau gasi toate felurile de hrana vie: tubifex, larve de libelula (Chironomus), grindal, daphnia, microviermi... nu stiu daca mai exista, astazi, tarabele "cu pesti"...


La Obor au mai ramas doar 2 tarabe care se afla in "hala" ,la una din ele stiu sigur ca inca mai se gaseste tubifex .

image
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Tot in hala am vazut artemia si microviermi, dar asta se intampla in vara. De atunci nu am mai vazut decat tubifex.

Mama prostilor e mereu gravida!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cosmin wrote:Am cautat si eu prin piata dar nu am gasit nimic.Poate doar la magazinele cu articole de pescuit .


Hrana vie gasesti la noi in piata 2 baieti. Nu stiu exact la cine, intreaba-l pe "eugenstanga", el stiu ca ia de acolo in mod regulat.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Merci,Stefan.O sa incerc sa dau de el caci nu prea a mai intrat pe forum.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Am gasit azi in piata tubifex la un pret de nimic,e prima oara cand vad pestii sa manance .

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Chiar daca nu mai vreau cultura de hrana vie caci am la discretie,mai am o intrebare.Cei care hranesc pestii cu tubifex viu,cum il pastreaza?La mine in 3 zile s-au descompus.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
mihai_ursescu
Junior member

Joined: 24/11/2011 00:01:45
Messages: 72
Location: Londra
IP:
Offline

Imi pare bine sa aud ca ,,reconsiderati'' tubifex-ul!!!
Dupa parerea mea este cea mai buna hrana vie pt pestii de acvariu...
Aprox acum un an am avut big fuss cu unele ,,domnishoare'' de pe acest forum pe tema folosirii tubifex-ului
Intr-adevar,le trebuie un pic de ,,prelucrare'' inainte de a fi serviti...dar merita!!! cu prisosinta
Pacat ca aici nu se gasesc...
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Ok...asta am inteles.Imi poti spune te rog si cum se pastreaza tubifexul,ca sa nu se descompuna?Din moment ce ai folosit asa ceva ca hrana,ma gandeam ca poate stii.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Ceva interesant :-?.

http://www.acvaristica.com/index.php?act=articol&target=boli_tubifex

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
mihai_ursescu
Junior member

Joined: 24/11/2011 00:01:45
Messages: 72
Location: Londra
IP:
Offline

OK Cosmin...
in primul rand sa ai grija cind ii cumperi, mai ales daca afara sint sub 0 grade, daca sint expusi pe taraba in gramajoare cind ii atingi tre sa se stringa instant....daca sint inghetati abtine-te sa-i cumperi...sigur sint morti si cind o sa-i pui acasa in vasul in care-I ti o sa devina ,,muci''in citeva ore...
De tinut poti tine in mai multe feluri tubi in viata pe o perioada destul de lunga..
eu ii tineam intr-un lighean de plastic in cada si picura apa rece peste ei mereu.....sau ii mai poti tine si fara picurare daca pui o pompa mica de aer cu difuzor...piatra aer...in cazul asta apa trebuie totusi schimbata macar odata pe zi...
Pina acum vreo 8-9 ani foloseam cam 7-8 kg pe sapt si de aceea concepusem un raft cu 5 nivele ,cu niste ligheane din plastic la care le facusem o gaura pt supraplin si curgea dintr-unul in altul....nu dadeam tubi la pesti decit dupa 4-5 zile de tinut sub apa curenta...in timpul asta le faceam citeva tratamente.....prima zi le dadeam citeva picaturi de lapte ca sa- I fortez sa elimine detritusul cit mai repede.....dupa dizolvam oxitetraciclina(de la vet) si tratam toti ,,pacientii''........dar o chestie ff importanta in permanenta aveam la ei ozon.....face minuni!!
si din cind in cind(daca nu zilnic) muta-i in alt vas ,spala vasul in care ii ti si pune-i inapoi......sub ei se stringe o gramada de ,,shit'' care trebuie eliminat periodic
Sper sa-ti fie bun sfatul meu.....Bafta!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2013 22:45:10

Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Merci frumos!Am pesti goby care nu mananca decat hrana vie si trebuie sa ma risc neaparat.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tubifexul este vector pentru o gramada de boli. Mai ales cand nu stii de unde au fost recoltati.
Nu e mai simplu sa le dai naupli de artemia eclozati?

O seara placuta,
Dragos

P.S. Mihai cred ca exprimarea ta de mai sus "am avut un big fuss cu unele domnishoare de pe acest forum"
e cel putin nelalocul ei, ca sa fiu elegant.

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Din pacate in Iasi nu se gaseste decat tubifex .

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
mihai_ursescu
Junior member

Joined: 24/11/2011 00:01:45
Messages: 72
Location: Londra
IP:
Offline

cred ca ai putea sa dai si nauplii de artemia...dar la puiet sa la pestii de dim f mici...eu nu as da la un cichlid matur oricare ar fi el.....nici macar la Nannacara!!! I-ar intra in ochi....))

Referitor la P.S.-ul tau....las-o asa....sau te simti cu musca pe caciula?!?
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com