[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nasterea puilor de guppy...  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

ieri mi-a nascut femela de guppy si a facut cam 30 de pui...da ideea e ca i-a nascut seara si am lasat-o acolo pana dimineata ...dimineata terminase asa ca am mutat-o din nou in acvariul mare ...acum pui ies da nu toti....oare sa-i fi mancat sau se ascund printre plante si pietrele mici ?

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

In acvariul maternitate nu ar fi trebuit sa pui pietre. Nu e nevoie de nici un substrat. Scoate si tu pietrele, scutura plantele in apa, usor, sa iasa puii de prin ele, scoate si plantele si vezi ce se intampla. Femela n-are sens s-o tii mai mult de doua-trei ore de cand incepe sa fete. In intervalul asta de timp isi termina treaba.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
elrey
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/12/2005 21:15:51
Messages: 23
Location: West Side
IP:
Offline

Mie mi-a fatat pe o perioada de 6 ore o femela de guppy 47 de pui. Vreo 3 sau 4 "rahitici" - din aia nedezvolati. Metoda mea: din 45 in 45 de minute iau puii din maternitate cu minciogul ( unii ar zice ca stresez femela - NU cred, se streseaza ea destul cu fatatul, nu mai baga de seama ca umblu la apa ). Chestia e ca apa din acvariu-maternitate sa fie lasata un pic mai rece (LA GUPPY!) Asa femela va fata cu intarziere, dar ai si avantaje. E adevarat ca apa calduta stimuleaza nasterea guparezilor, dar in apa mai rece ai parte de pui mai vigurosi. NU scrie nici unde asta, e vorba de o constatare personala din 6 ani de acvaristica.

Some are wise, some are... otherwise!
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elrey wrote:Mie mi-a fatat pe o perioada de 6 ore o femela de guppy 47 de pui. Vreo 3 sau 4 "rahitici" - din aia nedezvolati. Metoda mea: din 45 in 45 de minute iau puii din maternitate cu minciogul ( unii ar zice ca stresez femela - NU cred, se streseaza ea destul cu fatatul, nu mai baga de seama ca umblu la apa ). Chestia e ca apa din acvariu-maternitate sa fie lasata un pic mai rece (LA GUPPY!) Asa femela va fata cu intarziere, dar ai si avantaje. E adevarat ca apa calduta stimuleaza nasterea guparezilor, dar in apa mai rece ai parte de pui mai vigurosi. NU scrie nici unde asta, e vorba de o constatare personala din 6 ani de acvaristica.


Mie nu mi se pare decit ca o chinui si nimic mai mult...Cu postul acesta si cu cel al schimbatului apei dupa nu stiu cite luni, ai darimat o intreaga teorie...stau si ma intreb la ce mai e bun forumul asta si altele de profil, ca eu nu le mai vad rostul...
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

apei eu in acvariu am numarat vreo 30 de puisori si sunt destul de zglobii ..pe mine ma intereseaa sa traiasca macar 20 din ei ...aaa...inca ceva..cu ce sa-i hranesc ? ca e a 3 zi si nu stiu daca au mancat ceva ..le-am dat niste vitamine si niste fulgi(ma indoiesc sa manance din astia)...am auzit ca mai mananca si din plantele de la suprafata ...voi ce ziceti ....?

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fish_lover wrote:inca ceva..cu ce sa-i hranesc ?

Exista in comert hrana pentru alevini (pui).
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

ah...ok...ce inseamna sa fii omul potrivit la locul potrivit ..ms dolly

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De una pot sa iti spun si cum se numeste - Nutrafin de la Sera. Nu le cumpara hrana ambalata in pungute si fara termen de garantie. Bafta!
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Haleala de la Sera speciala pt. puiutzi am luat si eu si merge ok.Mananca pe rupte.

Cata
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

le-am cumparat pana la urma ..ms ...pt tot.... ..am auzit ca nu o sa traiasca toti ...da din cate vad eu sunt destul de zglobii ...acum sunt vreo 35 ...

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fish_lover wrote:...acum sunt vreo 35 ...

Ei, bravo! :-) Daca poti sa faci rost de nauplii de artemia sa le dai de 2-3 ori pe saptamina ar fi super. Daca nu, macar cumpara oua de artemia si o poti ecloza acasa. Cresc mult mai sanatosi si mai vigurosi.
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

aaa..really nice...cred ca o sa ma chinui sa fac rost ..in general cand vreau reusesc ... deci ms again ..pa pa !

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

cred ca o sa gasesc la un pet shop,nu? trebuie sa aiba....

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
CMG
Junior member

Joined: 15/08/2004 13:53:58
Messages: 26
Location: Jud Alba oras Ocna Mures
IP:
Offline

io le dadeam galbenus de ou
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com