[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme sistem iluminare Juwel Korall 60  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut. De vreo 6 ani am un acvariu Juwel Korall 60 plantat mediu cu plante din categoria "easy". Am o problema cu sistemul de iluminare pentru ca de vreo 2-3 ani acesta imi arde cel putin 3 neoane pe an si, asa cum stiti si voi, nu sunt deloc ieftine. Habar nu am unde este "buba". Acvariul este intretinut foarte bine si nu are semne vizibile de uzura iar sistemul de iluminare pare a fi in regula. Dupa ce se arde cate un neon il schimb si, timp de cateva luni merge ireprosabil. Pana la un moment dat cand...poc! Nu prea ma pricep la electronica si nici nu stiu ce as putea sa-i fac avand in vedere ca partea electrica pare a fi lipita, neavand acces la ea. A avut cineva probleme similare?
[MSN]
tehrez
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 02:02:27
Messages: 146
Location: Bucuresti - Romana
IP:
Offline

Ce tip de neon pui?
Balastul ai idee de care este? Ca poate nu e compatibil cu neonul si de asta se tot ard.

Sa auzim numai de bine!
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tehrez wrote:Ce tip de neon pui?
Balastul ai idee de care este? Ca poate nu e compatibil cu neonul si de asta se tot ard.

Pana acum am pus de la no nane de 5 lei la cele dedicate de 60 lei si toate au sfarsit la fel. Nu stiu de care este balastul. De fapt asta este o parte a problemei ca nu stiu cum sa desigilez/rup acel capac etans in care se afla balastul fara sa stric ceva. Insa, avand in vedere ca este un acvariu Juwel, presupun ca este perfect compatibil cu neoanele de 15W, asa cum este facuta si recomandarea producatorului:
Caracteristici:
- volum: 54 litri
- dimensiuni: (L x l x h): 61 x 36 x 31 cm
- filtru: Bioflow cu pompa: 280 l/h
- incalzitor: 50W
- iluminare: 1x15W (T8)
- capac Monolux 60
[MSN]
tehrez
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 02:02:27
Messages: 146
Location: Bucuresti - Romana
IP:
Offline

In mod normal ar trebui sa se poata scoate capacul fara prea mare bataie de cap. Din cate stiu e lipit cu un fel de silicon/cauciuc pe interior, dar se desface.

Eu am un tot un Monolux 60, dar a fost desfacut de altcineva inainte sa iau acvariul si nu a fost greu sa umblu in el.
Cam asa arata si capacul meu: http://www.njuskalo.hr/image-big/oprema-kucni-ljubimci/akvarij-juwel-monolux-60-slika-8234941.jpg

Parerea mea e ca ar trebui totusi sa desfaci capacul si sa verifici balastul. Am vazut cateva imagini in care era balast cu starter la Juwel in capac. De aici ma gandesc ca o fi si de la starter problema, in caz ca are starter.


Sa auzim numai de bine!
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Eu am desfacut capace de Juwel si toate aveau drosere electronice pe care scriea chiar Juwel,le-am inlocuit cu unul de la Vitto de 2x18w si astfel am marit si lumina montand un tub suplimentar.
[Yahoo!]
tehrez
Member
[Avatar]

Joined: 07/10/2012 02:02:27
Messages: 146
Location: Bucuresti - Romana
IP:
Offline

Vito de 2x18W in capac de Juwel 60?
Adica ai pus implicit si neoane de 18W? Cum au incaput, tinand cont ca sunt mai mari decat capacul? Gauri laterale in capac?

Sa auzim numai de bine!
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Da cu gauri pe lateral si cu firele cositorite si apoi varnis termocontractibil,tuburile au fost fixate cu niste piese de plastic lipite cu Picatura de capac si cu bride de pvc.
Capetele tuburilor si legaturile le-am vopsit apoi cu negru .
[Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Momentan mai am un capac de la care am scos droserul original dar nu am dat gauri si nu l-am terminat pentru ca viitorul stapan s-a razgindit si nu mai vrea acvariu ca pleaca din tara.Norocul meu ca a apucat sa-mi plateasca capacul .
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com