[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
balast pt neon T5HO  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am un neon de 849mm T5 21w. Am vazut ca pe aceasta dimensiune exista neoane T5HO de 39w.
Probabil balastul din instalatia mea nu va duce neonul de 39w. Am gasit balast "de firma" de 39w dar e mai scump decat
am dat pe toata instalatia de iluminare. In schimb am gasit un balast Vito vt-464 1x36w foarte ieftin.
Vanzatorul nu stie prea multe despre el, presupunea doar ca ar fi pentru neoane t8.
Intrebarea mea este daca acest balast ar duce un neon t5HO de 39w.
dino66
Member
[Avatar]

Joined: 16/10/2010 14:17:04
Messages: 127
Location: Navodari (Constanta)
IP:
Offline

Acel balast este pentru neoane T8 si deci nu va aprinde T5`ul precum ar trebui, la valoarea lui. Dar am auzit lume care foloseste si asa .sunt extrem de ieftine.
Daca nu vrei sa iti iei balast pentru T5, ia`ti un neon T8, si acela va fi mai ieftin decat balastul.
Sau da 10 lei pe Vito acela si vezi daca iti place cum lumineaza. De aprins il aprinde, dar era mai bine daca era mai mare (de ex.2x36), oricum nu vei beneficia de lumina unui T5 aprins cu droser dedicat.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2012 13:39:17


"..."
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Asa este, balastu' Vito de 36 W e pentru tuburi T8. Va aprinde tubu' T5 de 39 W dar nu vei beneficia din plin de calitatile unui T5.
Intr-adevar, multa lume le foloseste (din economie, zgircenie, nestiinta ....... ) da' nu-i corect.

Poze: smilie ... Poze cu plante
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri. Nu prea inteleg ce inseamna "nu vei beneficia din plin de calitatile unui T5".
Nu va lumina la puterea lui maxima? Daca lumina va fi superioara acelui T5 21w pe care il am deja atunci pt mine e suficient.
2x36W nu e pt 2 neoane? Daca leg un singur neon la 2x36 nu e exact aceeasi situatie ca si la 1x36?
Cred ca am vazut la magazin un 1x54. N-ar fi mai indicat?
dino66
Member
[Avatar]

Joined: 16/10/2010 14:17:04
Messages: 127
Location: Navodari (Constanta)
IP:
Offline

Ba da, ar merge 1x54, puterea pentru a aprinde un T8 sa fie mai mare decat puterea T5`ului.
Si da, nu va emite spectrul lui natural. Acum nu stiu daca va fi mai bun ca cel de 21w dar mai depinde si de durata lor de viata.

"..."
[Yahoo!]
muxynio
Junior member

Joined: 13/12/2012 22:30:39
Messages: 6
Location: Iasi
IP:
Offline

Am citit postul tau in care zici ca ai un acvariu cu lungimea de 1000 mm (in perete) si esti astfel oarecum fortat sa alegi neonului in functie de aceasta lungime. Ca sa ajungi la raportul de W/l pe care il doresti, jongleaza din numarul de neone. La aproximativ 100 l cat are acvariul tau, cred ca un droser 2x39W T5 cu 2 neoane de 39W T5 ar fi suficient.
dino66
Member
[Avatar]

Joined: 16/10/2010 14:17:04
Messages: 127
Location: Navodari (Constanta)
IP:
Offline

muxynio wrote:Am citit postul tau in care zici ca ai un acvariu cu lungimea de 1000 mm (in perete) si esti astfel oarecum fortat sa alegi neonului in functie de aceasta lungime. Ca sa ajungi la raportul de W/l pe care il doresti, jongleaza din numarul de neone. La aproximativ 100 l cat are acvariul tau, cred ca un droser 2x39W T5 cu 2 neoane de 39W T5 ar fi suficient.

Stai on topic !

"..."
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Idealul ar fi 2 neoane, intr-adevar. Din cauza ca e acvariu in perete nu am cum instala 2 neoane. Si actuala instalatie cu neonul de 21w e f subtirica
tocmai pt a intra in spatiul respectiv. Asta e cauza pt care ma ambitionez sa pastrez actuala instalatie si sa umblu doar la droser/neon.
Am vazut si ceva drosere philips dar ca dimensiuni era mai maricele si nu intrau in instalatia care o am.
Nu-mi ramane de facut decat sa testez cu droserul Vito sa vedem ce iese.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com