[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
salut , Sunt Bogdan  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
moto_The_Best
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/12/2012 02:18:15
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt prima data pe forumul acesta , am acvariu de vreo zece ani dar nu prea am fost profesional pana acuma , imi doresc sa trec la alt nivel cu acvariu plantat ,de aceea mi-am cumparat un acvariu de 180 L , este cel de la horbanch la oferta , as dori putin ajutor din partea voastra , fiti cu mila fata de mine si nu aruncati cu pietre in mine Multumesc mult
[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Deocamdata nu aruncam, n-ai zis nimic din ce ai in plan asa ca n-avem "munitie"

Din start pot sa-ti zic ca lumina este subdimensionata pentru nevoile unui plantat. Nu conteaza de care, doar daca vrei ceva low-tech.
moto_The_Best
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/12/2012 02:18:15
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daniel12 wrote:Deocamdata nu aruncam, n-ai zis nimic din ce ai in plan asa ca n-avem "munitie"

Din start pot sa-ti zic ca lumina este subdimensionata pentru nevoile unui plantat. Nu conteaza de care, doar daca vrei ceva low-tech.



ce ar insemna o lumina mai buna , fara a fi nevoie pentru moment sa mai adaug un neon in plus si sa modific capacul , as putea sa le inlocuiesc pe cele care le am acum dar nu stiu ce ar fi mai bun nu vreau nici alge
[Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Ce lumina are momentan capacul tau?
S-ar putea sa nu poti avea o lumina mai buna fara sa modifici capacul...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Bogdan si bine ai venit pe forum.
moto_The_Best wrote: ce ar insemna o lumina mai buna , fara a fi nevoie pentru moment sa mai adaug un neon in plus si sa modific capacul

In primul rand ai putea sa adaugi reflectoare la tuburile pe care le ai.
Daca nu ai aceasta posibilitate (nu se potrivesc cele existente sau sunt prea scumpe), ai putea sa improvizezi niste reflectoare din autocolant tip oglinda (cca 33 Ron /m si 0,45 cm latime).
Pentru a-ti putea da mai multe idei ar trebui sa ne dai si tu niste informatii despre capac (dimensiuni si eventual o poza).
Mult noroc si ape limpezi.


Festina lente !
moto_The_Best
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/12/2012 02:18:15
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acvariul este unul cumparat din Horbanch cu tot cu capac original cel de 180 de litri care costa 650 de lei , m-am gandit sa modifc capacul , si sa ii mai pun 2 t5 de 39 w , iar balastul sa cumpar unul 2x39 si sa il pun undeva pe partea din spate a capacului ,sper ca acum in februarie sa reusesc sa fac aceasta operatiune

This message was edited 1 time. Last update was at 17/01/2013 16:08:55

[Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Doua nu cred ca-s de ajuns. Dar incepe cu ele. Ca sfat, incearca sa iei in calcul 4 tuburi cand modifici sau faci capacul.
moto_The_Best
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/12/2012 02:18:15
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

vor ramana cele 2 T8 30 w care le am acum si suplimentar voi avea si inca 2 T5 de 39 w
[Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com