[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou 180 l, un nou inceput 100Lx40lX45h  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
moto_The_Best
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/12/2012 02:18:15
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mi-am cumparat recent un acvariu de 180 l cu tot cu capac de la horbanch , incalzitor jager 150 de w si filtru intern eheim, neoanele sunt standard , am pus 7,5 kg aquabasis plus si 25 kg pietris rau granulatie 2-4 mm ,doresc sa am un acvariu plantat si sanatos (am avut pana de curand un acvariu mai mic dar niciodata nu am avut plante sanatoase), momentan am pus substratul acum 3 zile si apa de la robinet , filtrul in functiune , incalzitorul setat la 27 grade +o piatra pt aerare , in pachetul de la horbanch am avut aqua safe si easy balance , am adaugat cat scria pe ambalaj , am pus cativa fulgi de mancare zilnic si am spalat si filtrul din acvariu mic in acvariul nou, aseara am plantat plantele care le aveam in acvariu vechi :1: valisneria asiatica , 2: Cabomba , 3: Cryptocoryne wendtii 'Green Gecko' 4: Anubias barteri var. nana 'Petite' ,vor mai urma ceva plante , momentan nu mai exista buget, am tot citit ca va trebui si CO2 neaparat , ma gandeam la ceva home made (bomba ) pt moment dar nu stiu riscurile ei si ce ar fi necesar exact , ma mai intereseaza foarte mult si ce tip de neoane trebuie sa imi iau acum fiind cele 2 standard de 30 w , sunt cat capacul de lungi pana in 100 de cm , am mai gasit pe diversi care zic ca trebuie adaugat feropol si feropol 24 , este necesar de acuma ?sa il adaug ? este necesara aerarea apei (acum e aerata si cu filtru si cu piatra de aer separata) , momentan am pus cu plantele un caras(voi renunta la el ) si un melc pomacea cobai pentru a cicla bazinul, acavariu nu va avea carasi , voi avea molii :4xnegri , 2xpestriti, si 4Xgalbeni , 5X xifo adulti, 4xguppi, 3Xplati si 10xneoni albastri / 6xgalbeni , 5 Xmelci asasini si 3 pomacea, sanitari corix4 albinosi si 5 cori gri, 2 xancistrus adulti ii banuiesc ca sunt masculi amandoi (as vrea sa scap de ei sunt prea mari ), Doresc cat mai multe sfaturi de la voi pentru a avea un bazin ca de revista
[Yahoo!]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut,

citindu-ti postul mi-am amintit de Toamna Patriarhului, acolo erau fraze de cateva pagini, domnule General

(nu dau cu parul, sa nu crezi ca-i vreo critica sau mai stiu eu ce)

Iti recomand sa citesti, aici pe forum, posturile tuturor celor care au inceput un acvariu, la fel ca tine (sectiunea Coltul Incepatorului). Acolo vei gasi majoritatea raspunsurilor de care ai nevoie, inclusiv discutii pe teme religioase la Taverna. (Scuze dar nu m-am putut abtine) *priveste zambind catre daniel*

La ce nu gasesti raspuns o sa-ti raspunda comunitatea.

P.S. Daca vrei plantat ca la carte nu mai lua in calcul montarea vibratorului (scuze dar eu asa i-am spus dintotdeauna si nu vreau sa fiu politically correct si sa-i spune.. Aerator)
moto_The_Best
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/12/2012 02:18:15
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:Salut,

citindu-ti postul mi-am amintit de Toamna Patriarhului, acolo erau fraze de cateva pagini, domnule General

(nu dau cu parul, sa nu crezi ca-i vreo critica sau mai stiu eu ce)

Iti recomand sa citesti, aici pe forum, posturile tuturor celor care au inceput un acvariu, la fel ca tine (sectiunea Coltul Incepatorului). Acolo vei gasi majoritatea raspunsurilor de care ai nevoie, inclusiv discutii pe teme religioase la Taverna. (Scuze dar nu m-am putut abtine) *priveste zambind catre daniel*

La ce nu gasesti raspuns o sa-ti raspunda comunitatea.

P.S. Daca vrei plantat ca la carte nu mai lua in calcul montarea vibratorului (scuze dar eu asa i-am spus dintotdeauna si nu vreau sa fiu politically correct si sa-i spune.. Aerator)



am citit cateva si am fost bagat in ceata pentru ca la neoane de exemplu fiecare recomanda ceva , de vibrator auzisem ca nu e chiar foarte bun , dar voi avea nevoie si de aer raman doar la cel de la filtru? sau este k si daca filtrul este orientat putin in sus , am ceva pesti si nu as vrea sa moara peste 2 saptamani cand ii voi muta in noua locatie.oricum multumesc mult de ajutor
[Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

moto_The_Best wrote:
am citit cateva si am fost bagat in ceata pentru ca la neoane de exemplu fiecare recomanda ceva , de vibrator auzisem ca nu e chiar foarte bun , dar voi avea nevoie si de aer raman doar la cel de la filtru? sau este k si daca filtrul este orientat putin in sus , am ceva pesti si nu as vrea sa moara peste 2 saptamani cand ii voi muta in noua locatie.oricum multumesc mult de ajutor


Nimeni nu vrea sa te bage in ceata... trebuie sa ma crezi pe cuvant

Legat de neoane, fiecare iti recomanda din experienta lui, decizia finala iti apartine. Apoi, cine te impiedica sa vezi tu insuti daca neonul X recomandat de userul Y iti convine sau nu, in functie de plantele pe care vrei sa le ai, temperatura de culoare, etc, etc ?... acvaristica inseamna ceva munca si nu poti sa faci acvaristica daca nu esti gata sa citesti, sa cauti si sa te zbati un pic... Multi incepatori incep cu ceva de genul "mi-am cumparat recent un acvariu de 180 l cu tot cu capac de la horbanch" (deja am vazut vreo 2 posturi de genul) cand dupa mine ar trebui mi-am cumparat un manual de acvarisitica si o sa-l citesc nitel inainte de a trece la treaba. In carti de genul se vorbeste si despre lumina, si despre pompa de aer si TOT ce trebuie sa stie un incepator... la inceput. Dar, deh, azi nu prea se mai citeste...

Pompa de aer - daca tot am ajuns aici - nu are ca cauta intr-un "acvariu plantat sanatos". Ba din contra, o sa faca mai mult rau decat bine, in sensul ca o sa-ti risipeasca si bruma de CO2 pe care o sa o mai ai in acvariu. Daca nu o sa ai multi pesti - si sper ca nu - si suprafata apei este usor (doar usor) agitata, garantat pestii nu vor simti lipsa oxigenului. Deci scoate pompa, ca este inutila.

Daca vrei acvariu plantat cu adevarat 60w/180L sunt foarte putini... adica o sa ai 0.33 w/L. Poate sa fie OK pentru Anubias si plantele low-light, da nu pentru rest. Cu atata lumina, nu mai conteaza cat si daca ai CO2.


Am revazut primul tau post si pestii mi se par deja cam multi.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2012 19:09:32


Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
moto_The_Best
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/12/2012 02:18:15
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am renuntat la piatra de aer , voi mai renunta si la o parte din pesti , inca nu am ajuns sa ii introduc in noul acvariu, m-am gandit si la iluminat , daca as mai monta 2 neoane t8 de 30 w(as dori sa pun 3 osram fluora si 1 osram 830) , pe langa cele doua t8 de 30 w cu care a venit acvariul si un sistem de oglinda pentru reflexia luminii ar fi indeajuns ? am tot cautat dar nu mai gasesc sistemul de calcul al luminii necesare, ma scuzati daca sunt foarte sacaitor
[Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Daca o sa pui si reflectoare, o sa fie ceva mai bine, o sa ai ceva peste 0.50W/L, plantele o sa fie mai fericite.
Legat de calcul pentru lumina, depinde de plantele pe care le vei avea in acvariu. Ele "decid" de cata lumina ai nevoie. Pentru pesti si 0.33W/L ar fi fost OK.
Ai grija insa cu lumina pentru ca face parte dintr-un triunghi impreuna cu fertilizantii si CO2-ul, orice dezechilibru aici va favoriza algele...
Iti recomand situl http://www.tropica.com/en/home.aspx au o lista destul de mare de plante, fiecare cu cerintele sale printre care si lumina necesara plus si alte sfaturi mai mult decat folositoare. Doar sa stii putina engleza sau franceza.
Bafta cu modificarea capacului, tocmai am facut si eu asa ceva, o sa postez etapele cand voi avea ceva timp.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
moto_The_Best
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/12/2012 02:18:15
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adrian Ionut wrote:Daca o sa pui si reflectoare, o sa fie ceva mai bine, o sa ai ceva peste 0.50W/L, plantele o sa fie mai fericite.
Legat de calcul pentru lumina, depinde de plantele pe care le vei avea in acvariu. Ele "decid" de cata lumina ai nevoie. Pentru pesti si 0.33W/L ar fi fost OK.
Ai grija insa cu lumina pentru ca face parte dintr-un triunghi impreuna cu fertilizantii si CO2-ul, orice dezechilibru aici va favoriza algele...
Iti recomand situl http://www.tropica.com/en/home.aspx au o lista destul de mare de plante, fiecare cu cerintele sale printre care si lumina necesara plus si alte sfaturi mai mult decat folositoare. Doar sa stii putina engleza sau franceza.
Bafta cu modificarea capacului, tocmai am facut si eu asa ceva, o sa postez etapele cand voi avea ceva timp.


bun deci daca as mai adauga capacului inca doua t8 cu reflectore cu o matematica simpla as ajunge aproximativ la 1 w/l, cea ce pentru un acvariu mediu plantat din cate am gasit pe net ar fi k , M-am gandit si la CO2 , voi confectiona pana in anul nou una , am gasit cateva retete de bomba(pt moment) si modele de instalatii , deja am substrat jbl , fertilizez saptamanal cu feropol si zilnic cu feropol 24 in cantitatile recomandate de producator ,lumina pe care o am acuma sunt niste neoane daylight narva pentru acvaristica , le tin aprinse de la 11 00 pana 19 oo , pana in anul nou voi schimba si neoanele care le am acum cu un osram fluora si cu un osram 830 , daca gresesc cu ceva aici mi-ar prinde bine sa imi zica cineva inainte de a face investitii

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2012 19:32:15

[Yahoo!]
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

La un 1w/l nu trebuie nimica in plus la lumina este arhisuficienta.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2012 23:19:15

daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Regula W/L e orientativa. Fluora nu stiu ce spectru are dar am impresia ca e apropiat de 830-ul ala. Eu personal nu am folosit Fluora dar am vazut ca altii il folosesc in pereche cu 6.500K.
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da, si daca baga omu peste si il napadesc algele ?
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

moto_The_Best wrote: ...daca as mai monta 2 neoane t8 de 30 w(as dori sa pun 3 osram fluora si 1 osram 830) , pe langa cele doua t8 de 30 w cu care a venit acvariul... mi-am cumparat recent un acvariu de 180 l cu tot cu capac de la horbanch...


Atentie, din ce vad eu o sa ai 4 neoane de 30W deci 120W la un acvariu de 180L, nu-mi dau seama de unde ti-a iesit 1W/L dar oricum e bine... daca nu o sa vrei sa-ti incerci puterile cu plante gen Rotala sau Hemianthus.




Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

danyh4you wrote:Da, si daca baga omu peste si il napadesc algele ?


Daca e atent, nu il napadesc algele. La 0,75W/L nu e chiar atat de multa lumina, si cu un pic de concentrare o sa fie OK.

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu mi-am dat seama ce neoane pune.Am observat ca a zis de 1W/l si i-am spus ca e suficient dupa parerea me. Cam toti au sub, sau 1W/l, si care a avut peste a mai scos din neoane.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2012 03:15:19

daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Vorbim de W/L dar nu stie nimeni ce inaltime are bazinul. Adica eu stiu, dar ma amuza pe ce carare a luat-o discutia.

Sunt curios ce calcule se mai fac pe tema luminii acestui acvariu si cum algele vor napadi.

Mai ales cand matematica cu reflectoare e simpla. Amuzant, din nou, ca stim "exact" ce reflectoare avem.
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Deh, ca sa-i faci mai Daniel... nimeni nu s-a nascut stiindu-le pe toate (desi un proverb romanesc cu prosti ma contrazice); noi restul ne gasim drumul prin viata si prin pasiuni pe bajbaite...
Iar eu n-am vazut pana acum incepator in ale orice care sa nu repete aceleasi si aceleasi erori ca si cei de inaintea lui, asa ca...

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Nici eu nu m-am nascut invatat. M-am batut cu aceleasi "mori" dar altii vad ca stiu cu de toate asa ca ii las pe ei sa discute despre matematica reflectoarelor si a watilor per litru
moto_The_Best
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/12/2012 02:18:15
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acvariu are 45 cm inaltime dintre care in fata mai raman cu apa dupa ce am pus substrat si pietris cu 39 cm , iar in spate cu 36-37 cm , am pus 7,5 kg aquabasis plus si pietris de rau aproximativ 20 de kg dintru sac de 25 kg , din cei 180 cat are acvariu raman cu 140- 145 litri apa , facusem calculul cu 1 watt pe litru daca le pun si reflectoare jbl la fiecare neon , momentan vreau sa cumpar un osram fluora t8 de 30 w si un osram 865 sau 830 tot t8 30w, aici tot nu gasesc care sar potrivi mai bine , o sa le cumpar si reflectoare , iar modificare la capac peste o luna , doua nu prea mai sunt finante si timp
[Yahoo!]
baj
Member
[Avatar]

Joined: 18/03/2011 14:51:30
Messages: 151
Location: Bucuresti-Colentina
IP:
Offline

moto_The_Best wrote:acvariu are 45 cm inaltime dintre care in fata mai raman cu apa dupa ce am pus substrat si pietris cu 39 cm , iar in spate cu 36-37 cm , am pus 7,5 kg aquabasis plus si pietris de rau aproximativ 20 de kg dintru sac de 25 kg , din cei 180 cat are acvariu raman cu 140- 145 litri apa , facusem calculul cu 1 watt pe litru daca le pun si reflectoare jbl la fiecare neon , momentan vreau sa cumpar un osram fluora t8 de 30 w si un osram 865 sau 830 tot t8 30w, aici tot nu gasesc care sar potrivi mai bine , o sa le cumpar si reflectoare , iar modificare la capac peste o luna , doua nu prea mai sunt finante si timp


Upgrade-ul la lumina se face treptat ,cand schimbi neoanele le schimbi cate unu la ~ 3-4 saptamani ,daca adaugi alte tuburi la adaugi pe rand tot cate unu la ~ 3 saptamani .
Programul de iluminat la fel il cresti treptat cate 30-60 de minute / saptamana ,fertilizare la fel ....
Daca te hotarasti la Osramuri iti recomand T5 sunt mult peste T8 ,iar "durata de viata" este dubla ,cele mai ieftine le gasesti la Marbotrade .
Cum au spus si colegii treaba cu w/l sau lm/l e orientativa,dar pt inceput e bine sa te ghidezi dupa "ceva" iar apoi daca esti curios poti sa aprofundezi problema .
Referitor la Rotale si Hemianthus le-am crescut cu T8 865 (0.60w/l) ,deci se poate creste si unele plante cu cerinte mai ridicate ,dar pt inceput planteaza-l numai cu plante easy iar apoi te hotarasti ce genuri de plante sa tii in el .

Succes si ape limpezi !!

image
danyh4you
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 17:47:54
Messages: 128
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daniele dupa parerea mea esti cam increzut.
Dupa cum am tot citit topicuri, am observat ca in mare parte tu contrazici aproape pe toata lumea.
ioanis
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2010 00:35:01
Messages: 209
Location: Cyprus
IP:
Offline

consider ca de aceasta data Daniel are dreptate, problema cu iluminatul nu e chiar asa de simpla .pentru moto-the -best e clar ca nu
prea are importanta daca va cumpara un 865 sau un 830 dar pentru plante s-ar putea sa aiba.cred ca inainte de a hotari ce cumperi e nevoie de putin studiu ce inseamna aceste numere.nu te grabi sa cumperi ceva pina nu stii exact ce face acel lucru .e pacat de bani.
cantitatea de lumina trebuie sincronizata cu cantitatea de co2 si fertilizant .si sa nu mai vorbim ca trebuie tinut cont si de necesitatile speciilor de plante alese.

http://www.flickr.com/photos/60563080@N04/8091362882/in/photostream/
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com