[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proba acvariu!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Este posibil ca in timpul probei unui acvariu sa curga din el 3-4 picaturi de apa ca apoi sa nu mai curga?
Dupa cate zile de proba poti da verdictul? Adica daca nu a curs in primele 12 ore, gata acvariul este bun?

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Delicata situatie!
Un acvariu, daca curge la proba, o sa curga tot timpul.
Spui ca al tau s-a oprit din curs. Esti sigur ca picaturile alea nu s-au prelins de pe fetele exterioare, sterse mai superficial?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... nu exista asa ceva ! ... bazinul nu trebuie sa curga la probe ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Dalles wrote: Esti sigur ca picaturile alea nu s-au prelins de pe fetele exterioare, sterse mai superficial?

Pai asta ma intreb si eu! Daca nu-s atent!!!! Nu stiu care dintre variante ar fi.
Intreb daca a mai patit cineva asa ceva. Parca nici eu nu prea cred ca un acvariu sa curga putin ca apoi sa nu mai curga, dar am zis ca merita sa intreb si pe altii.

bazinul nu trebuie sa curga la probe
Daca este facut de un profesionist! Daca e facut de un amator nu e regula sa nu curga!

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Cum ti-ai dat seama ca a curs? L-ai pus pe un ziar? Pe o bucata de gresie?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

L-am umplut cu apa si apoi am pus hirtie igienica de jur imprejur (poate veti rade dar metoda asta am considerat-o cea mai buna), chiar putin intrata sub acvariu.
Inainte sa pun hartia am sters geamurile cu un prosop, dar nu am dat prea mare atentie caci am fost foarte atent sa nu stropesc peretii.
La un moment dat (dupa o jum. de ora) am observat ca hartia intr-un loc se udase. Am schimbat hartia in locul respectiv (asta aseara) si in dimineata asta nu am mai gasit-o uda!

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Sticla si siliconul in mod sigur nu se umfla daca le uzi. Mai asteapta 2-3 zile si, daca nu mai observi nici o scurgere, inseamna ca acvariul e OK.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com