[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nor alb  XML
Forum Index » Alge
Author Message
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Am un nor alb in acvariu. E in perioada de ciclare 2,5 saptamani de la setup. Exclus sa fie de la pietris pentru ca la 'acata' care mi l-a dat totul e ok si mai are si discusi acolo.
Schimbatul zilnic de apa pana la 30% pare ca a inrautatit situatia. Apa scoasa si pusa intr-un recipient alb pare galbui-verde. Inca nu-mi dau seama daca sunt bacterii sau 'apa verde'. Nu am pesti acolo. Plantele nu par suparate, dimpotriva. Doar ca norul filtreaza lumina si in curand vor fi suparate. Nu stiu daca sa opresc Co2-ul (ph 6.8-7) unii zic ca da altii ba.
Il tin la valoarea asta avand si 2 filtre interne aquael3 care muncesc non stop si in plus aereaza la maxim. Azi am acoperit acvariul complet si am de gand sa-l las 3 zile in bezna fara schimburi de apa. Voi ce ziceti, opresc C02-ul? Am citit teoria unui rus pe aquaticplantcentral.com cum ca cea mai buna metoda in cazul de fata ar fi niste ramuri de salcie care dupa cateva zile de tinut in apa acvariului incep sa dea radacini si prin super rapida asimilare de nitrati infometeaza algele si bacteriile, rezultatul fiind curatarea apei in cateva zile. Cum vi se pare?

Din trecut
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Nu s-a mai limpezit de saptamana viitoare?
E mai rau sau mai bine? Ca trebuia sa se amelioreze. Eu zic sa nu mai schimbi din apa. Si sa bagi niste "salata" (ceratopteris). Cu acelasi efect ca si salcia.

Acvariul meu
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

E mai rau. Dar am rabdare. Am pus si salcie si ceratopteris. L-am lasat in bezna 1 zi. Si era o usoara limpezire. Dupa ziua asta l-am pus iar la lumina. Iar ceata. Macar stiu acum ca am apa verde si nu bacterii. Va tin la curent. Voi pune si o poza, asa de dragul studiului de caz.

Din trecut
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Pai pana la urma e nor alb? Sau verde?
Daca e mai rau nu e bine.

Acvariul meu
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Alb verde?!
Uite cam asa de alb

Din trecut
[Email]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

E mult mai rau. Si e verde. Cred ca sunt alge. In cazul asta schimb de apa cat mai des. Si apropos, cand o sa mai tunzi tufele alea de micranthemum sa ma ai si pe mine in vedere.

Acvariul meu
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

OK, am notat cu micrantheum. Deocamdata nu le tund pana nu am toate semnele ca totul merge OK in acvariu, dar esti primul pe lista. De altfel numeroasele experiente se vad din pacate pe firul aproape chel de ludwigia glandulosa din fata.

Din trecut
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

De obicei, "apa verde" apare in acvariile amplasate prea aproape de ferestre. Al tau unde e asezat in camera? Daca vine lumina de zi pe el schimba-i pozitia sau obtureaza-i unghiul de lumina.
Ca sa scapi de "apa verde" tine-l in bezna mai mult de 48 de ore, altfel nu obtii vreun rezultat semnificativ. Dupa care schimbi repede 1/3 din apa.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Este langa fereastra. Dar a fost si mai inainte de setupul nou fara sa apara probleme. Acum nu prea mai este soare si oricum am niste jaluzele care isi fac treaba.

Din trecut
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

fishtecine wrote:...Acum nu prea mai este soare...

N-are importanta soarele. Lumina zilei e suficienta ca sa incurajeze aparitia "apei verzi".

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Are vreunul dintre voi un 'diatom filter'? Pare-se ca rezolva problema mea(nu si cauza problemei) dar ar fi un inceput bun. In SUA e cam 85$, aici nici nu prea a auzit lumea de el si nu cred ca are echivalent in limba romana. Dar UV sterilizer? A folosit cineva? Omoara si plantele pe langa alge?

Din trecut
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Si io zic sa tii acvariul in intuneric total pina dispare alga. La mine functioneaza intotdeauna. Uneori poate reveni, da' de cele mai multe ori nu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com