[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre curatarea periodica a acvariului  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Care este metoda cea mai buna de a curata saptamanal acvariul.Si ma refer de a reusi sa scoatem mizeria dintre pietris.Sa umblu prea mult cu furtunul printre pietris imi e sa nu risc imediat ridicarea mizeriei la suprafata.Voi cum procedati?

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

John wrote:Care este metoda cea mai buna de a curata saptamanal acvariul.Si ma refer de a reusi sa scoatem mizeria dintre pietris.


Sifonarea periodica(nu neaparat saptamanala) a substratului.

John wrote:Sa umblu prea mult cu furtunul printre pietris imi e sa nu risc imediat ridicarea mizeriei la suprafata.


Eu cred ca nu e nici o problema daca mizeria se ridica la suprafata. Se intampla uneori si la mine, dar o parte din ea e scoasa cu apa inlocuita, o parte e scoasa cu ajutorul filtrului (ceea ce e mai bine decat sa stea nemiscata printre pietris) si ce mai ramane se decanteaza pe fundul bazinului, asa, ca sa mai ai ce sa cureti si saptamana viitoare :-)

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

te rog explica termenul de sifonare. :-)

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ca sa scoti mizeria mai usor din pietris la capatul furtunului trebuie sa pui o sticla de plastic de jumate cu fundul taiat
Nu am reusit sa termin postul pentru ca am facut un desen mai complicat.E destul de usor sa dai gaura in capac si sa bagi furtunul dar la sticla in care se scurge apa cu mizerie gautra la furtun nu trebuie sa fie chiar fixa trebuie sa poata intra outin aer.In rest ca sa te lamuresti cum fac eu uita-te la desen.
image

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Ca sa scoti mizeria mai usor din pietris la capatul furtunului trebuie sa pui o sticla de plastic de jumate cu fundul taiat


Merci..uite cum invata omu pe zi ce trece :-P

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

dar daca ai un acvariu mai mult inalt decat lat, cum este al meu, adica are 70 inaltime X 60 lungime X 30 latime.....tot asa trebuie procedat??? cu sifonul?? adica cu sticla aia taiata???
mie imi e destul de greu sa curat pur si simlu cu furtunul mizeria de pe fund, pt ca are 70 cm inaltime, si imi intra mana in apa pana aproape de umar, iar furtunul ala ceva mai gros care-l folosesc la curatarea acvariilor nu este chiar asa de lung, are doar cam 1,5 m.
cum sa fac???

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

:idee: dar de obiectul numit teava ai auzit??? :alright:
Furtun-teava-sticla si faci curat din bucatarie
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Logica imi spune ca ar trebui sa folosesti un furtun mai lung sau sa pui o teava de circa 70 de cm care sa intre in capacul de la sticla taiata si in continuarea tevii furtunul care se duce in sticla de surgere.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

John wrote:Care este metoda cea mai buna de a curata saptamanal acvariul.Si ma refer de a reusi sa scoatem mizeria dintre pietris.
Pesti putini . Fara misto ! Si rupi si arunci eventualele frunze moarte ale plantelor inainte de a se descompune si transforma in murdarie. Astfel poti folosi mai rar sticla taiata (doar lunar). Asta nu te scuteste de schimburile de apa saptaminale.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com