[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
beta ce se intampla daca nu o scot la depus  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
cryystyy
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/01/2006 18:19:17
Messages: 19
Location: bucuresti, berceni
IP:
Offline

Am o pereche de beta iar femela e super grasa. din cate am citit pe forum are si orificiul pe unde depune evidentiat.
nu sunt pregatit sa o scot
Ce se intampla?
multam
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca nu depune s-ar putea sa moara. Din ce stiu eu e chiar foarte probabil sa moara. Icrele se vor pietrifica, nu-mi vine in minte termenul exact si va sucomba. Scoate-o sa depuna chiar daca nu pastrezi puii.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

Nu cred ca e de la icre nedepuse. Poate este grasa rau, poate are ocluzie intestinala si e balonata. Daca are burta umflata si zona respectiva iese in evidenta.
De obicei cand trebuie sa depuna sunt alte semne.
DrHyperLaur
Junior member

Joined: 01/12/2005 18:39:19
Messages: 18
Location: Cluj - Zorilor
IP:
Offline

E "super grasa" poate si din cauza ca tocmai mancase... marimea burtii, respectiv numarul de icre e relativ... varsta limita pana la care ar trebui sa aiba prima depunere e de 7 luni... daca depasesti perioada sunt sanse mari sa i se blocheze orificiul pe unde expulzeaza icrele (cloaca) si moare.
[Yahoo!]
Kosmo
Member

Joined: 24/10/2005 14:38:34
Messages: 129
Location: Bucuresti- Militari- Politehnica
IP:
Offline

In general icrele sunt expulzate dupa un timp si halite urgent de ea si ceilalti colocatari. Cum betta sunt tare mancaciosi eu inclin sa cred ca este mai probabil sa fie de la hrana mai ales ca n-am vazut o femela umflata rau de la icre, dar am vazut betta umflati de la hrana.
cryystyy
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/01/2006 18:19:17
Messages: 19
Location: bucuresti, berceni
IP:
Offline

Salut are si dungile, vreo 3
oricum am scoso si masculul a facut cuib
e separat de ea si stau unul langa altul langa geam
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

@kosmo: Eu am vazut femela umflata cu icre. De fapt mai multe. Si am mai vazut si mascul care nu stia sa o stoarca. Rezultatul? Femela a murit.

Acvariul meu
[Email]
cryystyy
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/01/2006 18:19:17
Messages: 19
Location: bucuresti, berceni
IP:
Offline

acum depun
cand imi dau seama ca a trminat ca sa scot femela
ceva indicatii despre urm etape?

multam
salut
[Yahoo!]
DrHyperLaur
Junior member

Joined: 01/12/2005 18:39:19
Messages: 18
Location: Cluj - Zorilor
IP:
Offline

Cand termina de depus o sa i se schimbe culoarea femelei, va fi alergata de mascul ca la inceput (poate mai brutal) si va avea dungi longitudinale (din cauza ca e f speriata), dar au fost si cazuri cand femela il ajuta pe mascul dupa depunere (la culesul icrelor)... asta depinde de mascul daca o lasa...
[Yahoo!]
cryystyy
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/01/2006 18:19:17
Messages: 19
Location: bucuresti, berceni
IP:
Offline

Multumesc pentru indicatii
oricum pana nu opatesti si vezi cum e nu prea sti ce sa faci
a fost prima depunereiar masculul s-a comportat foarte bine ceea ce ma incurajat pentru viitor
rezultat un psingur pui pe cre il tim intr-un pet taiat in acvariul mare la suprafata
cum sa-l hranesc?
salutare
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

E aproape imposibil sa fi rezultat un singur "pui" si cu siguranta n-ai avut rabdare si nici n-ai folosit timpul asta de 36-48 de ore pentru a te documenta... da' ma rog, asta e...
Trec 30-36 de ore pana la eclozare dupa care circa 2-3 zile pana la resorbtia/consumul sacului vitelin. In tot acest timp masculul inoata frenetic pentru a repune odraslele cazute pe fund, in cuib. Inotul la orizontala, activ, al alevinilor este semnul ca masculul poate fi indepartat - nu mai devreme! Tot acum trebuie inceputa hranirea cu infuzori, apoi dupa o saptamana cu nauplii de artemia, viermi micro s.a.m.d.
Puii se tin in PET... oricum, recipientul trebuie acoperit pentru ca diferentele de temperatura dintre apa si aerul de deasupra le poate fi fatal...

Sfatul meu este sa o iei de la capat dupa o documentare prealabila solida...
Poti incerca sa hranesti progenitura si cu galbenus de ou fiert tare, fara sa il spargi/farami si sa-l inmoi avandul in minciog de cateva ori (apa se strica f. au si f. repede daca exagerezi).

Nu e nici un pacat daca i-ai pus la imperecheat doar pentru a "dezumfla" femela insa... daca aceasta a fost sifonata rau de catre mascul e bine sa o tii separata cu putin albastru de metil si/sau sare (neiodata) pentru a evita aparitia unor eventuale infectii pana se reface cat de cat.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

unde sa nu tina puii ?

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
cryystyy
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/01/2006 18:19:17
Messages: 19
Location: bucuresti, berceni
IP:
Offline

au iesit mai multi pui dar nu am avut cond iar ceilalti au murit unul singur rezistand,
[Yahoo!]
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com