[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la inmormantare la botez  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa grele pierderi din efectiv,aseara,cand am ajuns acasa de la scarbici,in momentul in care faceam apelul am constatat prezenta unor microaratari in acvariu!A urmat interventia rapida si in forta de prindere si mutare,la borcan(ce sa fac daca-s sarac? si n-am acvariu-maternitate) a puietului.Treaba-i foarte nasoala: din ce am inteles,perioada de ajungere la maturitate e de ordinul saptamanilor deci va trebui urgent una bucata acvariu mult mai mare,datorat nr. ridicat de aratari(nu stiu nr. ca n-a fost chip sa-i pot numara).Acu' apelez din nou la experienta voastra:cum sa le asigur conditii?Ca la borcan cam greu cu incalzirea,aer le-am bagat si l-am dat pe foarte slab(apropos e bine?m-am gandit ca daca-i puternic curentul ii ia ameteala ),haleala le-am luat d'aia speciala pt. ei(de la Animax).Mai stiti ceva vitamine,steroizi sa creasca muschiu mare? In concluzie orice sfat e binevenit.Multumesc anticipat.

Cata
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Asta nu e rau. Deci ti-au fatat femelele. Iti trebuie un acvariu cu tot tacamul: incalzire, aerare si eventual filtrare cu un burete. Trebuie sa te gandesti si la mancare pentru ei. Cea mai indicata: nauplii de artemia

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da la necesitatea unui nou acvariu ma gandesc zilnic.Deoarece sunt pe 0 cu finantele si nu se intrevad vremuri mai bune in viitorul apropiat voi face planuri,voi comanda sticla si ma voi apuca sa-l fac singur...fie ce-o fi!Si in acest mod acvariul actual va deveni o maternitate serioasa.Ma gandesc sa-mi fac unul pe la vreo 300L in care voi putea tine o gasca de guppy :-)
Haleala dupa cum am spus le-am luat de la Animax,speciala pt. aratari pitice si vad ca le place.

Cata
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ai aerare, deocamdata e suficient. Temperatura apei din borcan este, de obicei, mai mica cu 1 grad sau 2 decat temperatura camerei, datorita evaporarii. La 23 de grade puii supravietuiesc, mai ales ca temperatura este relativ constanta. Diferentele mari de temperatura ii sensibilizeaza.
Singurul lucru cu adevarat greu mi se pare a fi mentinerea apei curate in borcanul tau.
[Yahoo!]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aerare am,temperatura nu stiu cat,o sa masor.Borcanul l-am pus langa calorifer asa ca nu cred ca le e frig.Momentan sunt vioi,mananca deci aparent totul pare ok.Cu mentinerea curata a apei m-am gandit asa:vars borcanul cu aratari u tot in altceva in proportie de 70-80%,cu grija sa tulbur sedimentele de pe fund,dupa care restul ia drumul calanizarii,borcanul clatit bine cu apa dupa care repun aratarile cu tot cu apa lor in borcan si adaug apa proaspata.
Singura problema aparuta intre timp este: inca un membru a intrat la carantina deoarece timp de vreo 12 ore nu s-a clintit de pe fundul acvariului.Sintome ciudate mai ales ca pacientul mai vechi face deja 10 zile la borcanul-spital si nici si nici :bgalben: Nu stiu ce sa fac.Simtomele sunt similare cu cele dintr-un alt topic(cineva din Cta parca?!).Am vazut ca nici el nu a rezolvat problema

Cata
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ia o sticla de 2L de plastic (PET) si taio pe la jumate. Apoi cu un ac incalzit faci mai multe gauri, cauri mai largi, dar nu prea mari ca sa poata iesi puii. Apoi acea sticla o aghati de marginea acvariului...si in ea pui puii.

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm,o idee super.

Cata
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Problema cu sticla gaurita este ca hrana pe care le-o va administra se va raspandi prin tot acvariul, inainte de a putea fi mancata de pui. Un acvariu pentru pui este cea mai eleganta solutie.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai de ce sa se raspandeasca?E un timp destul de lung in care aceasta pluteste.

Cata
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

viviparu'"]Problema cu sticla gaurita este ca hrana pe care le-o va administra se va raspandi prin tot acvariul, inainte de a putea fi mancata de pui. Un acvariu pentru pui este cea mai eleganta solutie.[/quote:6bd88a61f9 wrote:

nu e neaparat elegant. Eu de exemplu nu mai am unde sa pun inca un acvariu....chiar daca e mic. In + daca vrei un alt acvariu mai iti trebuie totusi inca o pompa...etc.

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Treaba cu pompa am rezolvat-o usor: am pus un teu si cu inca un robinet d'ala de dozaj astfel incat in acvariu am o presiune iar in borcan le dau cu tzaraita ca altfel ii invarte ca-n masina de spalat aia cu al 6-lea simt.

Cata
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In w/e am aplicat metoda cu petul de 2l taiat si gaurit.Ce sa zic?Metoda pare eficienta doar ca binenteles ca nu stau cuminti nici unii nici altii: aia mici cauta cu disperare sa iasa(ce inconstienti!) iar aia mari sa-si ia masa(si cand le dadeam hrana vie faceau mofturi!).Probabil ca in timp se vor acomoda.Problema e ca mi-a mai fatat o gagica si acum e concentratie mare pe cap de locuitor la pet. :-P Da' ce chestie,astia de la Animax mi-au vandut gravide Presimt ca o sa iasa niste pui urati de numa' numa',ca doar nu erau astia fraieri sa-mi vanda 30 si ceva de pesti la pret de 1.

Cata
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

catallin wrote:In w/e am aplicat metoda cu petul de 2l taiat si gaurit.Ce sa zic?Metoda pare eficienta doar ca binenteles ca nu stau cuminti nici unii nici altii: aia mici cauta cu disperare sa iasa(ce inconstienti!) iar aia mari sa-si ia masa(si cand le dadeam hrana vie faceau mofturi!).Probabil ca in timp se vor acomoda.Problema e ca mi-a mai fatat o gagica si acum e concentratie mare pe cap de locuitor la pet. :-P Da' ce chestie,astia de la Animax mi-au vandut gravide Presimt ca o sa iasa niste pui urati de numa' numa',ca doar nu erau astia fraieri sa-mi vanda 30 si ceva de pesti la pret de 1.


Si eu am luat o femela matura de guppy albastra, una care acusi astept sa vete. Daca face tot guppy albastrii....

Eu n-am patit sa-mi iasa puii...adica sa incerce sa iasa. La mine toti stateau la suprafata.

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

"ca doar nu erau astia fraieri sa-mi vanda 30 si ceva de pesti la pret de 1"...Da ce crezi ca-ti traiesc toti ? ma indoiesc ..eu am vreo 30 si ceva de pui de vreo 2 saptamani si deocamdata nu mi-a murit decat unul din cauza mea ca l-am ranit cu ciorpacu' ...nu ma intrebati ce faceam cu ciorpacu in acvariu -maternitate ....sper sa traiasca cati mai multi de altfel si tie ..Bafta !!!

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca e aglomeratie ,ia o sticla de 5 l si gaureste-o ca pe cea de 2.Totusi ,n-o sa-i poti tine prea mult acolo ,ca sa nu aibe probleme puii ar trebui sa aima vre o 2 cm si n-o sa-i poti tine atat in sticla.Cea mai buna solutie e sa ai multe plante de suprafata(riccia , ceratopteris thalictroides) ,asa cei mai puternici pui scapa printre plante cei slabi.... smilie Iti garantez ca n-o sa cresti la nefarsit pui de vivipari si o sa te plictisesti la un moment dat.Atunci prob o sa renunti la ei sau o sa tii masculii si femelele separat.Cei de la magazin ti-azu dat femela asa pentru ca nu aveau ce sa-i faca, ma indoiesc ca stateau ei sa creasca puii ,prea multa bataie de cap.Femelele de vivipari fata ~ odata la 3 saptamani asa ca tine-te

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Abia acum am vazut topicul.
Sa va propun si metoda mea. E un pic mai laborioasa.
Pe vremea cand aveam si eu vivipari si nu stiam de trucul cu plantele plutitoare dese, tineam puii in acvariul comun intr-o "cutie" facuta din plasa de tantari.
Ca sa o confectionez, am facut inainte pe 2-3 foi lipite un desen desfasurat al cutiei. Cu straifuri de "incalecare" pe marginile care trebuiau invecinate. Am decupat modelul, l-am suprapus peste plasa, apoi am decupat plasa si i-am cusut straifurile cu niste guta mai subtire.
In final a iesit o cusca in toata regula, in care am crescut pui de vivipari pana m-am plictisit!
Spre deosebire de pet, cutia din plasa e - evident - plina de gauri, asa ca apa circula fara nici o opreliste. Iar puii nu pot iesi nici daca se dau peste cap!!!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da,eu utilizez metoda de aproape o luna si se pare ca e ok.

Cata
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A,si uitasem:dupa cat timp pot sa-i las liberi(puiutii) fara sa fie in pericol.Mentionez ca in acvariu nu am decat guppy(3 masculi ca dupa epidemiile avute atat a mai ramas ) si 2 pomacea(care someaza la greu).

Cata
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com