[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Test CO2 SERA  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

are cineva acest model? e varianta care isi schimba culoarea in galben-verde-albastru functie de cantitatea de CO2.
dupa cat timp trebuie schimbata solutia?

Acvariul meu
[Yahoo!]
Flavius
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2004 15:17:57
Messages: 50
Location: Iasi
IP:
Offline

Am eu un astfel de test si, intradevar, este varianta care ai indicat-o, insa eu l-am achizitionat de la un petshop local. Eu schimb, pentru siguranta, solutia la o saptamana si ceva, cu toate ca nu arata inca semne ca si-ar pierde culoarea din intensitate.
Eu sunt foarte multumit de achizitie intrucat mi-a permis sa reglez mai bine debitul de CO2 si, in acelasi timp, sa fiu mult mai relaxat , acum arunc doar o privire si stiu ca e ok.
[Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

bilti wrote:are cineva acest model? e varianta care isi schimba culoarea in galben-verde-albastru functie de cantitatea de CO2.
dupa cat timp trebuie schimbata solutia?


Am eu acest model cam de 1 an si jumatate. Cred ca am schimbat solutia de doua ori ... deoarece trebuie sa curat recipientul de alge. Nu am vazut pe nicaieri sa scrie despre schimbul substantei....
Cred ca este pentru prima perioada de CO2 in acvariu ...cand nu stii cate bule sa "bagi" ... dupa aceea, dupa ce reusesti sa "stabilizezi" nivelul CO2 in acvariu, cand stii cate bule/secunda sa introduci, nu prea mai ai nevoie de tester.
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

am cumparat si i`o testul dar......parca nu prea da rezultate sau cel putin nu am observat i`o. Am pus apa solutie si le-am pus in acvariu culoare albastra totul e , dar am inceput a bag CO2 dar solutia tot albastra a ramas nu si-a midficat deloc culoarea

la voi si-a modificat culoarea sau.....?

acum am facut rosr si de o butelie de CO2 si tare sunt curios sa vad diferenta intre ea si "BOMBA"

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
Flavius
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2004 15:17:57
Messages: 50
Location: Iasi
IP:
Offline

La mine se modifica culoarea, probabil nu ai bagat sufcient Co2 in apa pentru a face sa se modifice din albastru in verde. Solutia ai facut-o cu apa din acvariu, conform instructiunilor?
[Yahoo!]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

pai clar ca cu apa din acvariu
se poate as fie si de la prea putin CO2 cu toate ca plantele "bolboroseau" de bucurie

voi vedea dupa ce instalez butelia

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

noroc cu miky. la mine e albastru deschis si credeam ca am destul CO2. asta deoarece pe colorimetru la albastru scrie "+". se pare ca la nemti "+" inseamna "mai mult" pe cand la romani "hou".

Acvariul meu
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

pai "hou" ca e prea mult, adica cu plus ...
parca ar fi la uindoze.. "sunteti de acord sa NU faca chestia "aia""
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com