[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
problema in primul meu acvariu  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

salutare.
mi`am luat primul acvariu si am cumparat pestii fara sa ma gandesc deloc cu toate ca citisem pe forum despre incompabilitati. greseala mea..

as vrea sa stiu si eu care si cum sunt compatibili si ce pot sa pun in acvariu. momentan am : 4 guppy (o femela si 3 masculi), 2 neoni, 2 pui de scalari, un sanitar (nu stiu cum il cheama :-) ) si un caras auriu. ideea e ca de caras vreau sa scap ca am auzit imediat dupa ce l`am luat ca nu face casa buna cu ceilalalti ... dar ma intereseaza de ceilalti daca merg impreuna .. si ce as putea sa mai pun in acvariu pentru ca este loc ... :-)

si apropo daca intereseaza pe cineva un caras auriu la schimb .. il dau cu cea mai mare placere ...
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

am uitat sa intreb .. discusii merg cu guppy si neoni ??
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"4 guppy (o femela si 3 masculi)", -aici mai bine cumparai invers - adica 3 femele si 1 mascul... " 2 neoni" - cestia se tin in grup - de la 6 in sus si prefera o apa mai acida, spre deosebire de guppy, "2 pui de scalari" - acestita nu prea au iarasi ce cauta acolo..., "un sanitar (nu stiu cum il cheama :-) )" - acest lucru e foarte rau ...


Bine ca vrei sa scapi macar de caras. Stii ce mi se pare mie curios? Ca stiai de forum, dar nu ai pus nici o intrebare referitoare la ce pesti sa cumperi... Cit despre discusi - nici sa nu te gindesti pentru moment!!!!

Dar nu ai precizat ce era mai important - citi litrii are acvariul? :o
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

1. acvariu este 57 de litri ... acum am facut niste modificari in componenta grupului .. :-) 2 moly, 2 xipho, 6 guppy (3 femele, 3 masculi), tot aia 2 scalari si 6 neoni .... e putin la limita, stiu ... e cam populat ...
nu am scris ca nu am crezut ca imi este de folos cu toate ca ma citit .. stiam exact, care si cum ... dar singura prb. a site`ul vostru este ca nu aveti si poze cu pestii respectivi si compabilitati ... putin mai explicate ... ma rog ... oricum site`ul e super ....

2. am o femela de guppy cu "burta la gura" (asa am luat`o) ... am cumparat ieri o maternitate, am bagat`o in acvariu (dupa ce am spalat`o) .. si am bagat femela acolo, dar statea cam amarata, nici nu manca nici nu se misca ... asa ca am scos`o putin azi .. la fel nu a mancat ... dar se comporta ca si cum ar trebui sa incepe sa nasca ... adik este agitata, se misca de pe fundul acvariului spre suprafata apei repede si dupa asta iar coboara ... etc.. ce credeti este vremea sa nasca? ar trebui sa o izolez ? sau nu ? nu stiu de cand este gestanta ...
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

scalari...cu neoni ?

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
alka
Junior member

Joined: 12/01/2006 02:06:23
Messages: 35
IP:
Offline

scalarii sunt inca pui ....
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut. Scalarii nu au ce cauta acolo. Acvariul este prea mic. In ceea ce priveste femela de guppy care se agita cred ca deja a fatat. Daca nu, desi ma indoiesc, scoate-o la fatat.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

era mai klumea sa fi fost tetrazoni cu scalari > ,nu )

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

"am uitat sa intreb .. discusii merg cu guppy si neoni ?? ''
Discusii prefera sa stea numai cu alti discusi si in acvarii mai maricele...300L.
Scalarii aia o sa aiba de suferit...Asa ca mai bune scapa de ei( nu ma refer la sau la :fight dui la un petshop sau dai la cineva.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
popey
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/03/2009 21:37:03
Messages: 483
Location: calarasi
IP:
Offline

prietene, fii mai atent la ultima data a postului, asta la care ii raspunzi tu lui alka, este de acum patru ani, s-ar putea sa nu il mai intereseze ce ii spui tu...

nimeni nu s-a nascut invatat, dar multi au murit prosti
[Email] [Yahoo!]
dragutudan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/06/2016 15:09:37
Messages: 30
Location: Tecuci
IP:
Offline

am si eu cateva intrebari:
1. de ce scalarii se bat cu xipho desi nu s-au imperecheat sau au depus icre?daca iau un xipho mascul mai maricel si 2 female vor mai fi probleme?
2. de ce scalarii se tot freaca de sticla acvariului desi nu dau semn de boala sau nu au pete albe pe corp?
3. am 2 masculi xipho si un plati tot mascul si e o lupta generala! si intre ei si intre cei doi scalari! la inceput scalarii nu erau violenti dar acum, in afara de sanitar se bat cu toti pestisorii noi. I-am pus si cu guppy care sunt f. f. pasnici si s-au batut.
- ACVARIU MARE 15 L(va rog nu incepeti cu faptul ca scalarii au nevoie de mai mult loc, momentan sunt mici iar cand vor creste voi lua altii mai mici)->2 scalari, un sanitar. mai vreau sa adaug un xipho mascul si 2 femele
- ACVARIU MIJLOCIU 5 L (,,--")-> 6 guppy un mascul xiho si unul platy(o sa-i dau lui tata la bucuresti)
-ACVARIU MIC CU UN BETTA(2 L nu are probleme)
-ACVARII MICI DE UN L- I->un xipho mascul(il voi da unui amic) II->7pui nou nacuti guppy(1-2saptamani)
-TOATE ACVARIILE SUNT PLANTATE

cu stima,
dd
[Yahoo!]
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

"acvariu mare", cred sincer ca iti bati joc de noi, 15l la doi scalari? si daca erau nou nascuti era prea putin, 5l la guppy care le place sa inoate? sincer, daca ar exista politia animalelor ai fi primul pe lista mea. Si acesta nu este postul tau, de ce nu iti faci unul propriu?
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

tu daca ai fi intr-o camera de 1m patrat, nu te-ai freca de toti peretii precum fac acei scalari? sincer mai bine doneaza sau vinde toti pestii si apuca-te de alt hobby.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Dragutule, trebuie sa citesti. Tu practic condamni pestii pe care ii iei la o crestere deficitara. Asta in cel mai bun caz daca ar fi doar atat. Nici nu intreb de filtrare. Am acvariu de 25l in care am pus 3 masculi se guppy si cand ii vad cum inoata peste tot,imi vine sa le maresc casa. In fine,ai facut si vei face numai greseli,consider ca acvaristica nu e pt tine daca tu startezi o intrebare lamuritoare cu rugamintea de a nu iti spune ca acvariul "mare" este prea mic de multe ori chiar si pt betta. Cumpara-ti un acvariu mai mare(minim50l ) cu filtrare corespunzatoare(adica suplimentara fatade ce iti dau la el din fabrica) si mai vorbim. Toti pestii tai or sa iti moara. Felicitari
P.S. : consider ca este un lucru bun sa reinviem topicurile vechi,pt ca exista useri noi sau in gneral persoane care face aceleasi greseli ca ale altora de acum 10 ani,iar ca noi useri ai forumului trebuie sa citeasca de ce au gresit,unde si bineinteles de ce cei de dinaintea lor au fost injurati

This message was edited 1 time. Last update was at 23/07/2016 16:26:42

[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com