[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rotkeil severum  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

Buna ziua forumisti acvaristi
Revin dupa cateva luni de absentza si dupa ce am "reusit" cam toate dezastrele posibile in acvariu...Dar revin mai experimentat si mai bine documentat,macar atat.
In momentul de fatza,acvariul meu de 200 de litri brut gazduieste 4 giant danio(au fost 6,dar 2 au fost omorati de filtru,pana am gasit o solutie),o "pereche" de ancistrusi(masculul bate tot,inclusiv femela),4 corydoras si piesa de rezistentza,un severum rotkeil minor(femela),de vreo 7 centimetri,care inca n-a prins culori.Aaa,sa nu uit,am si vreo 50 de melci pomaceea mititei...mai dau cadou pe la prieteni.Daca va intereseaza si apa,ii pun si valorile aproximative: gh:14-16, kh:3-4, nitriti:0 nitrati:0-5.

Plante: egeria densa,anubias pitic si mediu si un pic de java fern.La cum creste egeria aia,m-as bucura sa mai manance din ea severumul,dar "din pacate",nu-si bate capul cu plantele absolut deloc)In schimb incearca sa mai guste din pomaceea,desi n-are spor.

Singura mea intrebare in acest moment este daca ar fi mai bine pentru femela severum sa o las singura,sau sa-i aduc un mascul...ma gandesc pe de-o parte daca nu e prea mic acvariul pentru 2 pesti asa mari,pe de alta parte,daca i-ar fi mai bine cu inca un peste de talia ei...

Cine doreste alte informatii despre cichlasoma severum imi poate scrie aici sau e privat,pentru ca urmeaza sa-l vad cum creste si cum se comporta
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Sorin,
Ma bucur sa mai intalnesc pe cineva care este interesat de severumi.
Eu cred ca ar fi bine sa aduci si un mascul pentru femela de severum rotkeil, cat sunt tineri (mai ales daca vrei sa-i imperechezi pe viitor).
Sunt sigur ca gasesti si la Dan si la nevertebrate.
Iti doresc mult succes si sper sa pastram legatura.
PS Ai putea sa adaugi o poza cu femela de rokteil?

Festina lente !
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

Am doar niste poze destul de neclare,cu femela intr-o stare destul de proasta.Furnizorul de la Nevertebrate a fost cam magar si mi-a trimis pestele cu gauri in cap,iar pe fondul asta,dupa 3 zile s-a umplut si de gris.Am reusit sa o vindec de toate problemele intre timp,n-am vrut sa renunt la ea,desi cei de la Nevertebrate au fost foarte profesionisti si mi-au propus sa imi trimita alt peste,sau cel putin sa suporte pagubele produse de boala.Tot respectul,greseli se intampla,dar apreciez faptul ca au fost corecti,au acceptat ca au gresit si mi-au propus sa se revanseze.N-am avut nici o pretentie,daca asta a fost soarta "fetei",sa ajunga la mine,atunci mergem inainte impreuna.
A nu se intelege ca le fac reclama negativa celor de la Nevertebrate,ba chiar din contra,m-au impresionat foarte placut prin atitudine si chiar m-au castigat de client.

http://imageshack.us/photo/my-images/600/bucureti2012112200379.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/820/bucureti2012112200376.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/543/bucureti2012112200380.jpg/

Acum arata muuult mai bine,toate ranile au disparut,a ramas doar o cicatrice deasupra ochiului unde a avut rana aceea mare.A inceput sa prinda culoare portocalie pe tot corpul si albastra pe fatza,abia astept sa inceapa sa se inroseasca umerii O sa revin cu ceva poze actualizate zilele urmatoare.
Cu siguranta putem tine legatura Severus,mi-ar face placere
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

Nu stiu daca vreau sa-i inmultesc...adica,mi-ar placea pe de-o parte,dar din ce am vazut,nu sunt prea multi pasionati de americani,plus ca necesita un acvariu destul de mare.Ok,poate reusesc sa scot pui,dar ce fac pe urma cu ei?
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In momentul de fata "fetita" arata foarte bine. Cred ca a avut noroc sa ajunga la tine. Ar fi pacat sa nu-i aduci si un baietel.
Cred ca INCA nu este cazul sa-ti faci griji pentru pui. DACA o sa scoti pui de la ei, poti sa-i donezi pe forum (eventual poti sa-i dai la un petshop in schimbul unor plante).

Severumii nu au avut prea mult succes in ultimii ani pentru ca nu li s-a facut suficienta "publicitate" si multi acvaristi nici nu au auzit de ei (familia Cichlide, subfamilia Heros).
Uita-te in acvariul tau: ai plante, iar in ultima poza cred ca se vede un crevete in partea stanga. Nu cred ca ai sa vezi asa ceva in multe acvarii cu cichlide!
In plus, au aparut si varietati coloristice foarte frumoase (inclusiv red spoted severum si unele exemplare de golden severum care seamana la culoare cu discusii leopard skin). De fapt, severumii pot fi considerati un fel de "verisori" mai mici si mai toleranti ai discusilor.

PS Pun si o poza cu un rotkiel severum, pentru cei care nu stiu cum va arata "fetita" ta in curand.

Rotkiel Severum cu pui
image

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2012 11:38:48


Festina lente !
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

Este adevarat,sunt niste pesti superbi.Ce mi se pare complet neasteptat,ca nu roade la plante.Pe toate forumurile am citit ca nu rezista nimic,doar plante artificiale,si am zis...hai sa incerc.Daca le mananca,n-o fi dezastru.Si asa egeria densa mi-a dat-o un prieten care are acvariul plin,radea de mine "sa aiba si ciclida aia saraca de o salata,cand o veni")Iar de anubias si java fern stiam ca au sanse sa scape,pt ca sunt rigide si nasoale la gust.Si uite ca de o luna de zile aproape ca nu s-a atins de verdeata,doar asa,o frunza la o saptamana.Bonus,aveam niste alge tip "fir de par" pe care le-a rontait cu multa placere,fara sa distruga plantele.Mi-e si mila de saracii melci,ca nu mai apuca nimic de mencare,nici macar alge,cu asta mica pe acolo)
Corectie,nu am un crevete,este un turbat de ancistrus care se crede rechin!Chiar si la rotkeil sare la bataie,i-a franjurat o aripioara.Abia astept sa creasca asta mica si sa-i traga o batalie sa-l sature) Dar inclin sa cred ca ar rezista si un crevete pe acolo la cat de docila este.
Iarasi,alta chestie pe care am gasit-o pe multe forumuri,ca severii ar fi foarte timizi si dureaza ceva pana se adapteaza si stau la vedere.De unde frate,la mine,cum am bagat-o in acvariu si am apropiat fatza sa o vad mai bine,hop,sub ochii mei,la cerseala) Si am primit-o la 6-7 centimetri,nu a avut atat de mult timp sa se obisnuiasca cu oamenii.Dupa 20 de minute se apucase de explorat pe acolo.Iar acum,ii dau sa manance si din mana mixtura din aia congelata,n-are nici un stres.Mai mut ferigile alea egeria,le mai replantez,le mai rup...nu fuge,nu se agita,e si ea pe acolo pe langa mana mea sa vada ce fac.Doar daca pun degetul pe geam se sperie si se infoaie,in rest,parca e un catel)

Poate ca n-au atat de mult succes printre acvaristi pentru ca atunci cand sunt mici,nu iau ochii,dureaza un pic pana incep sa se coloreze.Cine nu stie despre ei,probabil gandeste "de ce mi-as lua pestele asta gri cu dungi,ce mare smecherie e de capul lui".

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2012 15:47:32

Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Avand in vedere ca fetita de Rotkeil este pasnica si in curand o sa-i apara si rosul acela frumos pe cap, eu cred ca merita sa iei si un baiat pentru ea. (Daca or sa-ti faca pui o sa iau eu o parte sa-i cresc ).
Cred ca poti sa iei masculul de la acelasi furnzor de la care ai luat si femela - sunt sigur ca vor fi mult mai atenti de data aceasta si nu or sa mai apara probleme.
Iti doresc mult noroc si sper sa aud vesti bune in curand.

Festina lente !
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Am si eu 4 buc red shoulder:

image

image

image

image

image

Uploaded with ImageShack.us

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Wow, superb acvariu!... bravo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Mersi.
Caut sa mai bag 1-2 exemplare de red spotted insa nu gasesc. La Nevertebrate dau min 5 buc

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

Foarte fain .
[Email] [Yahoo!]
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

MArcusyon,la Nevertebrate dau si un exemplar de red spot,pentru ca acel exemplar costa vreo 48 de lei cel mai ieftin.Numai ca nu aveau.Comanda mea a fost de un rotkeil si un red spot,dar furnizorul nu a avut sa-mi trimita decat rotkeil.Acum m-ati convins,chiar o sa mai bag un baiat aici,daca nu mi-a sarit nimeni in cap ca 200 de litri sunt prea putin PEstii ceilalti nu cred ca vor fi in pericol,danio sunt prea rapizi iar ancistrusii prea tzeposi.
Absolut superb aqcvariul tau si severumii sunt incredibili...ma mir sa vad si scalari acolo mari si linistiti,sa inteleg ca n-au fost incidente?

PS:Sper ca am vazut bine si am o fata...stiu ca ele au aripioarele mai rotunjite si fatza curata,fara "viermisorii" care se vor inrosi in timp,specifici masculilor.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/12/2012 19:54:36

marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Fauna este formata din scalari, sajica, red parrot, severum, pleco, botia, green terror ( inca sunt mici ) si thorichthys ellioti. Pana acum nu avut absolut nici o problema

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

marcusyon wrote:Fauna este formata din scalari, sajica, red parrot, severum, pleco, botia, green terror ( inca sunt mici ) si thorichthys ellioti. Pana acum nu avut absolut nici o problema


N-am de spus decat "incredibil de frumos".Chiar vreau sa urmaresc evolutia acvariului tau pe masura ce cresc si ceilalti.Ce dimensiuni ai acolo,500 de litri?Stai la curte sau la bloc?Imi pare rau,dar arata prea bine ca sa nu cer mai multe detalii
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

Severus wrote:Avand in vedere ca fetita de Rotkeil este pasnica si in curand o sa-i apara si rosul acela frumos pe cap, eu cred ca merita sa iei si un baiat pentru ea. (Daca or sa-ti faca pui o sa iau eu o parte sa-i cresc ).
Cred ca poti sa iei masculul de la acelasi furnzor de la care ai luat si femela - sunt sigur ca vor fi mult mai atenti de data aceasta si nu or sa mai apara probleme.
Iti doresc mult noroc si sper sa aud vesti bune in curand.


Apreciez oferta,o sa apelez la tine atunci cand vor scoate pui Nu e totusi o problema cu transportul pestilor pe frigul asta,daca dau comanda?Mi-e ca vin toti plini de gris de la frig,asta daca supravietuiesc temperaturilor.Baiatul care mi-a adus primul colet a ramas absolut siderat cand l-am deschis in fatza lui si am scos 2 pungi cu pesti) (2 pentru ca am comandat si danio cu acelasi transport).Oare cate suturi si zdeuncinaturi si-o fi luat coletul ala,chit ca scria pe el "fragil"...
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Sorin3030

1. De obicei se sisteaza (sau se reduc) livrarile (si importurile) de pesti exotici pe durata iernii, pentru a nu supune pestii unor riscuri majore.
2. Cu cat mai repede gasesti un baiat pentru fetita de rotkeil cu atat mai bine (ca sa creasca impreuna de mici), DAR ramane valabil punctul 1.

Nota: Pentru livrarile de pesti exotici pe timp de iarna se pot folosi heat-pack-urile, dar nu stiu in ce masura se practica aceasta metoda la noi.

Festina lente !
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

Am vorbit la Nevertebrate,am dat comanda,dar din pacate nu mai trimit anul acesta.E de inteles,e si frig si drumurile asa cum sunt,nu pot garanta supravietuirea si sanatatea pestilor.Dar mi-ar fi trimis un rotkeil si un anubias fara probleme.a ramas comanda pt la anul.In schimb problema este ca furnizorul lor nu sexeaza ciclidele.Mi-au spus ca ei pot cere mascul/femela,dar nu au control pe ce li se trimite.Asta ca detalii pentru cine mai doreste sa cumpere cate ceva de la ei.Oricum,imi place ca sunt promti si profesionisti,se lucreaza bine cu ei,n-a durat 10 minute de cand am dat comanda pana am fost sunat.
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

E cineva la Iasi care aduce/are
[WWW]
Sorin3030
Member

Joined: 26/08/2012 17:58:09
Messages: 197
Location: Bucuresti-Aviatiei
IP:
Offline

Dan P wrote:E cineva la Iasi care aduce/are


Daca e vorba despre Dan,am vb cu el inainte sa comand de la nevertebrate...vroiam de la el o pereche de red spot.L-am sunat de 2 ori,mi-a spus ca pentru 2 saptamani e full de comenzi,dar ma suna peste 3 saptamani,cum ar veni,sa-mi dea datele bancare sa-i fac plata.L-am adaugat si pe mess,i-am spus ca imi poate scrie si acolo,l-am intrebat de 2 ori daca are toate datele ca sa ma poata contacta,a zis ca e totul in regula.Ne intelesesem la un pret mai mare decat la nevertebrate,dar imi era ok asa,crescator,de incredere,se pricepe,merita costul suplimentar.Din pacate,telefonul lui n-a mai venit niciodata,nici nu mi-a mai scris si n-am vrut sa-l mai deranjez.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2012 15:09:45

Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

De Dan e vorba.

Ce pot sa zic, eu inca astept Severum rosu insa avand in vedere ca sunt foarte greu de gasit nici nu prea ai de ales. Comanda initiala a fost acum vreo 5-6 saptamani insa mi-a spus de la inceput ca nu stie exact cat o sa dureze si oricum era lista , mare in fata mea. Avand in vedere ce greu se iubesc Severmii astia nici nu e de mirare. Baga-le-ar o gena de nigro in ei

Cu siguranta are multe cereri avand in vedere ce specii aduce.
[WWW]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com