[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Guppy gravida????  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Bogdy
Junior member

Joined: 10/12/2004 18:19:52
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Am o pereche de guppy de vreo 1 an aprox. Am observat la femela ca de ceva timp 1.5 sapt are burta mare. Intrebarea e daca e gravida sau doar grasa?? Cum aflu daca e gravida??
Guppy sunt impreuna cu o pereche de scalari, 4 neoni si o pereche de plati intr-un acvariu de 100 de litrii, temperatura este pe la 24 de grade
[WWW] [Yahoo!]
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

peste gras n-am mai auzit. Il hranesti cu junk food ?

O fi gravida...adica mai mult ca sigur.

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Cum...si de un an de cand ii ai nu au facut inca pui...
La femele de guppy daca te uiti atent la burta lor e posibil sa vezi ochii puilor. ..pe bune. Daca ai scalari in acvariu fii convins ca nu ai sa vezi nici un pui viu pe acolo...ma mira ca mai sunt si guppy. Sau sunt doar niste pui de scalar. La mine o pereche de scalari au dat gata cativa guppy si o droaie de neoni ...eram incepator...acuma vreo 10 ani.
In final...eu zic ca ai sa fii moasa in curand la vreo 20-40 pui de guppy.
Bafta
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca are pui femela are partea din fata a burtii (langa cap) aproape dreapta (perpendiculara pe coloana vertebrala) si are un punct negru la terminatia abdomenului... . Cu cat punctul e mai mare cu atat puii o sa vina mai repede. La 24 de grade puii se dezvolta repede. Daca vrei sa-i tii muta femela intr-o maternitate (borcan, acvariu mic) si pune-i plante multe de suprafata ca-si mananca puii cu pofta.
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

PET wrote:peste gras n-am mai auzit.

Da' de untura-de-peste cred ca ai auzit. De unde crezi ca "apare"?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Bogdy
Junior member

Joined: 10/12/2004 18:19:52
Messages: 42
Location: Brasov
IP:
Offline

Merci mult pt raspunsuri. Guppy mei ii am deodata cu scalarii si inca nu am vazut niciodata sa se dea scalarii la guppy sau la neoni. Femela acum are prima data burta asa mare si intradevar pe la final e putin maronie (burta). Si eu m-am mirata ca inca nu a facut pui pt ca majoritatea cu care am vb au zis ca dupa 6 luni deja incep si fac pui din luna in luna. Oricum eu sper sa fie acum momentul cand o sa faca pui. Am cerut imprumut un acvariu de 10 l cu un incalzitor si pompa de aer pt orice eventualitate. (Am si eu un acvariu de 10 l echipat special pt asa ceva dar momentam am alvieni de scalar in el, si ei parinti tot pt prima oara). Si mai am si o pereche de plati tot cam de un an dar inca nici ei nu au devenit parinti niciodata, si cu siguranta sunt pereche.
[WWW] [Yahoo!]
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

salut.
Ca sa nu deschid un nou topic am postat aici... e la subiect.
Am si eu 5 femele guppy din care 2 sunt cu burta mare . Am presupus ca sunt gravide.

Intrebari :
- cum imi dau seama care va naste prima (sper ca nu un raspuns care are burta mai mare...)
- cum se comporta ea inainte de nastere (ca sa o pot muta in nascatoare ... sa nu o stresez prea mult) ?
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bogayman wrote:salut.


salut!

bogayman wrote:- cum imi dau seama care va naste prima (sper ca nu un raspuns care are burta mai mare...)


Speri, da' speri degeaba...

bogayman wrote:- cum se comporta ea inainte de nastere (ca sa o pot muta in nascatoare ... sa nu o stresez prea mult) ?



Devine agitata si inoata preponderent vertical (de sus in jos si de jos in sus), de-a lungul unuia dintre geamurile acvariului.
[Yahoo!]
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

merci de sfat.
Acum amandoua sunt inca linistite.
Am pus niste poze cu "cea mai burtoasa" aici: http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12215 .
Vad ca trage putin la o portiune cu plante, mai deasa, probabil acolo sa se ascunda puii.

As mai vrea sa imi spuneti cam in cat timp sa ma astept la pui din partea ei (aprox) ca sa stiu cand o mut.

Multumesc din nou.
bogayman
Member

Joined: 06/01/2006 23:39:01
Messages: 117
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

am uitat sa precizez.
eu: :newbie:

Sunt la primul meu acvariu (50L putin suprapopulat) si inca nu am avut nici o femela gravida pana acum. Deci nu am vazut comportament/marimea sau forma burtii/puncte negre. Tot ce stiu e mai mult teoretic (dar practica ne omoara). In afara de comportament m-am documentat destul de bine (merci acvariu.ro ), dar comportament nu am gasit nincaieri.
Inca o data multumesc.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

bogayman wrote:Vad ca trage putin la o portiune cu plante, mai deasa, probabil acolo sa se ascunda puii.

Cumpara plante plutitoare multe (Egeria densa, Hygrophila polysperma), altfel puii nu vor avea nici o sansa in acvariul tau "putin suprapopulat". Ceilalti ii vor papa ca pe pufuleti.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
lxstoian
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2005 13:51:18
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu 10 guppy. 3 masculi si 7 femele. Toate femelele au o pata neagra in dreptul inotatorii anale, chiar si o femela mai mica decat masculul.
Pata este de un negru intens.
Este aceasta pata un semn sigur ca femelele sunt gravide?

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12191
[Email] [Yahoo!]
alcoor
Junior member

Joined: 06/11/2005 19:08:31
Messages: 73
Location: RM. Vilcea
IP:
Offline

intr-adevar toate femelele au o pata mai intunecata aproape de coada. cand sunt gravide acea pata se mareste, femela se umfla si devin aproape "patrate", adica partea din fata si partea din spate a burtii devin aproape perpendiculare pe coloana vertebrala. nu e o explicatie prea savanta dar sper ca ai inteles
[Email]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com