[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
White river  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Bine v-am regasit .
De mult nu am mai cochetat cu un acvariu plantat desi nano-ul inca e setat si plin de moss si creveti si inca imi aduc aminte cand anul trecut am zis ca nu mai vreau nici-un plantat niciodata si am inceput sa vand din ce mai aveam legat de plante , asa ca acum trebuie sa o reiau de la 0.
Asadar avem un bazin de 75x35x35 cred ca undeva pe la 90 litri apa , care statea gol , iar de fiecare data cand am iesit cu cainele in parc adunam crengi pentru acvariu sa fie acolo , asa ca acum cateva zile m-am suparat dupa ce am batuto pe logodnica mea la cap muuuuullllttt ca vreau un plantat , sa imi aranjez acvariul sa vad ce iese , si a iesit asa:
image
Mie personal imi place foarte mult ce a iesit , desi de fiecare data cand intru in camera mai mut cate o piatra mai asez o cioata , insa e primul setup care chiar imi place , oricum modificari voi mai face la crengi pentru ca mai am unele care sunt afara in butoi si pe care le mai las inca o saptamana , am unele care arata mult mai bine si sunt si mai lungi.
La lumina as merge pe 3x24w 8000k adica 880 osram din cate am vazut eu e singurul care are 8000k si mai ieftin , oricum lumina va mai avea de asteptat pentru ca momentan fondurile s-au dus in funduletul catelului ). oricum cand voi rearanja totul vreau sa pun si substrat cred ca voi merge cu jbl florapol caci e si bun si ieftin. mi-as fi dori sa merg pe ADA dar poate in viitor intr-un alt setup.
Acum ce ma intereseaza pe mine si as avea nevoie de ceva sfaturi ar fi la plante, ce plante s-ar potrivi cel mai bine , tinand cont ca pe mijloc va fi o tentativa de rau cum va voi arata in continuare.
Sursa mea de inspiratie este urmatoarea :
image
image
Plante:
1. Rotala spec “Green”
2. Limnophila aromatica
3. Blyxa japonica
4. Microsorium split narrow
5. Utricularia graminifolia
6. Hemianthus callitrichoides
7. Fissidens fontanus
Ca si CO2 voi merge cu easy carbo si bomba care deja este facuta.
Astepta pareri

This message was edited 4 times. Last update was at 02/12/2012 13:19:15


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Imi place mult hardscape-ul, felicitari

Referitor la plante. In stanga fata nu cred ca ai loc sa pui si utricularia si cuba, cum e in modelul ales de tine. Eu as pune doar cuba, iar in dreapta, cuba in fata si utricularia in spate.
Iar in stanga spate, printre lemne heteranthera zosterifolia pentru verde si cateva fire de rotala macrandra pentru rosu...sau rotala rotundifolia (nu-i rosu, dar e o pata de culoare). Eventual ceva in fata lemnelor ca sa faca tranzitia de la mic spre mare...poate o tufa babana de blyxa. Sau, fara tufa dar cu niste anubias petite prins pe baza cioatelor.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc Stefan , insa legat de partea stanga-fata se poate crea spatiu strangand pietrele catre baza cioatelor. HZ am mai avut intr-un setup si creste destul de repede si e o planta cu frunze cam prea mai pentru acvariul meu , mai mult as merge pe Rotala sp. Green si ceva rotala macranda sau rotundifolia cum ai zis si tu , la baza sigur va fi o tufa mare de blixa si cu ceva staurogine . in loc de urticularia as putea incerca niste Lilaeopsis brasiliensis depinde ce e mai usor de crescut.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Wow, arata foarte bine pana acum - excelent. Aproape ca merita sa-l lasi asa, pui apa si gata

Apoi, nu vad nimic care sa sprijine pietrele. Or sa o ia la vale la cea mai mica atingere .... din cate vad in acvariul pus de tine, pare asa ca un soi de "rasina" pusa care sa dea ideea de rau (ceea ce e original, exista niste rasini folosite pentru modelism pentru a da impresia de apa curgatoare, gen Realistic Water de la Woodland Scenic - insa nu stiu daca rezista sub apa in sine odata intarite, dar ar merita incercat).


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu CRED ca "rasina" din pozele de referinta e silicon transparent probabil amestecat cu alb pentru efectul de cascada.

Pe termen lung nu e viabil, algele se vor aseza comod in el.
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Iulian , toate pietrele au fost aranjate prima data astfel inca nicuna sa nu cada sau sa se miste de asta chiar nu imi fac probleme.
La un moment dat am vazut o chesti asemanatoare cu o cascada facut din vata daca o sa gasesc pozele le voi posta si pe aceasta idee cred ca voi merge si eu .

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2012 22:16:27


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Frumos,chiar merita urmarita evolutia lui...

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc Slytherin.
Iulian despre asa ceva vorbeam http://showcase.aquatic-gardeners.org/2011/show79.html stiu ca la un moment dat s-a vorbit despre acvariul asta , nu mai stiu daca aici sau in alta parte .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Misto acvariul acela, vad ca e la moda acum sa folosesti idei aparute initial la machete de trenulete lucrez si eu dar alta idee de macheta.
Despre pietre - nu voiam sa sune alarmist - am si eu pietre (puse pe stratul quartz, nu direct pe sticla) si vad ca nu s-au miscat decat una care este foarte usoara comparativ - si ca dupa ce pui apa si totul devine mai fluid si mai usor - daca pietrele nu sunt grele grele - risti sa plece de acolo si sa stai mereu sa le pui pe pozitie. Daca le-ai ancorat bine, atunci e ok.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Vrem noutati, a inceput frumos .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Noutati momentan nu am , pentru ca am fost nevoit sa stric setupul caci am avut de facut un tratament la discusi si asta era singurul acvariu disponibil. Voi reveni in forta cu White River probabil cu un acvariu mai mare .

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu cat mai mare, cu atat mai bine.
Inchidem atunci si "forta fie cu tine!".
Daca te razgandesti si continui cu asta, dai un semn discret si-l reactivam.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
bitanu
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/09/2010 17:47:52
Messages: 629
Location: Navodari CT
IP:
Offline

Cum Andrei? ,,am batuto pe logodnica mea la cap muuuuullllttt ca vreau un plantat,,
Si ea cum se va razbuna? Nu stiu de ce, dar presimt ca o sa vrea sa faca naveta in fiecare weekend intre Mamaia si insula Ovidiu cu vaporasu + masa la restaurant. Nu ti-a spus inca, nu?

,,Primavera,, / ,,Oland-Scape,, / ,,Intermedius,, / ,,ONE,, by Daniel Bitanu

Respect pentru acvaristii: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, da... plus ceva sedinte de recuperare pe la shopping . Asa ne trebuie, ca barbati insensibili ce suntem!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Voi reveni in forta cu White River probabil cu un acvariu mai mare .

Cind ? Ne tii in tensiune ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Sper cat mai curand. Momentan sunt foarte prins cu cateva proiecte mai importante la firma si care imi ocupa efectiv tot timpul si in plus trebuie sa ma apuc si de dresajul lui Penny caci in aprilie avem prima expozitie , trebuie sa ma mai ocup si de puii de discusi .
Bitane , nevasta inca e rabdatoare cu mine , sper sa mai tina muuuultt timp asa .
Koala dansei i-am promis un concediu la vara .
Lofty deja am pus ochii pe doua acvarii , ori unul de 60x45x45 ori unul de 120x45x45 dar ambele le vreau din sticla ultraclara , pana atunci astept fondurile

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com