[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegere filtru extern pt acvariu 180 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In calitate de membru nou al acestui forum as dori sa-i rog pe membrii cu experienta sa ma ajute cu cateva sfaturi in alegerea unui filtru extern pentru un acvariu de 180 litri. (Pregatesc acest acvariu pentru a gazdui cateva cichlide sud-americane.)

Pentru moment m-am gandit la cateva modele de filtre externe, dar nu sunt sigur care ar fi cea mai buna alegere intre EHEIM 2224; TETRATEC EX 700 (EX 1200) si JBL CristalProfi e901 GL. (Debitele filtrelor sunt cuprinse intre 700 si 900 l/h.)

Astept parerile si sfaturile voastre si le multumesc in avans celor care isi vor face timp sa-mi dea cateva indrumari.
Va doresc ape limpezi si astept raspunsurile voastre.
Severus

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Alege filtrul care are canistra cea mai mare (in volum)...

- debitul este important, cu cat mai mare cu atat mai bine.
- insa volumul de material filtrant (cel care incape in canistra) este primul factor de care trebuie sa tii seama.


So, in functie de bugetul si posibilitatile tale materiale, alege filtrul tinand cont de cele de mai sus.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Personal iti recomand JBL e901 este bun silentios si are si un pret bun, eu asta il am si sunt multumit de el. Teoretic ar fi mai bun cel de la EHEIM dar este si mult mai scump dar eu din cate am vazut pretul acela nu include mediile filtrante care trebuie sa le cumperi separat. Repet eu asa stiu se poate sa ma insel.
Uite aici mai multe delatii preti si alte info: JBL si EHEIM

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eheimul 2224, cel putin anul trecut (cand l-am cumparat de pe happypets) continea si materiale filtrante.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dap asa este greseala mea atunci !

Uite aici EHEIM
Si aici JBL

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

mi se pare foarte mare diferenta de pret, multi folosesc si unu si altu asa ca nu prea ai cum sa dai gres cu nici unu
[Email]
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

pt 180l eu as merge pe un eheim 2217.
Ca pret este foarte ok, design clasic si simplu, fiabil, debit bun, si volum bun de filtrare.

Dennerle addiction..
MishuM
Member
[Avatar]

Joined: 07/06/2011 12:24:05
Messages: 297
Location: Bucuresti - Panduri
IP:
Offline

Daca tii cont de ce a zis Koala (si te sfatuiesc sa o faci), atunci clar JBL - volum canistra clar mai mare, debit mai mare. Si mai ales ca vrei ciclide.

Daca nu....ajungi ca mine, te minti ca se poate si asa si tot la vorba lui ajungi )

LE: eheim 2217 consuma 20W - zgarcitul din mine ar spune ca pe termen lung nu e chiar o afacere fata de 2224 - asta daca tot vrei Eheim

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2012 18:01:26


Non scholae, sed vitae discimus
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri si sfaturi.
Avand in vedere mesajele voastre m-am hotarat sa achizitionez un filtru JBL CristalProfi e901.

As mai avea o intrebare:
Ce as putea face cu filtrul intern (Bioflow 3.0), care vine o data cu acvariul Juwel Rio 180 ?
Este un filtru excelent, cu medii biologice si surface skimmer (debit pompa 600 l/h), dar nu intentionez sa folosesc acest filtru in setupul meu.

Sfaturi ? Pareri ?

Va doresc ape limpezi si un week-end placut.

Festina lente !
Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca vrei folosestel ca este foarte bun daca nu pur si simplu scoatel vezi ca e lipit cu silicon se desface usor !
Eu am un Rio 240 si am lasat si acel filtru pana cand voi mai cumpara inca un filtru extern.

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Creative,

Stiu ca Bioflow 3.0 este un filtru intern bun, cu un debit real de cca 600 l/h, dar nu intentionez sa-l folosesc in setupul meu. Cred ca este doar ceva subiectiv, dar ... asta este.

Iti doresc un week-end placut si ape limpezi in acvariu.
Severus

This message was edited 1 time. Last update was at 24/12/2012 22:29:37


Festina lente !
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Salut,pun si eu o intrebare(sper ca nu se supara cine a deschis topicul,nu are rost sa mai deschid si eu altul),filtru intern(am 2 externe) pt acvarii de 400 l,silentioase sunt?
Mai mult sunt interesat doar de vanturarea apei,ma gandesc si la pompa de valuri dar citisem undeva daca am doar externe apa nu v a fi limpede,trebuie si unul intern
Acvariul are 1900 lungime,3 pesti,ciclide mari,1mFH,1m Carpintis si 1 m GT
Este un filtru intern care se ataseaza de in la filtru extern?
2 filtre interne in ambele capete ale acvariului,pompa de valuri sau acel filtru care se ataseaza la filtru extern?(daca se poate si un pret estimativ ar fi mirific)
Multumesc
[Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara Radu,
Nu stiu daca am inteles bine intrebarea, dar s-ar putea sa te ajute un Prefiltru EHEIM 4004.
Am vazut preturi intre 40 si 75 Ron (aproximativ).
Mai exista un tip de prefiltru EHEIM, dar nu ii stiu codul. Este mai mic si se pune pe fundul acvariului.
Daca te mai pot ajuta cu ceva intreaba, ca nu este nici o suparare.

Festina lente !
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Salut
prefiltrul ala nu stiu cat ajuta,cred ca am vazut sau citit aiurea,vazusem o discutie de Hagen Fluval U4 ca ar merge pus ca un prefiltru
Intrebarea in sine ar fi,pt oxigenarea,vanturarea apei la dimensiunile acvariului meu si cei 3 mafioti,ce filtre interne recomandati,nici sp 2500 nu valureste apa dintr un capat in celalalt(din cauza asta ma gandeam la 2) si nu mai vreau deoarece este foarte zgomotos
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe 2 metri de lungime a bazinului, nu te rezolva un filtru (o pompa).

- Daca vrei doar "valuri", pune mana si ia 2 pompe de valuri... alea folosite la acvaristica marina.
- Orienteaza-te catre debitele cele mai mari. Eu am, in bazin de 2 metri, o pompa de 15.000 l/h si o pompa de 12.000 l/h (situate in capetele bazinului, ca sa bata "fata-n fata").
- Daca vrei si filtrare, nu stiu ce sa-ti recomand.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Koala,exact la cele 2 pompe de valuri din prezentarea ta ma uitam,totusi nu este cam mult?acvariu steril,3 pesti
Sau sa iau 2 pompe cu debit ceva mai mic(poate slabesc pesti la cat inoata)?am sa mai studiez putin si filtrele interne
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Cu filtrul intern nu vei reusi sa faci o valuire de la un cap la altul in conditiile in care ai material fltrant in ele. La bazinul tau un filtru intern te va ajuta la filtrarea mecanica si se va vedea rezultatul. singurul inconvenient este ca mai pui "ceva" in bazin; dar daca nu te deranjeaza este ok.
[ICQ]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Nu prea ma deranjeaza locul ocupat din acvariu,defapt am zis decat sa dau 50+50lei pe in/aut de la filtre externe ,acelea negre, mai bine mai pun ceva si iau 2 filtre interne
Tevile de la filtrele externe unele sunt incolore(vorba vine) iar celelalte sunt verzi,ar fi dat bine negre dar nu ma indur de bani,prea mult pt niste tevi
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu vrei debit asa de mare, atunci nu trebuie sa cumperi pompe de valuri... ci powerhead-uri!

- pompele de valuri au jetul mai "rotund"... apa se misca "rotund", se fac turbioane... e o miscare cat de cat "naturala".
- powerhead-urile au jetul laminar... apa se misca puternic, dar pe o singura directie...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com