[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inlaturare aciditate.  XML
Forum Index » Apa
Author Message
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Am cumparat un cubulet din ceva ca o creta, pe a carui eticheta scrie ca se pune in acvariu tot cubuletul, si asta inlatura aciditatea, inlatura mirosul apei, o mentine limpede, etc. Nu mai stiu cum se numeste, am aruncat eticheta, insa e ceva gen creta. Nu cred ca e vorba de carbune activ nu? Adica acela arata ca un carbune cred, nu am vazut niciodata, in Giurgiu nu sint decat 2 locuri cu pesti de acvariu. In Carrefour Orhideea am fost, insa nici acolo nu am vazut carbune activ. Ce poate fi creta aia?
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca e ca creta, nu are cum sa fie carbune activ ;)
daca e creta, este "ca creta" mai mult ca sigur ca e ceva pe baza de calcar (calciu) si care mai mult ca sigur ca marind duritatea apei, automat scade aciditatea...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nutrafin cumva?
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Imi dau si eu cu presupusul. S-ar putea sa fie ceva calcaros care sa mareasca duritatea si automat sa scada aciditatea apei. In ceea ce priveste mirosul, se poate sa inlature si mirosurile. Cat despre faptul ca mentine apa limpede, asta nu o cred. Am incercat si eu tot felul de solutii minune de limpezire a apei, n-a functionat nici una. Apa limpede = echilibru perfect in acvariu

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline


Asta e produsul despre care am intrebat si eu taman acu' mai bine de 1000 de posturi.
Cubu', de fapt un trunchi de piramida zace si acum aruncat intr-una dintre cutii... De ce? Pai intrebarea o pusesem pentru ca pe ambalajul original scria in franceza si engleza ca "to keep water from becoming too acidic" iar in "capodopera" de traducere a celor de la Profipet scrie "Se utilizeaza un cub in scopul cresterii aciditatii apei pentru intreaga cantitate de apa din acvariu". Halal... deci nu i s-a dat ci i s-a luat, si nu era un traktor ci o bicicleta.

Apa unui acvariu sanatos, bine intretinut nu are mirosuri neplacute!!!
Intr-un acvariu bine intretinut si echilibrat apa nu e acida si nu trebuiesc folosite produse nici intr-un sens, nici in celalalt decat in cazuri speciale.
In fond, in tot acest rastimp, n-am invatat de pe forum prea mare lucru decat ca: schimbul de apa este sfant, iluminarea, nutrientii si aditia de CO2 sunt suverane cand vine vorba de plante iar un acvariu suprapopulat, cu prea multe specii e o invitatie la esec. O alta regula e ca chimia nu bate niciodata biologia! Restul sunt detalii

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Dolly wrote:Nutrafin cumva?

Da, da, nutrafin.
Am gasit acasa ambalajul. Nutrafin - bloc conditioner.
Este bun sau sa nu il mai folosesc? Am bagat camun sfert din cub, l-am spart cu surubeltita :-P .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... nimic nu intrece eficacitatea schimburilor regulate de apa ... te sfatuiesc sa nu te bazezi prea tare pe acel produs ... este perfect pentru cazul in care pleci in concediu si pestii raman nehraniti ... doar atat !!! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:... nimic nu intrece eficacitatea schimburilor regulate de apa ... te sfatuiesc sa nu te bazezi prea tare pe acel produs ...

Idem
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Nu ma gandeam sa nu mai schimb apa si sa tin cubul ala.
Dar treaba cu concediul este foarte buna, multumesc.
Oricum o sa pun cantitati mici pana termin cubul. M-am gandit chiar sa le bag in filtru, ce ziceti de idee? E rea?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eek! wrote: M-am gandit chiar sa le bag in filtru, ce ziceti de idee? E rea?

Mai bine il pastrezi pentru cind vei pleca in concediu. Si nu se pune in filtru, il bagi intreg in acvariu. Cred ca pe eticheta erau si instructiunile de folosire in limba lor materna....

Si inca ceva - in cazul in care un acvariu este aglomerat, cubuletul acela nu are nici o valoare.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com