[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Creveti  XML
Forum Index » General info
Author Message
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

SAlut....as vrea si eu sa adaug acvariului meu niste creveti de apa dulce...dar nu stiu daca se potrivesc cu pesti mei...[am pesti vivipari cei mai multi].nu am pesti agresivi...ce ziceti merge facuta combinatia asta?sau trebuie sa pun doar creveti intr-un acvariu?
sebybastyan
Junior member

Joined: 18/10/2012 00:25:04
Messages: 6
Location: Oradea
IP:
Offline

salut...eu am mai multe feluri de creveti in acvariul meu deja de 1 an aproape si se inteleg perfect.aici e un video cu acvariul meu ...uita-te sa vezi cam ce pesti am.La sfarsit am filmat si un red cherry
http://www.youtube.com/watch?v=KnNjdlEms9g

This message was edited 1 time. Last update was at 15/11/2012 10:27:27

Cristi25
Member
[Avatar]

Joined: 15/10/2012 16:38:19
Messages: 283
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca nu ai pesti agresivi este ok merg combinati !

<-//-> Jurnal Discus 240 litri <-//->
<-//-> Jurnal Nano Shrimp Paradise <-//->
adu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2009 17:17:10
Messages: 326
Location: constanta
IP:
Offline

ai toate sansele sa ii haleasca pestii.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

nu rezista crevetii cu viviparii, in cele din urma, de foame sau de curiozitate tot o sa atace crevetii
exista o practica, daca gura pestelui deschisa este mai mare decat crevetele, crevetele o sa devina masa pestelui
crevetii tinuti cu puietul vivipar rezista pana la matruritatea pestelui

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca ai un acvariu plantat masiv (si mai ales cu ceva moss), vor rezista crevetii, caci se ascund. Dar sa nu te astepti sa le creasca numarul prea tare.
Chiar daca se obisnuiesc pestii cu ei, atunci cand se mai sperie crevetii si o iau la fuga prin acvariu, tot vor fi atractivi pentru pesti...ceva mic si colorat care misca, numa' bun de mancat pentru ei.

Acum depinde si de pesti. Vorba colegului de mai sus, daca au gura mica, e ok, nu prea halesc (desi pot sa mai incerce si sa rupa pe cate unu'). Viviparii cresc marisori, mai ales xipho. Cu siguranta daca au ocazia or sa mai haleasca.

@sebybastyan: Vezi ca barbusul tau (titteya) are o problema, nu e normal sa se frece de decor.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mihaibaciu
Member
[Avatar]

Joined: 02/02/2012 22:01:47
Messages: 236
Location: Focsani
IP:
Offline

Acum ...se potrivesc creveti cu niste discus?pui de discus deocamdata!
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

Salut mie o femela de xipho mi-a devorat 4 creveti din 6 toti fiind masculi am observat ca a mai ramas o femela de rcs care era cea mai dezvoltata dar si aceea nu iese dintre plante ( o vad odata la 2-3 zile atat de retrasa este )
Bafta
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Tinand cont ca discusilor le cam place carnita, as zice ca nu vor rezista prea mult crevetii.

Pe de alta parte insa, Dragos (kirucd) creste discusi si creveti in acelasi bazin si acestia din urma prolifereaza.

Ne intoarcem la ce spuneam mai sus. Daca acvariul va fi plantat bine, cu ceva moss eventual, crevetii se vor ascunde si se vor inmulti. Banuiesc insa ca tu nu ai un acvariu plantat, mai ales daca ai discusi tineri...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
mariachi
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2012 01:13:10
Messages: 31
Location: baia mare
IP:
Offline

nu e cam mare temperatura apei la discusi pentru creveti ?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Uite, intr-adevar un aspect ce mi-a scapat.

28-29 grade s-ar putea sa-i afecteze. Totusi, vara trecuta a cam stat acvariul meu cu red cherry la 28-29 grade celsius si nu am vazut exemplare decedate. Nu stiu cum au stat pe partea de inmultire pentru ca nu prea am fost pe langa acvariu... (tiger shrimp insa i-am pierdut la temperatura asta)

Insa, ca aspect general, cu cat mai mare temperatura, cu atat mai accelerat metabolismul, deci si o viata mai scurta.



Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu tin apa la 27-28 de grade in acel acvariu si se pare ca este ok si pentru creveti. Nici macar nu stiu
cati am in acvariu, destul de multi oricum. Sint si destul de greu de numarat pentru ca nu prea am timp
sa ma ocup de acvariu in ultimul timp si tund plantele destul de rar. Daca ai suficient de multe plante
si in special moss cred ca au o sansa.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com