[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mor guppy  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut la toata lumea!Stiu ca mai sunt cateva topicuri aparent identice dar totusi am simtit nevoia sa fac un topic referitor strict la problema mea.Mai exact fac apel la experienta voastra eu fiind incepator.Asadar: fiind incepator am zis sa debutez cu guppy.Am gresit?Ma rog,faptul este consumat.Pestii i-am achizitionat deja.Si deja au aparut problemele:2 au cotit-o azi noapte,vesnica lor pomenire!Unul se afla de la bun inceput la borcan,sub atenta supraveghere medicala :-P Nu de alta,dar a avut si are un comportament neadecvat.Mai exact a esuat din primul minut pe fundul acvariului si acolo a ramas.La borcan la fel: sta la mare adancime de vreo 3 zile.Azi dimineata era ceva mai vioi.In concluzie ce trebuie sa fac ca sa nu mai inregistrez pierderi la inventar?
Mentionez ca: am un acvariu de vreo 30 si ceva de litrii,8+1 pesti(ca la microbuz :-P ),23 grade(temp. apei),filtru(il tin in general doar noaptea,asigura si aerarea),pompa aer(momentan o tin la borcan sa aiba si pacientul aer,pe urma o s-o pun in acvariu),ceva plante,apa o schimb saptamanal 20% si am utilizat si tratament de la animax,tetra..nu stiu cum,ma uit si va zic.Hrana si uscata si tubi.Aici alta ciudatenie:nu prea vor sa haleasca carnitza.Oare or fi vegetarieni? :-P Astept sfaturile voastre.Merci anticipat.

Cata
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

In primul rand asigura aerare non-stop in bazin. Nu doar noaptea. Apoi nu le mai da tubii. Anul asta tubii au fost de belea, poate datorita inundatiilor sau ploilor, nu stiu. Cert este ca si eu am pierdut o groaza de pesti din cauza tubilor.
Apoi da si tu mai multe detalii. Ce au guppy pana la urma? Nu mananca, nu inoata, au pete, sunt umflati,cu ce i-ai tratat?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. Nu le-ai facut bine acomodarea.
2. Filtrul si aerarea trebuie sa functioneze non-stop, nu doar noaptea si nici doar ziua.
3. Nu papa carnita pentru ca nu sunt obisnuiti cu ea.
[Yahoo!]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote="viviparu'"]In primul rand asigura aerare non-stop in bazin. Nu doar noaptea. Apoi nu le mai da tubii. Anul asta tubii au fost de belea, poate datorita inundatiilor sau ploilor, nu stiu. Cert este ca si eu am pierdut o groaza de pesti din cauza tubilor.
Apoi da si tu mai multe detalii. Ce au guppy pana la urma? Nu mananca, nu inoata, au pete, sunt umflati,cu ce i-ai tratat?[/quote:541662e4c3"]

Aha!Deci tubii pleaca pe conducta.Ce au:bolnavul am zis!Sta esuat pe fund de vreo 4 zile.Nici nu prea mananca.Gagicile aseara erau bine mersi iar dimineata erau "pa".Nu au pete,umflaturi,mancau...deci enigma?! Tratament: apa cu tetradraci(nu stiu acum,mauit si va zic).Bolnavul e pe ampicilina(n-am stiut ce sa fac si mi-am adus aminte din copilarie ca asa am vindecat un xifo).

Cata
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alina_g wrote:1. Nu le-ai facut bine acomodarea.
2. Filtrul si aerarea trebuie sa functioneze non-stop, nu doar noaptea si nici doar ziua.
3. Nu papa carnita pentru ca nu sunt obisnuiti cu ea.


1.Deci ce am gresit?Cand i-am adus,am pus punga in acvariu,vreo ora dupa care i-am pus intr-un borcan in care am adaugat la cate o jumatate de ora cate o cana cu apa din acvariu.
2.Cu filtrarea am inteles.Eu m-am gandit ca nu rezista utilajele drept pt. care m-am gandit ca nu trebuie sa functioneze non-stop.In plus citisem undeva pe site ca guppy nu prea au nevoie de filtrare deoarece ei traiescin nu stiu ce balti care vara seaca aproape complet.
3.Asa m-am gandit si eu,avand in vedere ca astia la animax nici nu au de vanzare hrana vie.

Cata
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

catallin wrote:Deci ce am gresit?

Aici scrie ce trebuia sa faci .

Filtrare trebuie cam la orice acvariu permanent. Indiferent de ce se scrie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmmm,cam da! Mama lui de amoniac ucigas.Sincer am vrut sa bag mai intai niste sanitari,care cica-s mai rezistenti dar nu ma pricep si mi-a fost frica ca-mi baga pe gat d'aia de se fac de "juma' de metru" si eu am acvariul cam pitic.

Cata
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Iti spun mai mult ca sigur. Tubii sunt de vina. Anul asta a fost belea cu ei. Eu eram un adept al tubilor dar anul asta am lasat-o balta pentru cu ei pentru ca mureau pesti in nestire.
De la care Animax ai luat guppy? Daca ai luat de la Animax-ul de pe Turda din care ai luat? Albastrii sau cobrati?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De la animaxul de la Orhideea.Si albastrii si cobrati.Si ce sa fac?Sa-i tin numai pe hrana uscata?

Cata
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

of ooofffff,mai maaaaiiii..
tubii....
am luat "anul trecut" pe la inceputul lui decembrie niste tubi de la d-na rodica, din piata... si acum mai am din ei, avind in vedere ca dau foarte putin la neoni...
ii tin intr-o galetusa din plastic de aprox 5l de la o vopsea lavabila.. suprafata mare inaltime mica... in apa de o juma de deget, pe care o schimb de 2-3 ori pe zi, LA RACOARE!!!! se poate folosi si varianta cu galetusa plina, DAAARRRRR.. e musai sa bagati un "firisor de aer"
apa se mentine curata, tubii gramada, elimina toate prostiile, rezultat mortalitate la pesti ZERO

ce v-am spus e din propria experienta, nu o recomand nimanui, spre a nu fi "balacarit" dupa aia ca am indus poporul in eroare... dar daca vreti, puteti incerca , nu e cu copyright
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

@Catalin: parerea mea este sa nu le mai dai tubii. Fa un experiment si da-le vreo 10 zile numai hrana uscata. Parerea mea este ca nu or sa mai moara

@Razvan: Crede-ma ca si eu eram adept al tubilor si cand citeam pe forum ca unora si altora le mor pesti din cauza tubilor nu credeam. Ei bine, anul asta din vara incoace am pus-o si eu. Mi-au murit pesti de m-am saturat.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Viviparu'@: Ok. Incerc si varianta asta.Cel mult pierd aia 10000(1ron) dati pe tubi.Ideea e sa nu mai am pierderi,mai ales ca pana acum au murit aia mai urati dar de acum daca o sa mai moara o sa fie din cei care chiar imi plac. Mai am o ora de stat la scarbici + una pana ajung acasa.O sa intru cu teama in camera...dimineata nu-mi venea sa cred cand i-am numarat,am zis ca nu vad bine.Ala bolnav ma asteptam sa o coteasca dar astia chiar erau super vioi aseara.

Cata
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

catallin wrote:Viviparu'@: Ok. Incerc si varianta asta.Cel mult pierd aia 10000(1ron) dati pe tubi.Ideea e sa nu mai am pierderi,mai ales ca pana acum au murit aia mai urati dar de acum daca o sa mai moara o sa fie din cei care chiar imi plac. Mai am o ora de stat la scarbici + una pana ajung acasa.O sa intru cu teama in camera...dimineata nu-mi venea sa cred cand i-am numarat,am zis ca nu vad bine.Ala bolnav ma asteptam sa o coteasca dar astia chiar erau super vioi aseara.

Eu zic sa nu intrii chiar asa in panica. Se prea poate sa ii fi luat gata bolnavi, vinzatorul "mirosindu-te" ca esti incepator. Cumpara-le Aquatan si fa schimburi mai dese de apa pina isi revin. Iar din gama de hrana uscata - ai ce alege - fixuri, fulgi, spirulina (tablete). Nu cumpara cutii mari si verifica termenul de valabilitate. Bafta! :-)
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La apelul de dimineata intreg batalionul era prezent!Sa speram ca nu mai inregistrez pierderi.Asa ca multumesc tuturor pt. sfaturi.In concluzie: aseara le-am schimbat apa,tot de atunci aparatura lucreaza la foc continuu,carnitza nu or sa mai vada o vreme(sunt la regim!),am incercat sa le ridic temperatura pana la 25-26 grade dar am senzatia ca incalzitorul e cam neserios asa ca pana la urma l-am stabilizat la 22-23.O sa incerc sa-l reglez din nou mai sus dar trebuie sa fiu acasa ca n-am chef sa mananc bors de peste :-P .Trebuie sa mai cumpar Aquatan.Apropos produsul acest ce rol are?Ca de ex. eu am folosit(cum de altfel am mai spus) o licoare Aquasafe(m-am uitat ca nu stiam cum ii zice) cu rol de a scoate clorul si alte componente criminale din apa de la Apanova.Are ceva daca le pun apa plata?

Cata
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

catallin wrote:aseara le-am schimbat apa


Sper ca 1/3 din volum.


catallin wrote:tot de atunci aparatura lucreaza la foc continuu


Asta e bine.

catallin wrote:am incercat sa le ridic temperatura pana la 25-26 grade dar am senzatia ca incalzitorul e cam neserios asa ca pana la urma l-am stabilizat la 22-23.O sa incerc sa-l reglez din nou mai sus dar trebuie sa fiu acasa ca n-am chef sa mananc bors de peste :-P


Temperatura de 25-26 pentru guppy e perfecta.

catallin wrote:Trebuie sa mai cumpar Aquatan.Apropos produsul acesta ce rol are?Ca de ex. eu am folosit(cum de altfel am mai spus) o licoare Aquasafe(m-am uitat ca nu stiam cum ii zice) cu rol de a scoate clorul si alte componente criminale din apa de la Apanova.


Aqutanul neutralizeaza si cloramina, ceea ce AquaSafe-ul nu face. Cloramina este mult mai stabila decat clorul, asa ca se elimina din apa mult mai greu.

catallin wrote:Are ceva daca le pun apa plata?


Are. Mai bine NU. Daca citesti concentratia de anioni si cationi de pe etichete o sa-ti dai seama singur de ce NU.
Te sfatuiesc sa lasi apa (de la robinet) la declorinat inaine de a o folosi pentru acvariu. Eu tin bidoanele la declorinat lipite de calorifer, stiind ca temperatura mai ridicata ajuta la eliminarea mai eficienta a gazelor din apa.
[Yahoo!]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha.Danke.Deci m-am cam intepat cu aquasafe-ul ala.Asa e cand esti incepator.Apa am schimbat-o in proportie de vreo 25%.Problema care ma framanta era ca apa era statuta,cu aquasafe in ea ce-i drept, dar numai de 3 zile.Dar vad ca n-au mai fost probleme.O sa pun si eu borcanul langa calorifer.Pacientul astazi implineste o saptamana de carantina.Parca e nitel mai vioi dar nu pare totusi vindecat.Nu stiu ce sa fac,sa-l bag in acvariu,sa nu?Ma gandeam sa-l mai tin o saptamana si daca n-o coteste inseamna ca nu-i bolnav o fi el mai sfios,sau mai lenes sau o fi batran? :-P Oricum la cat a stat in apa cu sare si ampicilina si daca moare nu se mai strica niciodata

Cata
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com