[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Crevete cu oua. Nu stiu ce sa fac. Help please!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salut,

Am de vre-o luna un crevete in bazin. Nu am reusit sa-i fac nici o poza pana acum ca mi-a fost cam lene, dar acum am observat ca are niste oua sub coada. Dar o sa ii fac poza cat de repede si o pun in album.

Cum mi-ar place la nebunie sa reusesc sa il inmultesc, ca as dori cati mai multi in acvariu, va rog sa ma ajutati cu sfaturi ca nu stiu nimic. Cel mai util ar fi daca ati putea sa imi ziceti totul pe pasii care trebe sa ii fac, ca sa nu esuez.

Oricum mi-e frica ca degeaba ma chinui pentru ca nu am decat un crevete in pazin, si cred ca in acest caz ouale sunt sterile (doar daca nu cumva sunt hermafroditi, sau au o metoda de a "pastra" undeva sperma de la masculi).

Va rog urgent daca se poate!
Mersi!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
obi1
Member

Joined: 11/09/2004 13:18:13
Messages: 149
Location: Luxembourg
IP:
Offline

CE culoare are crevetele?
Daca este Amano atunci nu ai nici o sansa sa ii inmultesti.Link
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Arata foarte asemanator cu ala. Dar parca e ceva mai transparent al meu. Dar cine stie? Poate cand mai creste ca pana acum a naparlit de 2 ori.

Dar de ce nu-l pot inmulti?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
obi1
Member

Joined: 11/09/2004 13:18:13
Messages: 149
Location: Luxembourg
IP:
Offline

Daca este Amano atunci ai nevoie de apa salina in care sa cresti pui si sunt foarte multe deceptii in cresterea alevinilor de Amano doarece nu sa gasit exact concentratia de sare per litru.Citeste aici iti explicaPush
Sau poate nu este amano ci este acesta Push
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Cred ca e mai degraba glass. O sa ii fac o poza cand iese din tufisuri.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
obi1
Member

Joined: 11/09/2004 13:18:13
Messages: 149
Location: Luxembourg
IP:
Offline

Citeste aici despre ei
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Faptul ca sunt greu de reprodus nu inseamna ca trebuie sa te descurajezi. Chiar si cu specia Amano unii au avut rezultate: http://greenfield.fortunecity.com/fish/388/Yamato_Shrimps.htm

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Pai ramane intrebarea de baza. Ouale alea sunt fecundate? Repet, nu am decat un crevete in acvariu.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

VelociRaptor wrote:Pai ramane intrebarea de baza. Ouale alea sunt fecundate? Repet, nu am decat un crevete in acvariu.

Pai daca e doar unul singur, mai bine zis una de cine sa fie fecundate? :o
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Pai tocmai! Intrebarea mea era un pic retorica. Mai eram in indoiala totusi pentru ca exista specii marine la care femelele pot sa stocheze in pungi speciale sperma masculilor pentru folosire ulterioara. Io o sa incerc totusi sa fac ceva cu ele... poate poate.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Deci problema cea mare e de fapt perioada de incubatie... si deci daca e posibil ca ouale sa fie fecundate...
Hmm... daca e vorba de Glass shrimp:
The eggs hatch 12 to 60 days after fertilization, depending on species and geographical location. In warmer climates, the incubation period is usually shorter. Osmotic swelling of the inner membrane, struggling by the larva (protozoea), and ventilatory movements by the female assist in freeing the larva from the egg membrane. The female molts again within a few day after spawning and may produce an additional brood, depending on the species or time of spawning.

http://fwie.fw.vt.edu/WWW/macsis/lists/M070010.htm
Perioada de incubare depinde foarte mult de la o specie la alta si evident, de conditiile de mediu (temperatura, salinitate etc.). Deci probabilitatea este nenula .

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Veste buna atunci!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com