[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Impamantarea corecta a acvariilor marine  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare dragi prieteni, as vrea sa vorbind putin despre importanta impamantarii, pentru cei ce nu se pricep, nu este vorba doar de tensiunea care poate afecta tot ce inseamna vietati , cat si siguranta ta ca acvarist, care e mult mai importanta. Orice echipament de acvaristica poate avea scurgeri si destul de mari.
Acum cam 2 sapt ma plangeam cum ca am probleme mari cu pestii, stres, gris, fungus un inceput de HLLE( Head and Lateral Line )
Printre multe alte posibile motive pentru care ar aparea aceste probleme, in special HLLE este si "stray current" banuiesc ca in romana ar fi scurgerile de curent, caci gugle translate imi zice ca traducerea ar fi curenti vagabonzi )
De acolo mi-am adus aminte ca a mea lampa cand ating metalul cu zonele unde este pielea mai sensibila (antebrat nu va ganditi la prostii ) ma ciupe ....tare ...12 v dar 30A e ceva . Ma rog ca sa nu o mai lungesc, plecand de acolo am zis sa incep sa caut ce se intampla, am luat frumos un creion de tensiune, si cand l-am introdus in apa surpriza , acesta se aprindea , si inca destul de tare, aproape la fel de tare ca atunci cand il bagi in priza.....NASPA (zic)
Cu creionu in o mana, am inceput frumos sa scot fiecare echipament in parte din priza sa vad care este inculpatul pentru scurgerea de curent. Si nu am gasit nimic concret, parea ca toate au o mica scurgere, de fiecare data cand scoteam ceva, scadea din intensitate, lucru care mi se parea complet aiurea si fara logica.
Aducandu-mi aminte ca la momentul renovarii camerei in care este si acvariul, atunci cand s-au montat prizele am realizat defapt ca impamantarea mea ....nu este . Bloc "comunist" fiind si nerenovat complet de la un cap la altul ca sa se schimbe instalatii complete si alte nebunii, nu are impamantarea facuta pt ca atunci nu se facea asa ceva, sau ma rog poate nu s-a facut in cazul meu.
In fine, am pus mana pe tastatura si l-am buzuit pe colegul narcis.b electrician bun de meserie si i-am cerut ajutorul caci nu vroiam sa merg cu impamantarea legata la calorifer din mai multe motive. Mi-a explicat el in mare ce as putea sa fac instalatiei, ca nul-ul de pe prize sa il fac "nul absolut" si implicit prin el sa duc si impamantarea, nu ma pricep la treburile astea nu intru in detalii sa nu vorbesc prostii, astfel l-am rugat daca poate sa ma ajute cu treaba asta si bineinteles m-a ajutat.
Acum am si impamantare functionala pe prize, DAR nu am impamantarea din acvariu, in apa efectiv, si aici ma lovesc de problema mea, si anume partea de "grounding probe" pentru acvarii
Strainezii folosesc chiar si 2 probe, una in acvariu si un a in sump, dar nu am vazut nici o poza cum sunt legate si cum arata ele. Multi zic ca ar folosi din titan
Voi astia cu experienta ati folosit, se gasesc la noi? am gasit cateva variante pe ebay, dar nu stiu exact ce imi trebuie, multe sunt cu 1 sonda si 2 clesti, daca ati da un link v-as fi dator
Iar, as apela la electricienii/electronistii experimentati pentru a ne impartasi din experienta lor o impamantare corecta si foarte sigura a acvarilui, e foarte bine de stiut fiind unu din cele mai importante elemente ale oricarui sistem fie ca e de apa dulce fie ca e de apa sarata.
Iar ca si concluzii la cazul meu, Yellow-ul da semne de regres in dungile decolorate de pe cap, gris nu mai este, si parca nu mai sunt chiar atat de agitati

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

E prima data cand aud de asa ceva si mi se pare ciudat - pana la urma fara impamantare sarcina acumulata acolo in acvariu ar fi ramas acolo fara sa apara curenti.
Probleme apar cand circuitul este descarcat (cand atingi de exemplu lampa) si atunci apar curentii respectivi care sunt periculosi pentru noi. Dar apa are acelasi potential peste tot si nu cred ca aibe vreun efect asupra pestilor.

Am dat un ochi sa citesc mai multe si am descoperit acest articol: http://www.discusnews.com/article/cat-02/strayvoltages.shtml

"It's also interesting that many people have reported "health improvements" in their fish after installing a ground probe. The results of my tests show that this should be exactly opposite, assuming that the "questionable health risks" of stray voltage are true."

Sunt curios daca sunt articole care descriu cum stau lucrurile si din perspectiva "stray currents" ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

ai perfecta dreptate, iar ce zice nenea acolo este complet logic dar si corect in teorie, eu iti zic exact ce au zis multi altii si ce am testat pe acvariul meu, de cand am impamantare la echipamente/priza, (inca nu am grounding probe) pestii au inceput sa fie mult mai ok, la cateva zile dupa a picat tot fungusul de pe yellow, se poate sa fie coincidenta sau ...... :-??

Gasisem la un mom dat un topic, nu reusesc sa dau de el acum, cu un tip care avea un veliferum parca intr-o stare mult mai naspa ca a mea , de cand a bagat grounding probe la bazin si nu a facut nici o alta modificare in alimentatie schimburi de apa filtrare etc etc , boala a inceput sa regreseze.
No ideea

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa cum se poate citi si in articolul de mai sus, si in altele. folosirea unei sonde de impamantare introdusa
in acvariu poate preveni eventuale accidente cand umbli in acvariu, dar, in acelasi timp, faciliteaza circulatia
curentului. Din acest punct de vedere este normal ceea ce ai constatat tu, si anume ca impamantarea prizelor
a redus curentii existenti in acvariu si a ajutata pestii, dar in acelasi timp folosirea unei sonde de impamantare
introdusa permanent in acvariu va provoca efectul invers, si anume va afecta pestii pentru ca va exista descarcare
continua prin apa a curentilor "vagabonti"
Ca o concluzie, prizele folosite pentru acvariu ar trebui obligatoriu sa fie impamantate, iar o sonda de impamantare
a bazinului se poate folosi atunci cand umblam in acvariu, dar nu permanent.

Mai aveti si aici un articol pe aceasta tema:

http://freshaquarium.about.com/od/problemsolving/a/grounding.htm

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Tagging along - ca sa zic asa.

Ma intereseaza rezultatul/concluzia dezbaterii. Stau cu electrodul de mult in sertar tocmai din motivele expuse in articolele de mai sus.

Nu ma pricep deloc asa ca astept.

To live you must learn to die
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Dragã CiprianPC.
Eu fiind un om cu inclinatii spre bio, m-am hotarat sa testez si eu scurgerile de curent insa nu am folosit un aparat, am folosit o tehnica mai simpla.
M-am intepat un pic la deget si am bagat mana in apa. Simteam o intepatura asa furnicatura. Am stat cu mana in apa si in acest timp am pus pe cineva sa scoata din echipamente si pe masura ce le scotea scadea intensitatea curentului prin mana mea....simteam....

deci se pare ca fiecare aparat scapa curent

din ce am citit eu, nu poti sa mori daca ai scurgeri foarte mari si esti in papuci din cauciuc cand bagi mana pt ca nu poti face masa.
lafel si pestii am inteles ca nu patesc nimic in plus eu avand scurgerile astea cum de nici unu din pesti n-a avut niciodata probleme ....

concluzia VREAU SI EU O IMPAMANTARE ASAP !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

"ie" multe de discutat cu multe variabile, logige ....si mai putin logige, dar tocmai de asta am preferat sa deschid sub de discutie


la mine nu ar fi o mare problema cu scurgerea curentului prin mine, pentru ca am mocheta, si sub mocheta parchet d-ala sanatos , original de la mama lui deci cam greu sa inchid eu circuitul si sa imi fac parul permanent




p.s. v-am zis ca-mi mananca chelmonu midii?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:Salutare dragi prieteni, as vrea sa vorbind putin despre importanta impamantarii ... as apela la electricienii/electronistii experimentati pentru a ne impartasi din experienta lor o impamantare corecta si foarte sigura a acvarilui...

unul dintre colegii de forum care cred ca ar putea sa ne clarifice cred ca poate fi SCIFICUS,

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
danut7294
Member

Joined: 26/09/2012 23:07:52
Messages: 132
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sunt in domeniu asa ca imi permit sa imi dau cu parerea creionul de faza poate fi inselator uneori , ceea ce ai sezizat pot fi curenti de fuga , de obicei daca nu sunt defecte ale aparaturii, condens, etc apar datorita rezistentelor capacitive din cabluri , aparate , etc, nu sunt periculosi, dar ... la fel creionul de faza putea sa ti indice un defect , dar atunci socul simtit trebuia sa fie ceva mai serios, in fine , o siguranta principala diferentiala pe circuitul principal ar rezolva orice problema , indiferent de cum stai cu pamantarea protectia la persoana e garantata , diferentialul sa fie pe 10 mAsi e ok.
,
[Yahoo!]
tavimocanu
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 10:56:58
Messages: 136
Location: Bucharest
IP:
Offline

elven wrote:..M-am intepat un pic la deget si am bagat mana in apa. Simteam o intepatura asa furnicatura. Am stat cu mana in apa si in acest timp am pus pe cineva sa scoata din echipamente si pe masura ce le scotea scadea intensitatea curentului prin mana mea....simteam....


ambaleaza bine degetu ala si pune-l pe autocar catre bucuresti ca vreau si eu sa testez curentul electric din acvariul meu
[WWW] [Yahoo!]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Parerea mea despre absenta sau prezenta impamantarii este ca nu trece niciun curent prin apa acvariului pana nu baga cineva un creion in apa.

Curentii formati de absenta impamantarii sunt intre faza si nul. Nul-ul absolut din ce stiu eu se obtine prin stabilirea nul-ului la priza si purtarea lui pe acelasi fir pe tot traseul. Asta ca sa stie si altii care-i treaba cu nul-ul absolut.

Acum, legat de acvariu, nu exista curenti decat in cazul in care facem distanta scurta intre nul si faza. Nul-ul nu e numai cel de pe fir ci si armatura blocului.

Cand nu exista impamantare, se face un pic de curent intre faza aparatului pe care-l atingem si acest nul natural din jurul nostru. Cu cat izolatia e mai proasta (vezi picioare umede pe pardoseala goala) cu atat ne pisca mai tare.

Ca sa se formeze un curent de genul asta prin acvariu e o cale destul de lunga. Si apa si sticla sunt destul de bune izolatoare. Curentul nu "se acumuleaza" in apa sau in orice alta parte.

Sarcinile reziduale formate pe fir sunt preluate de retea.

Ce putem face este sa ne asiguram ca circuitul electric este bine facut, nu sunt fire strapunse sau deteriorate si conductorii sunt de calitate. Stiu, un vis frumos pentru blocurile comuniste care au fire din aluminiu si pereti plini de fisuri si alte cele.

Ca optiune, exista legarea direct la panoul electric, dupa sigurante cu fir separat, din cupru, cu o specificatie de amperaj dubla decat tot ce legam la el tras pana la acvariu.

Toate nul-urile la comun si ar trebui sa elimine multe din problemele electrice.

Nu ma luati de bun! E vorba de voltaje periculoase iar eu sunt departe de calificarea unui electrician!
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si intamplator sau nu, vorbesti numai prostii, nu numai ca nu esti electrician calificat.
Siguranta cu amperaj dublu nu este deloc un sfat bun, din contra, este contraindicat, daca
nu vreti probleme mai mari, sa folositi o siguranta cu amperaj dublu. Varianta cea mai corecta
este o siguranta cu diferential.

daniel12 wrote:
Nul-ul nu e numai cel de pe fir ci si armatura blocului.


Daca nu te pricepi mai bine te abtii sa faci asemenea afirmatii. Armatura blocului este acelasi lucru cu ceea ce se numeste
impamantare, care este total diferit de ceea ce se numeste nul de lucru si care vine din transformator/cablu de la Electrica.
Impamantarea este locala, specifica fiecarei cladiri, pe cand nul-ul de lucru este unul din cele doua fire care vin de la
furnizorul de energie electrica. Diferenta dintre ele? Impamantarea protejeaza diferitele aparate electrice si oamenii
de scurgeri de tensiune care pot fi fatale, curentul eletric se scurge in pamant direct in astfel de cazuri prin impamantare.

Si inca un lucru pe care nu l-ai inteles, acesti curenti exista indiferent ca vrei tu sau nu, dar ei devin periculosi doar in
momentul in care gasesc o cale prin care se inchide circuitul, respectiv o impamantare in legatura cu apa acvariului.
Asa cum ai zis si tu, nu trebuie sa te luam de bun. Iar in cazul asta chiar este contraindicat Daniel. Pune mana si mai
documenteaza-te daca nu cunosti domeniul, nu de alta dar postarea ta a fost doar asa ca sa postezi si tu ceva legat de
acest subiect.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Auci, vezi ca pisca impamantarea!
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daniel12 wrote:Auci, vezi ca pisca impamantarea!


In cazul in care pisca impamantarea ai o problema cu unul din aparatele electrice care are o scurgere
de tensiune.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Pssst! Am zis dupa sigurante. Ideea e sa sara siguranta, nu sa ia foc firul. E ceva neclar in ce am scris eu acolo?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daniel12 wrote:Pssst! Am zis dupa sigurante. Ideea e sa sara siguranta, nu sa ia foc firul. E ceva neclar in ce am scris eu acolo?


Modul asta de adresare "pssst" sa il folosesti cu apropriatii/prietenii tai, pina una alta chiar nu ne tragem de sireturi.

Documenteaza-te in privinta sigurantelor cu diferential dupa care mai discutam.

In ceea ce priveste siguranta dubla "dupa" este tot o prostie, se foloseste cap de tablou o siguranta care sa aiba
minim valoarea adunata a sigurantelor conectate la ea, in niciun caz dublu.

Am impresia ca e neclar pentru tine cu ce se mananca curentul electric. Vezi ca ai la dispozitie un prieten de nadejde:
www.google.ro

O seara placuta si spor la studiu,
Dragos

LE astept cu interes explicarea ideilor pe care le-ai prezentat mai sus ca sa ne convingi si pe noi de valabilitatea
lor. Nu de alta dar m-ai acuzat in privat ca am atacat persoana ta si nu ideile tale. Mie mi se pare ca este tocmai
invers, am atacat ideile proaste, in opinia mea, pe care le-ai expus mai sus. Asteptam dovada ca ideile tale sint
cele corecte.

LE2 Ai impresia gresita ca te-am atacat pe tine. Ai o parere mult prea buna despre tine, ca sa nu spun mai mult.
Am atacat doar ideile tale care nu mi se par corecte, mai ales ca mai dai si sfaturi si recunosti singur ca nu ai
pregatire de specialitate.

This message was edited 2 times. Last update was at 04/01/2013 03:18:54


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

daniel12 ai o prima avertizare pentru limbaj. Te rog adreseaza-te respectuos colegilor de forum chiar daca discutati in contradictoriu.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Gabriel, explica avertizarea. Nu inteleg unde-i componenta din limbaj ofensatoare.

"Psst!" este o interjectie. E ceva ce-mi scapa sau suntem deja la capitolul in care orice scriu pe forumul asta e considerat limbaj agresiv?

kirucd wrote:Si intamplator sau nu, vorbesti numai prostii, nu numai ca nu esti electrician calificat.


Asta este adresare respectuoasa?
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

daniel12 - eu gasesc ambele tale postari atat ofensatoare cat si provocatoare. Nu ma intereseaza problemele pe care le ai in alte sectiuni ale acestui forum.

Il rog pe aceasta cale si pe kirucd sa se mentina in limitele unui limbaj civilizat chiar daca, asa cum am mai spus, nu suntem de acord cu afirmatiile facute de ceilalti.
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com