[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras - pete rosii  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
hyundai
Junior member

Joined: 07/01/2006 13:30:42
Messages: 8
IP:
Offline


De Craciun am fost plecat de acasa si am lasat pestii (2 carasi) la altcineva (aproximativ 2 saptani) care avea un acvariu mult mai mic.
La intoarcere am observat ca un caras (vezi imaginea) este cu burta in sus si are o pata (acuma pata s-a micsorat devenind de fapt 2 pete mai mici) de culoare rosie.

Ii hranesc cu Troco Crumble (hrana granule pentru peste).
Temperatura este acuma in acvariu de 23/24 grade Celsius (temperatura cu - virgula - care i-am obisnuit).
Cel bolnav (am observat) ca are tendinta sa stea langa incalzitor (vezi poza).
image
hyundai
Junior member

Joined: 07/01/2006 13:30:42
Messages: 8
IP:
Offline

Petele sunt la baza aripioarelor de pe burta.

Multumesc anticipat.
hyundai
Junior member

Joined: 07/01/2006 13:30:42
Messages: 8
IP:
Offline

Am citit posturile legate de probleme la carasi si le-am dat si mazare fiarta s decojita.

Plus ca am observat ca are burta mare (mult prea mare decat o are el in mod normal).
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Adauga in apa din acvariu sare grunjoasa in solutie, treptat (o lingurita pentru 10-15 litri de apa).
[Yahoo!]
hyundai
Junior member

Joined: 07/01/2006 13:30:42
Messages: 8
IP:
Offline

multumesc,
alte sfaturi ?!
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

ma bag si eu aici, ca poate se potriveste. am o problema cu un caras, si incepe sa para a fi serioasa. de vreo saptamana si jumatate, un caras sta numai cu burta in sus, la suprafata apei. pofta de mancare are, dar nu isi poate mentine echilibrul. am incercat cu mazare de atunci incoace, dar acum, pe cand parca parca/ mi se parea ca inoata mai bine, i-au aparut niste pete rosii pe abdomen. ajutorrrrrrrrrrrr! sper sa reusesc sa pun poza, si sa fie suficient de clara.

adresa
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=11418&pos=0

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

va rog...un sfat....................

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu ma pricep la carasi, n-am avut niciodata, asa ca nu fluierati daca-mi dau si eu cu parerea: carasii de mai sus (ai lui hyundai si horia-anca) mi se par pur si simplu balonati. Stiu ca sunt niste pesti foarte mancaciosi, fiind in stare sa bage in ei cat le dai, fara sa se sature. In lacomia lor, cand mananca hrana care pluteste la suprafata, mai inghit accidental si aer. Acumulat in stomac de la o anumita cantitate in sus, acest aer le mareste flotabilitatea corporala si ii impiedica sa se mai scufunde si sa-si mai mentina pozitia fireasca de inot. Remediul babesc pentru aceasta afectiune stiu ca este scoaterea pestelui din apa, punerea lui pe o suprafata acoperita cu un prosop foarte ud (mustind de apa) si lasat acolo sa se zbata zdravan vreo 3-4 minute, ca sa scoata aerul inghitit o data cu hrana. Daca nu merge din prima incercare, se repeta operatiunea in ziua urmatoare, pana cand pestele isi recapata capacitatea de imersiune.
N-ar fi bine sa incercati si asta?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

dar cu petele rosii ce o fi, dales? au aparut la cateva zile bune dupa ce a inceput sa pluteasca cu burta in sus

merci, leo. intrebare: intre zilele 1 si 2, apoi, 2 si 3 etc. se fac schimburi de apa, sau pur si simplu se adauga medicamentele in apa din bazin, care are, firesc, si medicamentele din ziua anterioara?
api...daca nu am un bazin carantina asa de mare(100l) pot sa pun medicamentele in proportii calculate? as dispune eventual de un recipient de vreo 40 de l pt carantina

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

horia-anca wrote:dar cu petele rosii ce o fi, dales? au aparut la cateva zile bune dupa ce a inceput sa pluteasca cu burta in sus

Probabil ca sunt aeromonas, cum a zis Leo, dar sigur au aparut din cauza expunerii prelungite la aer a respectivei portiuni de corp si a stresului indus de pozitia nefireaza in care pestele s-a simtit constrans sa stea de-a lungul tuturor acelor "cateva zile bune" de care spui.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

deci ar trebui sa combin tratamentul acela babesc cu prosopul, cu tratamentul prescris de leo?
de unde apar aceste bacterii?

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asteptam de la hyundai, care are aceeasi problema, sa spuna cum a evoluat situatia la el...

Parerea mea este ca sfatul lui dalles trebuie urmat. In plus, o lingurita de sare grunjoasa pentru 10-15 litri de apa rezolva problema infectiei bacteriene.
[Yahoo!]
hyundai
Junior member

Joined: 07/01/2006 13:30:42
Messages: 8
IP:
Offline

L-am scos putin (20/30 secunde) din acvariu pe o suprafata umeda. De asemenea i-am dat mazare fiarta. Am observat ulterior ca s-a inclinat la 25-30 grade fata de verticala. Una din aripioarele care astfel "statea" afară, în aer "a intrat la apă", şi după câteva zile pata roşie a dispărut (vezi imaginea). image
Ideea e ca manaca, e vesel. Incearca sa pluteasca in josul acvariului, dar nu reuseste sa se mentina decat cateva secunde.

Astazi l-am scos afara pe u prosop ft. umed aprox. 3/4 minute.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

hyundai wrote:Astazi l-am scos afara pe u prosop ft. umed aprox. 3/4 minute.

E important sa se zbata pe prosopul ala, nu trebuie sa stea ca lemnu'. Daca il vezi ca s-a lenevit, imboldeste-l usor cu un deget.

"3/4 minute" ai vrut sa spui "intre 3 si 4 minute" sau "3 sferturi de minut"? Ca e o diferenta...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

in privinta petelor rosii, al meu s-a vindecat, dar continua sa stea cu burta in sus. ce sa facccccccccccccccccc? va rog dati/mi niste sfaturi, ca...

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
hyundai
Junior member

Joined: 07/01/2006 13:30:42
Messages: 8
IP:
Offline

Dalles wrote:
hyundai wrote:Astazi l-am scos afara pe u prosop ft. umed aprox. 3/4 minute.

E important sa se zbata pe prosopul ala, nu trebuie sa stea ca lemnu'. Daca il vezi ca s-a lenevit, imboldeste-l usor cu un deget.

"3/4 minute" ai vrut sa spui "intre 3 si 4 minute" sau "3 sferturi de minut"? Ca e o diferenta...


3 spre 4 minute.
Ai dreptate, a cam lenevit. Nu prea s-a zbatut. Reiau astazi procedura.
Multumesc.
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

si al meu a zacut in loc sa se zbata. dar, cineva imi zicea ca statul cu burta in sus ar putea fi o raceala, si ca nu prea ai ce sa ii faci, ca va muri..............

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

horia-anca wrote:si al meu a zacut in loc sa se zbata. dar, cineva imi zicea ca statul cu burta in sus ar putea fi o raceala, si ca nu prea ai ce sa ii faci, ca va muri..............

Ce temperatura ai in bazin?
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

horia-anca wrote:...cineva imi zicea ca statul cu burta in sus ar putea fi o raceala...

Numai in cazul in care pestele a fost supus la o variatie brusca de temperatura. Sa zicem ca la schimbarea apei s-a turnat in acvariu apa prea rece sau prea calda. Ei, bine, o diferenta de temperatura de 5 grade e suficienta ca sa provoace leziuni ale vezicii.
Daca are vezica inotatoare afectata... situatia e mai complicata si prefer sa-i las pe cei care se pricep mai bine sa posteze ce trebuie facut.

horia-anca wrote:...si ca nu prea ai ce sa ii faci, ca va muri..............

Eu cred ca mai curand moartea i se trage de la bolile pe care le contracteaza din cauza pozitiei nefiresti. Vezi petele rosii care apar pe zonele de corp expuse la aer. Neglijate, cu timpul se agraveaza si duc la complicatii fatale.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

petele rosii au trecut, dar e tot la carantina, cred ca petele erau de la lovituri pe care le contracta stand in preajma furtunului de eliminare a apei. temperatura e de 23 grade. e tot cu burta in sus si nu stiu ce sa mai fac...

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com