[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
buturuga ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
danielro
Junior member

Joined: 25/12/2005 13:37:42
Messages: 11
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

as vrea sa imi fac singur o buturuga, o radacina de copac.
din ce lemn ar trebuii sa caut subiectul ?
iar dupa ce il gasesc cum il prepar ?
il fierb in sare ? cat timp ?
o curat inainte de toate straturile ?
cat o las sa stea in apa dupa fierbere ?
ce sa fac sa nu se tulbure apa ??
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

cauta prin forum, ca sunt o gramada de topicuri cu buturugi, sfaturi si toate cele. cauta cu SEARCH sau pur si simple manual prin forum!!!
vei gasii tot ce trebuie sa stii!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
danielro
Junior member

Joined: 25/12/2005 13:37:42
Messages: 11
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

of daca stii e greu asa sa zici ?
normal ca m-am uitat prin forum dupa asta, dar tot ce am gasit au fost posturi in care explica fiecare ce a facut cu buturuga sa. nu a fost nimeni care sa zica exact si clar ce si cum trebuie facut.

daca nu stie nimeni, atunci o sa o fierb eu cateva ore o las in apa alte cateva zile si gata
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai ca iti spun eu, cu conditia sa nu mai fi asa de "suparat"! :-)

Cel mai bun se zice ca ar fi lemnul de salcie sau vita- de -vie. Conditia esentiala este sa-l fierbi ore in sir in apa saturata cu sare, iar apoi sa-l tii intr-o galeata cu apa la clatit, apa pe care o schimbi cit de des poti. Asta iti va lua mult timp, ci siguaranta, iar o varianta mult mai simpla este cimpararea mopanilor din pet -shopuri. Alegerea este a ta.
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Eu am gasit un bustean pe malul unui rau. Am rupt din el 2 bucati mai simpatice, pe care le-am fiert un pic, apoi le-am lasat la muiat vreo 3 saptamani intr-o galeata, pana cand s-au scufundat. Pana acuma e totul in regula cu ele.
Inainte de asta am folosit codite de trestie dupa acelasi procedeu.
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

eu de exemplu am avut o buturuga de frasin care nu a stat inainte in apa.deci mai greu de preparat....
am fiert-o in trei reprize...(adica trei zile diferite) in apa cu foarte multa sare timp de cate 4 ore de fiecare data.
apoi am tinut-o in apa non stop o luna cu schimburi de apa cat de des puteam ..(de obicei de 2 ori pe zi). teoretic ar trebui sa o tii la clatit dupa ce ai fiert-o pana nu mai maroneste apa..
eu dupa o luna nu am mai suportat si am bagat-o in acvariu (desi inca i-mi colora putin apa in care statea)
dar acolo se pare ca si-a revenit...pentru ca nu coloreaza apa..sau format putine alge pe ea....s-a prins muschi....iar apa din acvariu este ok.

in principiu cam asta este tratamentul care se face unei buturugi.....acum depinde si daca ai timp si nervi ....sau dac anu tii neaparat la o forma anume pe care ai gasit-o poti sa-ti cumperi una asa cum zicea si Dolli.

aripel is here
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com