[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
URGENTAAA  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

nu vedem poza
[ICQ]
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

era prea mare
babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

in cazul in care ai achizitionat diferite plante , substrat, filtrare,etc de la un alt acvarist posibil sa fii transferat o mica colonie de melcisori comunitarii , explica mai detaliat ce cuprinde acvariu mai exact filtrare ,lumina,co2 , substrat ,locatari ,etc pentru o mai buna comunicare intre tine si ceilalti acvaristi
[ICQ]
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

in dim asta am pus apa in acvariu si au si aparut chestiile astea, tot ce am cumparat a fost nou din magazin filtru substrat nisip, mai putin plantele vreau doar sa stiu daca sunt de la melci sau nu, in acvariu am 2 sanitari 3 pui de xifo cred si 3 guppy

daca scot buturuga si spal chestiile alea am seanse sa ii starpesc ? sau deja e prea tarziu ?

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2012 16:01:45

babanukriss
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/01/2012 20:55:45
Messages: 558
Location: Brasov,Sacele
IP:
Offline

parerea mea este ca intradevar daca ai luat plante de la altcineva este un procentaj mare sa fii luat o colonie de melci ,cu un schimb saptamanal de apa ii poti controla sau mai simplu tie ,fa rost de cativa melci asasini ,ei te vor ajuta in problema cu acesti comunitari ,buturuga daca o scoti si o speli nush daca te ajuta extraordinar deoarece odata introdusi in acvariu melcii comunitari depun pe unde apuca ,succes in a scapa de ei
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2476
Location: pitesti
IP:
Offline

Si daca ar fi melci te-ar deranja? De ce vrei sa-i starpesti, atata timp cat nu te invadeaza nu aduc decat lucruri bune.
[ICQ]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Desi poza pare sa fie miscata, arata a oua de melci maidanezi.

Nu ai cum sa scapi de ei deoarece ouale lor se raspandesc usor prin plante fie ca le cumperi din magazin sau de la cineva care are melsi in acvariu.

E aproape imposibil sa te feresti de ei. Poti incerca cu chimicale generice impotriva nevertebratelor. Ceva pe baza de cupru dar cel mai bine ii ignori.
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

In zilele urmatoare o sa cait pe la vanzari 5-6 melci ucigasi si aia e
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Lasa melcii in pace.

Esti incepator - greseli inerente o sa mai faci pana acumulezi informatii, melcii aia o sa te ajute. Ajutor aproape nepretuit.

Dupa ce mai imbatranesti in hobby-ul asta o sa-mi dai dreptate, si mie si celorlalti.

Si mare atentie la mituri - practic asta sunt, mituri, legat de melcii asa zisi comunitari.


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com