[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alga maro  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Colorado
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/06/2003 22:52:29
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ajutoooooor, uite ca n-am scapat . Au aparut de 3 zile alge sub forma unor pete maronii pe peretele din spate al acvariului. Nu stiu daca e o coincidenta dar se afla doar sub neonul Aqua-Glo. Petele scad ca marime si intensitate pe masura cresterii adancimii.
Detalii:
Volum:220l brut; coloana apa:50cm;
Neoane: 1x30w sun-glo (fata), 1x30w aqua-glo (spate);
Program lumina:9-12;15-22;
Schimb apa: 30% saptamanal.
Dati-mi o sugestie va rog si pentru inlocuirea neoanelor actuale cu unele mai performante?
Multumiri anticipate.

Foaie verde ca lopata...GATA!
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ai niste neoane foarte performante, desi cam putine. Nu cred ca e de la ele. Nu cumva in zona unde s-au format algele bate mai tare curentul de la filtru?
Oricum, sa stii ca in orice acvariu se mai fac alge pe geamuri. Asta e ceva normal, nu inseamna ca ai o invazie de alge. Curata-le cu o cartela telefonica veche si repeta operatiunea cand vezi ca s-au format din nou.
Curatatul pe dinauntru al geamurilor e la fel de firesc ca aspiratul substratului, nu trebuie sa intri in panica.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Colorado
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/06/2003 22:52:29
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Nu cumva in zona unde s-au format algele bate mai tare curentul de la filtru?" --- curentul de la filtrul extern este din spate catre fata si doar pe o treime din lungimea acvariului. Algele sunt sensibil egale ca forma si intensitate pe toata lungimea bazinului. Nelinistea mea este ca fundalul e din polistiren acoperit cu ciment si nu stiu daca nu trebuie sa i-au si alte masuri decat curatatul.

Foaie verde ca lopata...GATA!
[Yahoo!]
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Ce concentratie de Nitrati ai in apa?
Colorado
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/06/2003 22:52:29
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce concentratie de Nitrati ai in apa?


NO3=max. 20; NO2=0; GH=10; KH=7; pH=7

Foaie verde ca lopata...GATA!
[Yahoo!]
buzunar
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/08/2003 14:49:19
Messages: 69
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Cu apa vad ca stai bine.

Probabil ca trebuie sa te obisnuiesti cu ele.
O solutie ar fi sa-ti iei cativa melci galbeni si vre-o 2-3 ancistrusi ca sa te scuteasca de munca de curatare dar avand in vedere ca ai ciment care e poros o sa fie mai greu de curatat.
Depinde totusi si de ce pesti mai ai pe acolo, ca melcii cica ar produce dejectii care nu sunt tolerate de toate speciile...
De fapt pe tine ce te deranjeaza? Culoarea maro? Adica de obicei algele dau urat pe geam, pe plante si in culoarea apei, dar pe pietre, buturugi si fundal, nu vad cu ce te incurca.
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Lumina putina si silicati multi. Mai mult lumina rezolva problema algelor brune (desi s-ar putea sa dai in alte probleme :-) ). Curatarea manuala este buna dar nu le elimina.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Cum spune Gabriel :-) "Lumina putina si silicati multi". Asta arata a "diatomi". Diatomi nu sunt Alge sunt bacterii care se hranesc cu silicati si se pare ca este una din primele bacterii care au aparut pe Tera. De obicei apar in acvariile noi (datorita geamului care contine silicia sau a nisipului pe care-l folosesti) sau in cele care s-au introdus pietre noi(care contin un volum de silicati).
Daca ai rabdare or sa dispara dupa ce consuma silicati. Daca nu trebuie sa scoti din bazin "mincarea" lor adica silicati :-) bine inteles nu scoate geamurile dar poti sa scoti pietrele .
Exista si o specie de pesti care-i maninca cu placere
http://www.elmersaquarium.com/10cat_oticinclus.htm

Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Din pacate pe la noi nu prea gasesti Otto, dar la diatomee iti spun din experienta personala ca si ancistrusii "nostri" fac treaba buna.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Colorado
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/06/2003 22:52:29
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intre timp situatia s-a rezolvat...zic eu (am asteptat cu raspunsul pana acum sa vad daca mai apar si alte probleme): am mai suplimentat cu 2x30W (SunGLO + Power Glo), schimburi mai dese de apa (uneori si putina apa oxigenata), le-am bramburit programul de lumina. Acum situatia este stabila si normala. Oricum, sa traiasca si ancistrusii .

Foaie verde ca lopata...GATA!
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Colorado wrote:Intre timp situatia s-a rezolvat...zic eu (am asteptat cu raspunsul pana acum sa vad daca mai apar si alte probleme): am mai suplimentat cu 2x30W (SunGLO + Power Glo), schimburi mai dese de apa (uneori si putina apa oxigenata), le-am bramburit programul de lumina. Acum situatia este stabila si normala. Oricum, sa traiasca si ancistrusii .

Arata cumva asa?
"Algele tufa

Au culoare neagra si colonizeaza substratul, pietrele si plantele. Eliminarea acestora se face inlaturind portiunile de substrat unde au aparut. Pestii mincatori de alge ca Guppy, Platy, Black Molly sau Crossocheilus kallopterus permit controlul asupra acestora. " Daca arata asa, platty si molly sunt destul de accesiblli, ca sa nu mai zic de guppy
Colorado
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/06/2003 22:52:29
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata cumva asa?
"Algele tufa

Nu reusesc sa vad link-ul.

Foaie verde ca lopata...GATA!
[Yahoo!]
danarion
Junior member

Joined: 19/08/2004 21:59:59
Messages: 26
Location: Iasi
IP:
Offline

La mine sunt mancarea preferata a SAE.Le-au dat gata in primele trei zile de la introducerea acvariului.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com