[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi pentru un nou acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am unul si este OK. Numai ca folosesc clopotul rar pentru ca am o multime de pui de creveti printre plantele joase.
Pentru substrat fara plante functioneaza bine. Eu prefer sa agit putin plantele si sa aspir doar cu furtunul
ce se ridica din ele. Insa atentie mare, apa se tulbura putin. La mine nu e o problema pentru ca am peste tot
o prefiltrare si filtrare foarte bune. Altfel trebuie sa aspiri cu mare rabdare. In plus, eu am destul de multi melci de substrat.

Ai vazut filmuletul de promovare?
https://www.youtube.com/watch?time_continue=63&v=-MGjR9UHMEY

This message was edited 1 time. Last update was at 26/12/2017 15:00:59


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Îl stiu pe de rost ). Am dat comanda de cealalta varianta. Este mai mare.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

image
Mascul sau femela? E un ramirez dar nu stiu ce este.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

As vrea sa iau Seachem purigen. Ajuta mult la filtrarea apei si claritate?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

in poza pare a fi o femela pentru ca are puncte albastre in pata neagra laterala. mascului nu are.
de asemenea femelele au burta colorata in rosu/ violet sau ce culoare o fi aia, si pestele tau pare ca are aceasta coloratie.

purigenul ajuta la claritatea apei, dar nu mult. este ultimul material filtrant care se ia la un acvariu si e mai mult din ratiuni estetice, adica dupa ce ai rezolvat filtrarea bio si mecanica, iei purigen ca sa ai o apa cristal.

cum tu ai acvariul mic si presupun ca si filtrul e mic, dupa parerea mea spatiul din filtru pe care l-ai ocupa cu purigenul ar fi mai bine folosit pentru filtrarea bio sau mecanica, dupa caz.

in plus, purigenul are efecte maxime cand e folosit intr-un reactor cu pat fluidizant.

edit: vad ca ai un jbl 402; daca tii neaparat, poti sa pui un saculet cu purigen (adica un ciorap de dama cu purigen, ca alt saculet cu ochiuri atat de mici nu cred ca gasesti)
dar nu te astepta la rezultate fabuloase.
dupa parerea mea, nu merita banii in cazul setupului tau.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/01/2018 11:48:55




gassner
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/01/2018 17:55:57
Messages: 14
IP:
Offline

Buna ziua as dori niste informatii privind cateva plante

Eleocharis Acicularis
cate buchetele credeti ca am nevoie sa fac un covor de genul 30 L X 20 l

Hydrocotyle verticillata
Aceiasi intrebare 20X 10 ?

Hydrocotyle verticillata
15X15

In principiu as vrea sa stiu ce costuri financiare m-ar duce... sa fac niste covorase ?

Uneori unele clipe imi sunt rugaciuni, sunt momente in care oricum mi-ar sta trupul sufletul imi e in genuchi !
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Da am un JBL e402 cu 1l matrix si 1l de ada bio Rio. Deci 2 sertare dîn filtru. Al 3-lea sertar e burete plus ca am un prefiltru eheim în acvariu. Apa are ceva impuritati dar ma gandesc ca poate fi din cauza ca scurma sanitarii pe jos. Apropo femela ramirez a murit. Mai am un mascul. Am început sa fac schimburi de apa de 2 ori pe saptamana. Masculul deocamdata e bine. Ma gandeam ca purigenul ma va ajuta la apa.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Se poate scadea duritatea apei? Am facut azi testul si am la apa de retea 14 dh. În acvariu am 16. Cred ca e mai mare din cauza ca am pietre si creste duritatea fata de cea de la retea. Am avut pana acum 5 ramirezi dar nici unul nu a supravietuit.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Apa OI, este cea mai buna solutie dar ... putin cam costisitoare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Apa OI, este cea mai buna solutie dar ... putin cam costisitoare.

Da cred ca ar fi singura solutie. Am mai citit ca ar fi bun si amestecul cu apa distilata.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Mi-a dat cineva sa citesc o carte veche de acvaristica. Este impartita pe categorii. La partea cu temperatura apei se descrie un mod de încalzire al apei din anii 60. Se introducea becul în apa si dupa se baga în priza. Înca nu aparuse incalzitorul cu termostat.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Scrie acolo si cum se schimba apa? Nu o sa-ti vina sa crezi, era schimb total lunar ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pietrele iti creste duritatea apai doar in cazul in care sunt calcaroase.... le poti testa cu otet si daca au reactie atunci sunt calcaroase...
In cat timp iti creste diritatea cu 2d?.Cu schimburi de apa mai dese poti tine sub control dar daca pietrele intr-adevar sunt calcaroase ar fi bine sa le scoti...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Depinde de pH. La un pH de peste 6,5 inspre 7,0 nu are mare importanta daca pietrele contin carbonat de calciu pentru ca dizolvarea calciului
va fi nesemnificativa si oricum va fi diminuata de schimburile de apa. Testul cu otet este unul extrem, care nu este relevant pentru modul cum
se vor comporta pietrele in apa. Una este sa stropesti pietrele cu o solutie acida (acidul acetic fiind un acid gras volatil "moale") si alta este sa
expui pietrele unui flux de apa unde pH-ul se situeaza frecvent in zona neutra (adica pH = 7 +/- 0,5).

This message was edited 2 times. Last update was at 24/01/2018 20:13:14


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

de aceea am intrebat ..la cat timp se ridica cu 2 unitati ,duritatea ..daca se ridica la 4 sau 5 zilenu e o problema... dar daca locatarii sunt limitati la duritatea apei si , apa de la retea e aproape de limita max .. atiunci una din solutii ar fi sa faca schimburi mai dese sau sa combine apa cu apa de la o alta rete cu duritate mai mica

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2018 20:24:33


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Florin82 wrote:In sfarsit am luat co2 de 500g de pe ABC ZOO. Dar setul luat nu are difuzor. Are o piatra de aer care se cred ca se foloseste in loc de difuzor. Am vz pe nevertebrate difuzorul de la Tropica. Este bun ?
https://www.nevertebrate.ro/difuzor-ceramic-co2-tropica-3-in-1-9438
Si o recomandare pt un test co2 daca puteti sa-mi dati.
Mai imi raman plantele dar sa vad cum aranjez pietrele.
Si ceva recomandari pt plante nu ar strica.

Salut. Scuza-ma ca postez aici dar cred ca esti singurul de pe aici care a cumparat sistem de co2 de la abczoo.
Poti sa-mi spui si mie, te rog, cum este? Se poate regla fin din acea supapa cu ac? Si pare calitativ sau lasa de dorit? Vreau si eu sa-mi cumpar si nu stiu ce sa fac. Scuza-ma ca am postat in topicul tau.
Makarov
Unripe member

Joined: 01/02/2019 22:56:01
Messages: 4
IP:
Offline

Salutare la toata lumea! astazi am cumparat pentru primul meu acvariu un substrat pentru plante pe care vreau sa il introduc in acvariu. din ce am mai citit acesta trebuie spalat. Acum cateva minute m-am apucat de treaba... insa in momentul in care l-am pus in lighean si am turnat apa, la suprafata s-a format o pelicula de materie organica de genul unui rumegus. Acum nu stiu cum trebuie sa procedez... sa inlatur de la suprafata toata pelicula sau sa torn totul in acvariu...sperand ca acestea sunt elemente ferilizante pentru plante. PS. Acvariul este gol..spalat cu apa...si vreau sa il pun la ciclat.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu trebuia spalat, trebuia acoperit cu substrat inert. Acuma nu ai ce face, arunca ce s-a adunat la suprafata apei.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Makarov
Unripe member

Joined: 01/02/2019 22:56:01
Messages: 4
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Nu trebuia spalat, trebuia acoperit cu substrat inert. Acuma nu ai ce face, arunca ce s-a adunat la suprafata apei.



Multumesc de raspuns !Si care ar fi ordinea granulatiei pe verticala..de la mic la mare ( de jos in sus) .?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ca sa nu se amestece sau sa se sorteze, de la mic la mare. Sau un strat gros deasupra celui fertil.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com