[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
180 L Juwel Vision Nature style  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Teoretic da, insa o repriza de lumina, de preferat prima, sa fie de 4-5 ore, sa permita plantelor sa faca fotosinteza.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Teoretic da, insa o repriza de lumina, de preferat prima, sa fie de 4-5 ore, sa permita plantelor sa faca fotosinteza.


Eu vreau sa merg pe 7 ore dintr-o bucata ...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sunt multe discutii legate de programul sau durata luminii. Nu trebuie scoase din context, pentru ca aparitia algelor este conditionata/ intretinuta de interactiunea dintre lumina si nutrientii aflati la dispozitia algelor. Eu am o experienta diferita fata de ce se scrie despre acest subiect. Am un acvariu de 100 de litri, bine plantat si cu multe plante de tip stem, cu multi creveti de diferite tipuri, inclusiv Atyopsis. Am un program de 10 ore pe zi, fractionata in doua reprize : 4 ore dimineata si 6 ore dupa-amiaza si nu am probleme cu algele. Asadar, nimeni nu cunoaste reteta perfecta. Un program de 7-8 ore, chiar mai mult, nu ar trebui sa fie o problema daca ai toate celelalte conditii asigurate: un stoc echilibrat de vietuitoare, o fertilizare optima si o hranire rationala a pestilor.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

parerea mea..fara experienta cu plantele,doar din ce am citit,este ca nu ai cum scapa de alge.Algele sunt cosumate de "maincatorii de alge,in general.Cred ca trebie gasit un echilibru intre plantele care sunt in bazin,cele cu dezvoltare rapida si cele lente si nu in ultimul rind mancatorii de alge.... malci,pesti,creveti si ce or mai manca alge...Cred ca asta ar fi solutia de prevaenire a invaziei de alge..
Parerea mea e ca si algele au rolul lor intr-un biotop,atata timp cat e controlata dezvoltarea lor

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2017 11:25:57


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:parerea mea..fara experienta cu plantele,doar din ce am citit,este ca nu ai cum scapa de alge.Algele sunt cosumate de "maincatorii de alge,in general.Cred ca trebie gasit un echilibru intre plantele care sunt in bazin,cele cu dezvoltare rapida si cele lente si nu in ultimul rind mancatorii de alge.... malci,pesti,creveti si ce or mai manca alge...Cred ca asta ar fi solutia de prevaenire a invaziei de alge..
Parerea mea e ca si algele au rolul lor intr-un biotop,atata timp cat e controlata dezvoltarea lor


Din putina mea experienta, pot spune ca ai perfecta dreptate. In acvarii am aproape numai plante easy, stem si Anubias. Singurele alge cu care ma mai lupt sunt GSA, pe Anubias.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mai baieti , de ce credeti voi ca am o problema cu algele . Am spus eu asa ? Eu vreau sa reduc nr de ore pentru ca nu are cine privii acvariul si atunci daca la plante le ajunge si 7 ore de ce sa mearga lumina 9 ? Chestia cu algele va fi eventual un efect secundar .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asta e, reflex conditionat Cine aude de lumina, se gindeste automat la doua chestii : plante si alge!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

MihaiF wrote:Mai baieti , de ce credeti voi ca am o problema cu algele . Am spus eu asa ? Eu vreau sa reduc nr de ore pentru ca nu are cine privii acvariul si atunci daca la plante le ajunge si 7 ore de ce sa mearga lumina 9 ? Chestia cu algele va fi eventual un efect secundar .


Daca e de ajuns sau nu....aici nimeni nu iti poate da o reteta .. asta o gasesti tu... bazinele plantate ,ca si oamenii... sunt "personale" sa spui asa...doar tu poti gasi reteta pentru bazinul tau...echilibrul iluminare - fertilizare,reteta de fertilizare...asta o sa iti spuna plantele daca e bun sau nu...
Colegii iti pot da doar sfaturi.. de ce planta are frunzele asa? sau de ce nu are culoarea care trebuie,sau altele.. dar reteta doar tu o poti gasii,, prin testare

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De ceva vreme anumite plante mi-au intrat in regres. Anume valisneriile au ceva pete pe frunze si partea lor superioara se descuameaza . Unele frunze se rup pe la jumatate. In egala masura anubiasii au inceput sa aiba pete pe frunze si sa fie suparati. Restul plantelor inclusiv mosul si cele de gazon ( deci sa zic asa cele medium nu easy ) o duc bine. E ciudat ca plantele medium sa prospere si cele cu cerinte easy sa sufere , nu este asa ?
Fertilizarea este JBL . Reamintesc celor care nu au rabdare sa citeasca topicul de la inceput .
Substrat : JBL Vulvano + AquaBasis. In apa JBL ProScapers Fe+micro si JBL ProScapers NPK , Dennerle CarboBooster Max , CO2 din butelie.
Suspectand carente in apa am facut teste :
NO3 5mg/l deci ok
PO4 nedetectabil deci nu prea este ok
K mai mult de 15 mg/l deci cam mult
Concluzia este simpla. Cu cat continui fertilizarea cu NPK cu atat lucrurile vor merge mai rau. Ca sa aduc PO4 pe o valoars normala am sa imi urc si K mai sus si si NO3. Va trebui sa merg mai departe pe fertilizare pe fiecare element. Ce nu pot eu intelege este cum s-a produs acest dezechilibru. Ca doar dozez zilnic. Si ma gandesc ca produsul este echilibrat dupa nevoile plantelor nu pot sa pricep. A era sa uit, ca sa ma asigur ca nu pl3c din start cu valori mari de K , am testat si apa ce o folosesc pentru schimburi. Este sub 2 mg/l deci cantitate infima.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mihai valorile care le ai la PO4 si NO3 sint foarte mici . Plantele sufera. Eu de exemplu folosesc NPK booster de la Dennerle cu suplimentare de PO4 si NO 3 de la EA.
Incerc sa tin PO4 peste 0,6 ppm iar NO3 peste 15 ppm.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gabi C wrote:Mihai valorile care le ai la PO4 si NO3 sint foarte mici . Plantele sufera. Eu de exemplu folosesc NPK booster de la Dennerle cu suplimentare de PO4 si NO 3 de la EA.
Incerc sa tin PO4 peste 0,6 ppm iar NO3 peste 15 ppm.


La PO4 , este extrem de mica valoarea , stiu . Dar la NO3 ghidul JBL spune ca o valoare intre 5 si 20 mg/l este suficienta. M-am gandit sa nu urc mai mult ca daca o scap de sub control si sare de 20 apar probleme cu algele. Ce zici Gabi , sa incerc sa urc la NO3 la 10 mg/l in prima faza ?
Cum va explicati ca la echinodorus tenellus care e o planta de gazon ii merge bine in aceste conditii , iar plantele easy se topesc ?
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pai eu zic ca in primul rind trebuie sa rezolvi cu PO4. Apoi urci si NO3 . De ce sa scapi de sub control ? Dozezi in etape si faci teste .
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Tu ce teste de apa folosesti ? Eu sunt pe JBL si sunt putin contrariat. Dupa ce am facut testul de PO4 m-am gandit vazand ca nu vireaza de loc in conditiile in care fertilizam sa fac un mic test. Am luat intr-un vas 10 l de apa din acvariu si am fertilizat-o cu 1 ml de NPK . 1 ml la 10 l este foarte mult. Dupa cateva ore am testat aceea apa. Surpriza cantitatea de PO4 era tot nedetectabila. De aci pot trage 3 concluzii :
1. Testul meu de PO4 este necorespunzator
2. Testul PO4 s3nsitiv de la JBL nu e bun
3. NPK -ul meu nu contine PO4 .
Nu stiu ce sa cred.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2017 22:07:47

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

MihaiF wrote:Tu 1 ml la 10 l este foarte mult.
Nu stiu ce sa cred.



Eu zic ca nu e mult. E chiar putin. Eu daca as baga numai NPK as baga minim 16-18 ml la 2 zile. Asta la un bazin de 120l brut.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

am vrut sa pun ceva poze cu bazinul dar am probleme cu pagina de hosting .

This message was edited 2 times. Last update was at 29/09/2017 21:49:14

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

MihaiF wrote:Tu ce teste de apa folosesti ? Eu sunt pe JBL si sunt putin contrariat. Dupa ce am facut testul de PO4 m-am gandit vazand ca nu vireaza de loc in conditiile in care fertilizam sa fac un mic test. Am luat intr-un vas 10 l de apa din acvariu si am fertilizat-o cu 1 ml de NPK . 1 ml la 10 l este foarte mult. Dupa cateva ore am testat aceea apa. Surpriza cantitatea de PO4 era tot nedetectabila. De aci pot trage 3 concluzii :
1. Testul meu de PO4 este necorespunzator
2. Testul PO4 s3nsitiv de la JBL nu e bun
3. NPK -ul meu nu contine PO4 .
Nu stiu ce sa cred.


Ai o crestere de 1/10000 (0,00001litri) deci de 0,1 ppm (aproximativ, la densitate 1) nu cred ca reactivii astia de prin comert simt asta ...

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2017 22:17:54

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Vad ca 1 ml NPK contine 2 mg. P.
Deci ca sa cresti fosforul cu vreo 10mg./l. ca sa vezi ceva, trebuie sa adugi 10 x 10 litri, adica 100 mg P., deci 50 ml. NPK! Plus ca o parte din el poate reactiona cu alti compusi din apa imediat dupa adaugare si sa se transforme in alti compusi nedetectabili

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2017 08:12:43

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ceva poze
[Thumb - 20170916_213021.jpg]

[Thumb - 20170916_212955.jpg]

[Thumb - 20170916_213039.jpg]

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

un close up ...
[Thumb - 20170916_213100.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

e foarte fain bazunul...
din punctul meu de vedere ,de la mopanul (radacina) cu mos ,pina la varful dealului,as elibera partea din spate,in fundal ai vasilneria parca...parca blocheaza aprofunzimea.. este parerea mea

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com