[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

paradoxx wrote:Eu as vrea sa nu ti se aleaga perechi,sa ramai cu toti 4 Iar asa sa mai adaugi ca in vremurile bune ceva hoplo sau gibbicepsi,chiar daca consideri ca oscarii sunt atractia principala

Sincer eu nu inteleg cum sa va placa hoplo, mie mi se par scarbosi, nu dau bine cu frumusetile astea de oscari!, in loc de hoplo exista labeo bicolor, am avut doi labeo ce imi hartuiau scalarii.....erau aproape maturi si in aceea perioada am fost nevoit sa ma despart de ei......

My nano reef



[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Unu mic de samanta tot ai nevoie. Eu am luat un Gibbi care dupa un an pare a fi Pleco pitic si ma bucur nespus. Roade la alge ceva de speriat si produsele auxiliare sunt modeste fata de Pleco normal sau Gibbi. E baiat fain, tine in el

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2015 11:45:37

[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nici mie nu imi plac hoplo,dar sunt draguti.Faptul pt care amintii de ei este pentru ca stiu ce teme se discutau acu 10 ani in urma despre acvarii cu oscari si hoplo,hoplo fiind poate atunci cei mai usor pesti de gasit,iar toti care aveau americani,aveau si niste sanitari supravietuitori din acvariile de inceput de mai demult,iar aceia erau bineinteles: Hoplo

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, am gasit punctul slab al "galetii cu spartura de lava"... e vorba de penele de curent. Plm, la asta nu m-am gandit pana acu'!

- cand se intrerupe curentul, pompa de recirculare se opreste... overflow-ul se goleste si circuitul se dezamorseaza automat.
- nivelul din sump creste, corespunzator volumului de apa care vine de sus (din display + ceea ce este in overflow & tevi)... la ochi, sa zic ~ 10-15 litri.
- pe principiul vaselor comunicante, apa va intra in galeata prin partea de jos... deci, un flux de apa oxigenata (din sump) va "spala" straturile de spartura de lava de la fundul galetii... acelea care, cel putin teoretic, sunt colonizate cu bacterii anaerobe.

Deci, nu e bine deloc!

- pana cand gasesc un recipient etans, cred ca o sa astup gaurile alea de pe fundul galetii.
- in partea de sus a galetii, deasupra nivelului apei, o sa construiesc un "preaplin"... o gaura si o bucata de teava, usor inclinata.
- apa curge din overflow, prin furtun, si ajunge in straturile inferioare... o sa infig furtunul ala pana pe fundul galetii.
- apoi, apa urca prin spartura de lava si ajunge la suprafata... nivelui creste si surplusul se varsa prin preaplin.
- nu iese decat ceea ce intra!... galeata este complet izolata de sump!
- in cazul penei de curent, apa stagneaza in galeata si atat! Acolo oricum sunt bacterii anaerobe, deci nu conteaza.

Ce parere aveti?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Ce parere aveti?

La un UPS (Uninterruptible Power Supply) te-ai gandit?

Festina lente !
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Koala, cred ca e timpul sa aplici solutia colegului din Constanta, cu UPS si doua baterii de camion.
Ca tot iti place sa dormi linistit ca boierii.
Si pe mine ma bate gandul sa am sistemul functional inainte sa trec la "cel mare", desi nu am mai mult de doua pene pe an.

Legat de galeata, este mai elegand intr-adevar sa pui apa sa circule de la fund spre suprafata.
Un recipient care se inchide ermetic este galeata de sare de 25 Kg ;) pentru acvarii marine.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Maestre daca ai debit mic s-ar putea sa nu "impinga" prin spartura
Din cate vad o sa ramai fara apa doar la portiunea de sus a galetii adica diferenta intre fundul galetii si fundul acvariului, cat ai pus tu inaltatoarele. Daca iti calculezi sa ai pe portiunea aia numai bureti stau bacteriile fericite in apa in caz de pana.
Singura problema pe care o vad eu, e ca s-ar putea colmata gaurile din fundul galetii daca sunt mici, nu am vazut cate ai facut si cat de mari. Un accident de genul asta nu cred ca ar dauna insa ar reduce denitrificarea.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2015 13:38:50

[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Andrei si Severus: LA UPS ma gandesc ashea, cu o sila infinita ...

- nu am pene de curent, e vorba doar de o situatie ipotetica,
- si daca opresc pompa in mod deliberat, ca sa curat sumpul, tot acolo ajung... e vorba de nevoia de a "perfectiona" sistemul.
- spatiul disponibil se invarte in jurul cotelor 23x23x35 cm, deci galeata de sare iese din calcule... ma uit dupa un butoias de muraturi, ca sa fiu sincer!

@Dan P:

- cum reaku' sa nu poa' sa "impinga"?... apa vine de sus, de la ~ 1.5 metri inaltime.
- spartura aia nu e un bloc compact, mai are spatii libere in structura straturilor.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
- spatiul disponibil se invarte in jurul cotelor 23x23x35 cm, deci galeata de sare iese din calcule... ma uit dupa un butoias de muraturi, ca sa fiu sincer!

Se gasesc si patratoase, de 20l, nu am idee acum de unde dar sigur se gasesc.
Eventual poti sa pui si o pompa in el.

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Maestre daca ai debit mic s-ar putea sa nu "impinga" prin spartura
Din cate vad o sa ramai fara apa doar la portiunea de sus a galetii adica diferenta intre fundul galetii si fundul acvariului, cat ai pus tu inaltatoarele. Daca iti calculezi sa ai pe portiunea aia numai bureti stau bacteriile fericite in apa in caz de pana.
Singura problema pe care o vad eu, e ca s-ar putea colmata gaurile din fundul galetii daca sunt mici, nu am vazut cate ai facut si cat de mari. Un accident de genul asta nu cred ca ar dauna insa ar reduce denitrificarea.


Hmm, nu ai inteles!

image

- in poza, nivelul ala al apei este nivelul normal in sump... pana acolo e umpluta galeata cu spartura!... toata spartura sta scufundata in apa, in mod normal.
- daca se opreste pompa de recirculare, atunci nivelul apei din sump urca pana la "buza" aia iesita in afara... fara sa depaseasca marginea de sus a galetii.
- "picioarele" au rolul de a inalta galeata in asa fel incat, in caz de avarie, sa nu intre apa "pe sus" (peste marginea galetii).

darthradu wrote:Se gasesc si patratoase, de 20l, nu am idee acum de unde dar sigur se gasesc.
Eventual poti sa pui si o pompa in el.

E prea mare, ala de 20 litri (e cat o galeata de sare)... imi trebuie unul de 10-15 litri.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2015 13:47:11


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Daca furtunasul de alimentare e ala din poza eu zic ca il supraestimezi co toata diferenta de nivel.

Ai o situatie asemanatoare

Aha am inteles, atunci iti trebuie galeata cu flotoare

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2015 13:51:52

[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, filmuletu' ala e o vrajeala ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Blue14 wrote:
Sincer eu nu inteleg cum sa va placa hoplo, mie mi se par scarbosi, nu dau bine cu frumusetile astea de oscari!, in loc de hoplo exista labeo bicolor, am avut doi labeo ce imi hartuiau scalarii..

La fel cum de exemplu mie nu imi plac labeo, din punctul meu de vedere nu au nimic interesant, chestie de gusturi personale, hoplo nu sunt niste frumuseti dar ce fac cu substratul e foarte util intr-un bazin Mare-cam ce face un guvide sapator la marine.., Tare amarati scalari trebuie sa fi avut sau poate femela mea era mai a 'reaku (ea era sefa)-cand se punea pe orizontala si intra in ei ca un avion nici un peste nu-i sufla in ciorba: pe tetrazone le imprastia ca pe popice si erau vre-o 30 de matca mari(a avut o perioada cat a stat si cu ele a si depus acolo)

This message was edited 2 times. Last update was at 27/08/2015 14:46:47

[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

koala wrote:Bah, filmuletu' ala e o vrajeala ...

O fi, da stii cum e gestul conteaza
Raman la parerea ca nu va impinge totusi prin fundul galetii
[WWW]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Face palm moment . Ma gandeam ca ajuta fenomenul de capilaritate
Sunt de toata minunea!

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2015 16:31:14

[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dan P wrote:Face palm moment . Ma gandeam ca ajuta fenomenul de capilaritate

Capilaritate my ass!

- Ca jmekeria aia sa mearga (ma refer la filmuletul ala), trebuie ca lichidul sa "fiarba"... bulele de aer imping in sus coloana de lichid (din cauza ca furtunul e subtire, bulele nu au cum sa se "separe") si circuitul se amorseaza. Teoretic, ar putea sa functioneze cu sampanie, coca cola, etc/... da' numai pana cand iese gazul din lichid.
- Altfel, cu apa chioara, nu e nici cea mai mica sansa sa se intample asa ceva


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti intoarce galeata aia cu gura in jos, nivelul din interior o ramana la fel, problema initiala este sa scoti aerul de la fund problemele ulterioare sunt de stabilitate.

Daca ai cum sa o rastorni in sump scapi de prima problema, daca poti sa o ridici si mai sus scapi de a doua. Incearca cu o galetusa de margarina ceva sa vezi ideea.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2015 17:32:44


Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

darthradu wrote:Poti intoarce galeata aia cu gura in jos, nivelul din interior o ramana la fel, problema initiala este sa scoti aerul de la fund problemele ulterioare sunt de stabilitate. ...
Deci, treaz fiind si nu inteleg ce vrei sa spui... o sa mai citesc si in weekend, ca ma uschesc la o tocana si-un rachiu.
Poate, daca-s matol, o sa prind ideea mai bine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai Radu crezi ca era treaz cand a scris randurile de mai sus???

Ionut Dumitrascu
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mah, tu ai ramas cu sechele de la marine Ce te agiti atat de tare cu denitrficari si toate instaltiile astea...? Sau poate ai gasit ceva corali de apa dulce si vrei sa le mearga bine ?
Exact cum ai zis...pe vremuri faceam filtrarea cu niste amarati de bureti si canistre si traiau pestii bine merci Nu le mai sufla in k.. ca nu-s pesti marini!

OFF: Pomuletul ala a inflorit la tine cat l-ai avut? La mine abia de ieri i-au iesit mustati...sper ca in cateva zile sa-l vad si eu inflorit.Probabil o fi si de la lumina (inca o tin mai jos decat normal)

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com