[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
300 litri plantat by Humbert  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da , pai avem cam aceeasi lumina , eu am 70w la 180 l deci 0,38 w/ l. Tu ai 100 w la 300 l deci 0,33 w / l. Hm.. pai daca eu am cam aceasi lumina ca si tine si la tine numai intr-un colt da in rosu iarba inseamna ca exista 2 vatietati de tenellus. Ar mai fi si timpul , cate ore iti merge lumina pe zi ? La mine 7 ore si 30 minute.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2017 08:18:01

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

8 ore.
Poate fi si de la NPK diferiti (iar eu nu stiu ce am ca nu fac teste).
Dar tu de unde l-ai cumparat tenellus-ul asta?



MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Humbert wrote:8 ore.
Poate fi si de la NPK diferiti (iar eu nu stiu ce am ca nu fac teste).
Dar tu de unde l-ai cumparat tenellus-ul asta?


De la un coleg de pe forum din Bucuresti. Am vrut sa il cumpar de la Dennerle dar cica de cativa ani aceasta varietate de planta se gaseste sub denumirea de Heliantum Tenellum (asa aparea la Dennerle ). Datorita diferentei de nomenclatura mi-a fost frica sa iau de la ei si am mers pe varianta colegului Zaharia. Am plantat aceasta planta inspirat fiind de acvariul tau asa ca nu doream sa risc sa cumpar altceva . Efectul final ma satisface in proportie de 80% , in ideea in care traiam cu ideea ca aceasta planta de gazon nu creste mai lunga de 7-8 cm. Am constatat ulterior ca inaltimea nu e limitata genetic la atat ci e limitata de foarfeca .
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Humbert wrote:
@mihai ulmis
Tenellus-ul ti-l dau gratis.
Daca nu vrei sa astepti, eu pe al meu l-am luat in vitro de la dennerle.


Iti multumesc frumos Humbert. Astept de la tine pt ca in afara de cryptocorine lutea hobbit si marsilea hirsuta in vitro, tot ce am mai avut in vitro s-au topit

Legat de varietati diferite de Tenellus, intr-adevar este posibil sa ai 2 varietati: una green , conform Tropica: http://tropica.com/en/plants/plantdetails/Helanthiumtenellum'Green'(067ATC)/4757 si o alta care se inroseste la lumina mai puternica. Eu am avut Echinodorus tenellus (care conform noii denumiri ar fi identic cu Helanthium Tenellum dar conform observatiilor noastre si ale altora , nu sunt la fel) si se inrosea/maronea frunza la o lumina de ~0.5W/l, planta obtinuta de la Catalos.

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Or fi varietati diferite, nu zic nu, problema e insa ca eu nu gasesc pe google care ar fi numele celei de-a doua. Si stiu ca am mai cautat si acum cativa ani cand m-a preocupat problema. Stiu ca si-a schimbat numele in helianthum. Ma rog, nu conteaza.

@Mihai
Iti dau de stire in cateva saptamani. Chiar ieri am aruncat niste fire iar acum o luna cand am defrisat partea din fata a acvariului am aruncat o galeata. Nu am mai pus anunt de donatie ca e si complicat sa ma intalnesc cu oamenii si nici nu prea s-au inghesuit doritori.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2017 11:30:40




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumos, frumos, frumos ... Oricum, peste 80% ... cred eu!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cati scalari ai introdus in bazin ?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

initial am luat 8, 1 a sucombat a doua zi, inca unul dupa o saptamana, deci acum (dupa 2 luni) sunt 6, dar unul din ei este ostracizat de ceilalti si nu mananca, deci nu are pronostic bun

scalarii au fost luati la aceeasi marine, pui mici, dar acum am 2 care sunt dubli fata de ceilalti, e incredibil cat de diferit au evoluat.

asa sunt scalarii, cam nemilosi unii cu altii... iar daca se vor forma perechi va fi si mai rau, am mai trecut prin asta.

am luat 8 in speranta ca o sa raman cu 2 perechi.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2017 22:40:27




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

update

image



Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Superb acvariul, de efect, felicitari!!

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Arata superb si scalarii cei noi cresc bine. Cum ii merge celui marginalizat ?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Merci

Eh, am si facut poza cu un pic de efect vivid :-) dar da arata mai bine

La scalari e cam la fel, parca parca a prins un pic de curaj si ala marginalizat.

Nu am mai schimbat apa de 3 saptamani in acvariu, doar am completat, pt ca mi-e frica de sulfatul de aluminiu.

Monitorizez TDS-ul, e sub 200. Am de gand sa rarersc semnificativ schimburile de apa pt ca in afara ca mi-e teama de sulfat, nici nu inteleg de ce mai schimb apa la acest acvariu - acvariul e stabil, fertilizez micro macro, chiar nu e motiv sa mai schimb apa saptamanal.

O sa completez cu apa de osmoza, ca de ieri am osmoza

This message was edited 2 times. Last update was at 07/10/2017 08:18:31




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu ti-am spus ca esti pe drumul spre un "olandez" dar tu nu si nu!

Foarte frumos, curat si ingrijit. Felicitari!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca tot am curatat geamurile, am zis sa fac si-un filmulet




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Frumos tare! O combinatie de pesti ... la limita compatibilitatilor, as indrazni sa spun.
Si foarte curat! Cum reusesti sa-l mentii atit de curat cu asa un efectiv?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

de ce la limita compatibilitatii? nu-s toti din america de sud? ) xipho i-am luat ca asa au vrut copiii si pt ca sunt rosii.

ref la curatenie, exista 1 singur secret si el se numeste pre-filtru Sunsun )

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2017 22:29:13




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte frumos! Felicitari! Am citeva intrebari ... ma rog, curiozitati.
In momentul filmarii ...
Cu ce fertilizezi? Cit CO2 introduci? Ce program de lumina aplici? Cit de des schimbi apa?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Bag 7 ml de EI si 7 de micro zilnic plus de vreo 3 luni adaug niste PO4 separat dar nu as sti sa zic cat, am luat 250 ml de po4 de la easylife, am diluat cu 500 ml apa si bag 2 ml pe zi.
Po4 am inceput sa bag pt ca fac alge verzi pe geam (nu gsa, ci gda) si e ceva mai bine acum, trebuie curatat geamul cam la 3 sapt hai 2.

Teste nu am facut niciodata dar o sa fac weekendul asta de curiozitate ca am luat teste de po4 si no3 pt marinul pe care il pregatesc.

Co2 bag cu ph controller, ph-ul e undeva pe la 6.8-6.9 dar iar nu stiu exact pt ca sonda mea e decalibrata de vreo 3 ani si nu o pot calibra. Oricum testerul e verde tot timpul. Am avut mari probleme cu dizolvarea co2-ului (am folosit multa vreme atomizoare) dar de cand am luat flipper-ul de la dennerle am scapat de ele - este senzational, am deja 6 luni si buteliile nu au miscat in timp ce inainte le umpleam la 3 luni (acum am flipper + 1 atomizor si bag in ambele cam 1 bula la 2 secunde de unde inainte bagam cred ca si 10 pe secunda).

Lumina eate 2x54w osram 865, 1 ora dimineata ca sa-l vad cand ma trezesc si inca 8.5 ore dupa pranz.

Schimb de apa am facut pana luna trecuta saptamanal, undeva la 20%. De 1 luna nu mai schimb apa - initial de frica sulfatului, dar am vazut ca plantele merg mai bine, pestii si ei sunt fericiti asa ca intentionez ca pe viitor sa nu mai schimb apa, ci doar sa completez cu osmoza sau robinet. Oricum la un plantat stabil ca al meu nu vad motive sa schimb apa, teoretic vorbind. O sa vad ce zic testele, pt ca hranesc enorm, scalarii mananca de rup, deci poate o sa fie nevoie de schimburi, nu stiu inca.

Cam asa.

This message was edited 3 times. Last update was at 01/11/2017 23:15:14




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Mai voiam sa zic ca dupa 10 ani, pot sa zic ca am ajuns la nivelul la care acvaristica de apa dulce (plantate) mi se pare simpla - practic singurul factor decisiv pentru succes este CO2-ul si sa nu faci greseli de incepator. Bineinteles, nu pot sa zic ca inteleg perfect ce se intampla in acvariu, dar am ajuns sa-l simt si sa stiu cum sa fac treburile sa mearga.

Sunt foarte incantat de acest acvariu, chiar daca aquascape-ul nu e cine stie ce si nu cred ca o sa ma plictisesc vreodata de plntate, cred ca o sa am plantat si la 90 de ani :-)

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2017 23:29:41




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte importante precizari. Imi confirma si mie unele observatii, altele ma indeamna la documentare. Multumesc frumos!
Sunt perfect de acord mai ales cu remarca legata de faptul ca "simti acvariul". Cred ca aici se "cuibareste" experienta!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com