[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Volumul acvariului si numarul pestilor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Pentru ca multi incepatori intampina probleme cu popularea acvariului lor, reinfiintez acest topic de pe forumul vechi.

Numarul maxim de pesti pe care ii poate gazdui un acvariu de X litri se poate calcula in functie de lungimea pe care o au pestii respectivi la maturitate. Aceasta lungime se poate afla din cartile de acvaristica sau de pe Internet.

Calculul se face in felul urmator:

~ pentru pesti pana la 5 cm -> 1,5 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un neon [4 cm] are nevoie de 1,5x4=6 litri)

~ pentru pesti de 5 - 9 cm -> 2 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un xipho [6 cm] are nevoie de 2x6=12 litri)

~ pentru pesti de 9 - 13 cm -> 3 litri de apa/cm de lungime; (ex.: un ancistrus [10 cm] are nevoie de 3x10=30 de litri)

~ pentru pesti peste 14 cm -> 4 litri de apa/cm de lungime. (ex.: un astronotus [35 cm] are nevoie de 4x35=140 de litri )

Repet: se tine cont nu de dimensiunea pestelui la momentul cumpararii, ci de cea pe care o va atinge la varsta adulta! Pestii cresc repede, nu trebuie sa se creada ca este timp "mai tarziu" pentru cumpararea unui acvariu mai mare. Multi incepatori se pacalesc asa si, in cateva luni, se pomenesc cu un acvariu supraaglomerat, urat, cu apa tulbure si mirosind a stricat de te da afara din casa!

Atentie: in calculul de mai sus se adauga si sanitarii (Corydoras, Ancistrus, Hoplosternum, ...) care, chiar daca stau preponderent pe fundul acvariului, au aceleasi nevoi de respiratie ca orice alt peste.
De asemenea, trebuie avut grija ca, la calculul volumului util al apei, sa se foloseasca inaltimea coloanei de apa dintre suprafata nisipului si oglinda apei. Nu este corecta utilizarea inaltimii efective a fatadei acvariului.

In final trebuie subliniat faptul ca valorile de mai sus sunt pur orientative.
Pestii o duc cu atat mai bine cu cat sunt mai putini intr-un bazin cat mai mare.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Batracianus
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2805
Location: Pitesti cartier Sătrăiesti
IP:
Offline

Dalles wrote:.
Pestii o duc cu atat mai bine cu cat sunt mai putini intr-un bazin cat mai mare.


cu unele exceptii,de ex. unii killie ,la maturitate,sunt sensibilizati de un volum mare de apa (datorita presiunii cu care nu sunt obisnuiti in mediul natural si descresterii ei odata cu inaintarea in anotimpul secetos)
am observat asta in special la unele specii de Nothobranchius(mai ales femeklele), anuali sudamericani

Cine sapa capra moarta a altui vecin prieten la nevoie de dimineata,se cunoaste ca de departe ajunge sa cada singur
[Email] [Yahoo!]
paulti
Junior member

Joined: 22/03/2013 13:02:06
Messages: 9
IP:
Offline

M-au ajutat precizarile! multumesc. Am si eu un acvariu destul de mare in care am pus 2 pesti de 7 cm si observ ca le e bine fata de acvariul mic in cvare stateau 4 intr-unul prea mic, ca erau foarte pasivi si stateau mai mult. Aici vad ca inoata, adica se misca mult.
bluestyle
Unripe member
[Avatar]

Joined: 05/07/2012 15:01:51
Messages: 4
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte util se pare ca pana acum alocam prea putina apa eu calculam dupa formula 1 cm = minim 1 litru de apa.

Aqua & Zoo
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

eu am primul meu acvariu de 2 luni aproape 3 si fiind primul va dati seama nu m-am putut abtine din cumparatul pestilor. Am un acvariu de 60litri si 18pesti toti vivipari, a si ancitrusul care e in jur de 7cm. dupa statisticile de mai sus pestii mei sunt cam chinuiti dar de cand ii am nu am vazut absolut nici o problema nu a murit niciunul.

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Mai sunt si oameni care traiesc 7 intr-o garsoniera si nu mor, dar nici nu se simt bine, in largul lor.
Deci....

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

hauserlovefish wrote:eu am primul meu acvariu de 2 luni aproape 3 si fiind primul va dati seama nu m-am putut abtine din cumparatul pestilor. Am un acvariu de 60litri si 18pesti toti vivipari, a si ancitrusul care e in jur de 7cm. dupa statisticile de mai sus pestii mei sunt cam chinuiti dar de cand ii am nu am vazut absolut nici o problema nu a murit niciunul.



Io propun sa-ti schimbi nick-name-ul din hauserlovefish in hausercrowdedfishlover

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

lasa,ca asa am facut toti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

cine stie cum mi`l schimb )

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Shaba
Member

Joined: 27/04/2015 18:28:18
Messages: 212
Location: Domnesti, Ilfov
IP:
Offline

Am gasit un site unde poti calcula ce pesti si cati din fiecare este recomandat sa pui in acvariu, in functie de dimensiunile acvariului si filtrare. Din cate am observat te anunta si daca ai probleme cu compatibilitatea pestilor, ceea ce mi se pare util

http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AqVolUnit=gUS&AqTempUnit=C&AqLengthUnit=cm

Sper sa va fie de folos !

Past Projects: Planted Community Tank 54L
Amber Caves
Present Project:
Bimbi 112L
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mi se par cam drastice masuratorile,zici ca sunt facute de stefanp no pawn intended Lasand gluma la o parte,facui niste calcule aleatorii,si lucrurile ce lipsesc cel mai mult de acolo sunt varietatile de filtre, nu tu aqua el turbo 500/1000 nu tu sun sun 404, nu tu mai multe.Sfaturile ce le dau insa sunt f bune,cam drastice si masuratorile pt schimbul de apa,insa sunt facute dupa procentajul de suprapopulare al acvariului,deci nu trebuie luat in seama decat ce e pana in 45% din totalul apei.Ca sa faceti un "test" cat mai corect, pregatiti-va sa aveti filtre cat mai de firma,vazui ca cele de la Eheim sunt toate acolo

Later Edit: Ca sa va faceti o idee despre ceea ce va zic,uitati aici un exemplu :

Equipments:

Tank (LxDxH): 120 x 50 x 55 cm (330.0L)
Filters: Sunsun HW304-B, Sunsun HW303-B, Aqua El Fan Filter Plus Fan-3


Selected species: 5 x Heros Notatus




Recommendations/Warnings/Suggestions/Notes:

Warning: Your selected species may eventually require 192% of your aquarium space. You may need to deal with territorial aggressions later on. Try removing some of (Heros notatus) or get a larger tank.


Recommended temperature range: 22 - 29 C. [Display in Farenheit]
Recommended pH range: 5.5 - 7.5.
Recommended hardness range: 1 - 15 dH.




Warning: You should add more aquarium filtration capacity.

Your aquarium filtration capacity for above selected species is 92%.
Recommended water change schedule: 69% per week. (You might want to split this water change schedule to two separate 44% per week)
Your aquarium stocking level is 184%.
Your tank is overstocked. Unless you are an experienced aquarist who can meet the maintenance/biological needs of this aquarium, lower stocking levels are recommended.

Observati ca dupa 2 filtre externe destul de maricele si unul intern destul de bunicel, ei spun ca 5 heros notatus sunt prea multi pt un 330 doar ei singuri.Ce sa mai zic de ceva sanitari,sau un synodontis acolo ? Cu problema agresiunii din timpul depunerilor,da,sunt de acord.Dar cred ca 5 heros notatus ar duce-o chiar bine in 330 l

This message was edited 2 times. Last update was at 11/09/2015 10:02:43


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
tucan_radu
Unripe member

Joined: 14/01/2017 19:24:31
Messages: 1
IP:
Offline

Buna am si eu un acvariu de 54L.poate cineva sa imi spuna de cati sanitari este nevoie la 10 pesti?multumesc
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e nevoie de niciun sanitar la 10 pesti. Sanitarii sint si ei pesti ca oricare altii...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Buna am si eu un acvariu de 54 L efectiv , din ei cred ca vreo 10 sunt ocupati de substrat , nisip , pietris. Problema e ca m-am apucat de acvariu datorita unui cadou ( un caras) primit de fiica mea de la bunicu. Bietul peste a venit in bol de 8 L , fara filtru , fara nimic. Eu cu experienta 0. In 2 zile mi-am dat seama ca nu o va duce mult asa. Fara prea multa documentare am achizitionat un acvariu Aquael cu lumina incalzire , filtrare. Apoi inca un caras pentru ca am citit ca sunt pesti prietenosi si nu e bine sa fie unul singur in acvariu.
Intrebarea mea este simpla . E mic acvariul meu pentru 2 carasi ? In viitor intentionez sa mai introduc in acvariu 2 pestisori sanitari cat mai mici si poate 2-3 melci. Va fi suprapopulat acvariul in aceasta echipa ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MihaiF wrote:Buna am si eu un acvariu de 54 L efectiv , din ei cred ca vreo 10 sunt ocupati de substrat , nisip , pietris...
Intrebarea mea este simpla . E mic acvariul meu pentru 2 carasi ? In viitor intentionez sa mai introduc in acvariu 2 pestisori sanitari cat mai mici si poate 2-3 melci. Va fi suprapopulat acvariul in aceasta echipa ?

Buna!

- acvariul tau este suprapopulat inca de acum.
- carasii sunt pesti care mananca mult, se caca mult, cresc mari si au nevoie de un volum mare de apa... as zice ca 30-50 litr/apa/peste.
- acvariul nu este potrivit pentru carasi... apa o sa miroasa urat si o sa se tulbure.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara si bine v-am gasit.
Am comandat un acvariu de 120 l. Intentionez sa pun 2 carasi aurii si 2-3 sanitari. Este OK?

This message was edited 2 times. Last update was at 25/02/2017 18:12:52

Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Rundas wrote:Buna seara si bine v-am gasit.
Am comandat un acvariu de 120 l. Intentionez sa pun 2 carasi aurii si 2-3 sanitari. Este OK?

Da, dar corydas sa fie.

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Jimmi wrote:
Rundas wrote:Buna seara si bine v-am gasit.
Am comandat un acvariu de 120 l. Intentionez sa pun 2 carasi aurii si 2-3 sanitari. Este OK?

Da, dar corydas sa fie.


Multumesc. Voi tine cont.
Irusonu
Unripe member

Joined: 11/09/2017 11:08:14
Messages: 3
IP:
Offline

Vreau sa iau si eu pesti pentru copii intr-un acvariu mic, rotund, ca un bol, ce imi recomandati?

2-3 cred ca ajung dar nu stiu de care sa iau. mersi.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Unul singur, un mascul de Betta Splendens.

https://www.google.ro/search?q=betta+splendens&cr=countryRO&newwindow=1&client=firefox-b&dcr=0&tbs=ctr:countryRO&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjCpfOyzaHWAhXDrRoKHZLlBd4Q_AUICigB&biw=1920&bih=947

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com