[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buturuga noua, apa tulburata  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salut Acvaristilor,

Mi-am pus de Craciun o buturuga in acvariu. Era cumparata de la magazin de specialitate. Ambalata in punga, etc (made in china :o). Am pus-o in acvariu fara sa o fierb (e prea mare) si acum am apa tulbure incat nu mai vad capatul acvariului (daca ma uit pe lungimea lui de 1m).

Este vreo solutie ca sa scap de tulbureala? Am adaugat "Crsytal Water" la fiecare schimb dar nu prea ajuta (cred ca nu e facuta pentru tulbureala de genu asta). Dupa schimbul de apa se vede ca apa e mai limpede, dar la 2 ore redevine la fel.

Sugestii? Fiertul iese din discutie pentru ca nu am recipient asa de mare (in afara de galeata in care tin apa la statut). Sau doar timpul o sa ma ajute? Si daca da, va incurajati la vreo prognoza?

Mersi!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Poate trebuia s-o clatesti putin sub robinet inainte s-o bagi in acvariu, dar acum nu trebuie sa mai intervii cu nimic. Tulbureala aia trece de la sine, imediat dupa ce bacteriile colonizeaza noul "suport". Ai rabdare o saptamana - hai, doua, cel mult.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Am clatit-o sub jetul de la dus. Si au trecut deja 2 saptamani, si parca e tot mai tulbure . Oricum, stiu ca va trece cu timpul, doar ca pare incet de tot. Trebuie sa indesesc schimburile de apa? Momentan schimb 15% pe saptamana.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Doar asa, ca sa mai elimini din apa tulbure, ai putea schimba cate 30% de doua ori pe saptamana. Dar eu zic ca pana nu-si fac bacteriile alea tot "dansul", o sa muncesti ca Mesterul Manole: ce faci ziua se darama noaptea.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

OK. Am sa astept. Referitor la bacterii, sunt aceleasi bacterii denitrificatoare, sau o noua cultura?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

si eu tot buturuga din petshop mi-am luat, sigilata in punga, am spalat-o temeinic intr-un lighean si totusi mi-a colorat apa!!! in vreo 10 zile s-a limpezit la mine, dar aveam si carbon activ in filtru. incerca sa pui niste carbon activ, probabil curata apa de tanin!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Da mersi de sfat. Mi-am facut rost de niste carbune activ, insa am o intrebare. Tocmai mi-am pus KH-plus si mi-e teama ca daca bag carbunele activ in filtru, o sa absoarba si mineralele care mi-au crescut KH-ul. Ce parere aveti?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Tocmai am pus niste poze in care se vede tulbureala din apa. Pozele au fost facute saptamana trecuta. Acum e chiar mai tublure de atat . Abia astept sa treaca, insa nu imi fac sperante mari. Cred ca o sa ia luni intregi.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Anubias wrote:Tocmai mi-am pus KH-plus si mi-e teama ca daca bag carbunele activ in filtru, o sa absoarba si mineralele care mi-au crescut KH-ul. Ce parere aveti?

Imi raspunde cineva la intrebare? Sau nimeni nu stie?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Teoretic, asa se va intampla. Dar practic se pare ca nimeni n-a mai facut asta.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Anubias wrote:Tocmai am pus niste poze in care se vede tulbureala din apa. Pozele au fost facute saptamana trecuta. Acum e chiar mai tublure de atat . Abia astept sa treaca, insa nu imi fac sperante mari. Cred ca o sa ia luni intregi.

Daca vrei sa nu ai apa tulbure tine-o intr-o galeata /lighean pana elimina toate substantele.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar nu reusesti sa o fierbi in ceva?Macar intai juma si pe urma o intorci.Eu am fiert-o,nefiind una mare am avut in ce,am clatit-o de vreo 4-5 ori si nu prea mai coloreaza apa(spun "nu prea" ca un pic de tot parca tot mai iese din ea dar in limite acceptabile).
PS.Mama ce periculos am ajuns!Dau si sfaturi din propria experienta!

Cata
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Anubias wrote:Tocmai am pus niste poze in care se vede tulbureala din apa..

Nu seamana deloc a tulbureala de buturuga. Mie doar mi s-a inrosit apa de a ajuns ca ceaiul privit printr-un pahar.
Ma gandesc sa nu ai, de fapt, o invazie de infuzori, incurajata de buturuga "necolonizata"... In cazul asta nu poti face nimic, trebuie sa lasi natura sa-si urmeze cursul. Dar pana la sfarsitul lunii asteia ar trebui ca buturuga sa-si termine "infestarea" si apa sa revina la normal.
Singura ta interventie ca sa mai reduci tulbureala e sa schimbi cate 25% din apa la 2 zile.

@catallin: daca o fierbe acum, distruge micile colonii deja formate in buturuga si o ia de la capat cu asteptatul...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
catallin
Junior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2006 11:32:32
Messages: 43
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da asa este.personal cred ca trebuia sa aplice solutia cu fiertul la inceput.Eu asa am facut si as fi facut in locul lui.Oricum nu bag nimic in acvariu fara o fierbere inainte(cu exceptia pestilor si a plantelor,ca nu-s bucatar :-P ).Mi-e frica.Si asa am avut destule pierderi.Nu treceau cateva zile ca iar ma duceam cu nevasta-mea sa mai cumparam niste pesti.

Cata
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Sincer sa fiu sunt un pic discromat (am s-o intreb pe nevasta-mea sa vad ce culoare vede ea), insa mie mi se pare ca apa ar fi de culoare maroniu-verzuie. Daca spui ca apa trebuie sa fie rosiatica, atunci ma bucur.

@Dalles: Ce sunt exact infuzorii aceia? Ma gandesc ca trebuie sa fie ceva bacterii, insa ce ma nelamureste,e de ce ar "umple" apa daca bag ceva in apa necontaminat. Ceva nu se pupa aici. Ma ajuti te rog sa inteleg?

Mersi baietzi pentru suport.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Anubias wrote:Daca spui ca apa trebuie sa fie rosiatica, atunci ma bucur.

Mai mult, chiar: trebuie sa fie rosiatica, dar CLARA.

Anubias wrote:Ce sunt exact infuzorii aceia? Ma gandesc ca trebuie sa fie ceva bacterii...

Exact, sunt niste protozoare ciliate. Care se pot deplasa prin apa.

Anubias wrote:...de ce ar "umple" apa daca bag ceva in apa necontaminat.

Fii serios, care "necontaminat"? Ca doar buturuga aia nu a fost ambalata etans intr-un laborator de sterilizare. Iti dai seama ca printre fibre a fost plina de "ganganii" microscopice din China, sau din Africa, sau de unde a fost ambalata. Iar cand tu ai introdus-o in acvariul tau bine intretinut, "ganganiile" au constatat cu satisfactie ca au la dispozitie lumina, caldura, nutrienti, o apa bine oxigenata si curata (deci fara concurenti) asa ca s-au gandit sa intemeieze un orasel al lor.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Aha, intr-adevar... Deci e ceva ce am introdus in acvariu (credeam ca ceva bacterii de astea abia asteapta sa bagi un cotor nou in acvariu, ca sa se inmulteasca, si nu pricepeam). Asta m-a lamurit.

Dar cum vor dispare acesti infuzori? Ce ii face sa moara pana la urma, daca tot le e asa de bine in acvariu?

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Banuiesc ca abia dupa ce nitrobacteriile le vor lua locul pe buturuga si le vor consuma/bloca nutrimentele eliberate in apa.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com