[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Care optiune  XML
Forum Index » General info
Author Message
dukydaf
Unripe member

Joined: 05/05/2005 01:09:58
Messages: 4
IP:
Offline

Dupa ce-mi voi reconstrui camera o sa am un loc liber pentru un acvariu.Acvariu va sta intre doua sifoniere si pentru ai da un aspect mai bun o sa-l incadrez intru-n zid facut din lambriuri.Acvariu va fi plantat cu valisnerii cryptocoryne , hygrophila corybosa si echinodorus maitii.
Am de ales intre un acvariu de 300 de liti cu dimensiunile 120*50*50,filtru eheim 2215,lumina 180W sau un acvariu de 100*45*45,acelasi filtru si aceiasi lumina.
Problema cu acvariu de 200 de litri este ca nuprea se gasesc lampi fluorescente de 1m.
Cam cat m-ar tine butelia din sitemul de la aquadelights??
A mai folosit cineva aquarelle de la phillips?? in ce combinatie??
De unde pot sa fac si eu, in romania, de ingrediente din PMDD:K2SO4;KNO3;MgSO4;micro elemente???
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Parerea mea este sa faci unul cat mai mare nu vei regreta ,era bine sa-l poti face de lungime 130 ca sa poti baga philips tld 830 de 36 de wati parca nu stiu exact pt k nu am un acvariu asa mare .Acestea sunt cele mai recomandate neoane pentru plante si merg in combinatie cu aquarele.
Daca ai timp sa cauti uita-te pe http://oldforum.acvariu.ro/l la DIY Hardware si vei gasi foarte multe discutii pe tema asta.
P.S. presupun ca topicul ar trebui mutat la DIY.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dukydaf wrote: Am de ales intre un acvariu de 300 de liti cu dimensiunile 120*50*50,filtru eheim 2215,lumina 180W sau un acvariu de 100*45*45,acelasi filtru si aceiasi lumina.

Daca ai de ales alege unul de 125*60*50 (L*l*H). Avantaje: lungimea asigura posibilitatea de a utiliza tuburi de 36W, adancimea mai mare asigura o perspectiva foarte buna mai ales ca vei avea lateralele astupate; inaltimea mica te asigura ca nu vei avea probleme cu iluminatul pentru plantele covor (pe care nu le-ai pomenit dar sigur te vor interesa dupa ce vei avea acvariul)

dukydaf wrote: Problema cu acvariu de 200 de litri este ca nuprea se gasesc lampi fluorescente de 1m.

Asa este. Stiu oameni care de ani de zile se chinuie cu asta (ba gasesti, ba nu... ba este aici, ba la Brasov )
dukydaf wrote: Cam cat m-ar tine butelia din sitemul de la aquadelights??

Nu cred ca se aduc cu butelii... intreaba-l pe Mosu.
dukydaf wrote: A mai folosit cineva aquarelle de la phillips?? in ce combinatie??

Tocmai am postat pe site articolul facut de Leo despre tuburile de neon. Vei gasi acolo tot ce te intereseaza si chiar mai mult
dukydaf wrote: De unde pot sa fac si eu, in romania, de ingrediente din PMDD:K2SO4;KNO3;MgSO4;micro elemente???

Te vei impotmoli la microelemente, restul se mai gasesc dar ...
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com