[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Experiment .......  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Acvariu de 200 litri, vreo 80 pui discus care aveau 2,5-3 cm (masurati cu liniaru' ) in 22 dec. si inca 8 de 9-10 cm de la g.g. Filtrare: 2500 litri/ora :nutz: prin trei bureti - doi cu porii mari si unu' cu porii mici. Schimb de apa: cam 100 litri zilnic la picatura dintr-un bazin unde e filtrata prin burete destul de fin si carbune activ si aerisita bine. Substrat: nisip fin. l-am pus sa aiba bacteriile suprafata mai mare de care sa se prinda. Lumina: un tub daylight penal de 18 W. Temperatura: 28-29 C.
Haleala: mixtura de inima de vita cu Artemia, granule si vitamine, granule Sera Discus si grindal. Aproape non-stop .

Pina in 22 dec. au crescut doar cu Tubi si Artemia congelata. Interesant e c-au acceptat imediat inima de vita si granulele, fara sa fie nevoie sa-i infometez ....... am mai remarcat ca au o pofta de mincare nebuna de cind cu schimbu' asta de apa, doi au crapat efectiv la cita mixtura au inghitit ....... greseala mea ....... am redus portia.

Ieri am pus iar liniaru' pppaaa ei - au 3,5-4,5 cm ....... sint curios cit o sa pastreze viteza asta de crestere .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Felicitari!!! Interesant.

SI eu am facut un experiment. Bazin 120 l cu aproximativ 100 pui de discus de 2 cm. Am inceput sa fac schimb la picatura (10% in 24 de ore). Dupa 1 saptamana, am ramas cu 9 bucati. Recordul a fost urmatorul: intr-o singura zi pierdere de 67 de pui.
Probabil ca din cauza chimismului apei. Ce filtru cu carbune activ folosesti? Eu am Aquator, dar cred ca deja e colmatat si din cauza asta s-a intamplat nenorocirea. O sa mai pun un filtru cu carbune activ undeva unde este presiunea foarte mica. Poate face fata apei nenorocite din Bucuresti.

Acvariul meu
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

acata wrote:Dupa 1 saptamana, am ramas cu 9 bucati. Recordul a fost urmatorul: intr-o singura zi pierdere de 67 de pui.
Probabil ca din cauza chimismului apei. Ce filtru cu carbune activ folosesti?

Carbunele activ l-am pus din cauza pierderilor inimaginabile de pui - cam 100% . Naiba stie cite chestii se baga in apa.

Carbunele l-am pus intr-un filtru cascada AquaEl montat pe marginea bazinului de filtrare. Apa intra acolo direct de la retea. Consider ca filtrul-cascada are un debit suficient de mare sa elimine majoritatea chestiilor nedorite din apa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Nu sunt chiar inimaginabile! Dupa cum ai vazut la mine au fost inproportie de vreo 94% (erau cam 120 de pui pana la urma). I-am numar cand ii scoteam morti, din pacate. Daca ai timp pune o poza te rog la aranjamentul cu filtrul cu carbune activ. Sa inteleg ca in loc de buretele ala de la filtrul AQUAEL ai pus carbunele activ in pahar acela. Si pe orificiul pentru aerare ai pus apa de la retea, nu? A, dar ai zis ca e un filtru cascada, deci e un pic diferit de astea interne. Sa inteleg atunci ca apa din acvariu este filtrata toata prin acest filtru?

Acvariul meu
[Email]
diskusfun
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2001 02:00:00
Messages: 160
Location: Bucuresti-b.dul Brancoveanu
IP:
Offline

ia fi atent AICI....cam asa se face cu adevarat ...dar la noi , cu apa noastra de ca_at smilie , mai avem mult pina acolo...

The road to happiness lies in two simple principles:
Find what it is that interests you and that you can do well, and when you find it, put your whole soul into it - every bit of energy you have.
[Email] [WWW]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Pai da, dar de unde vine apa aia? E si la temperatura care trebuie si pestii chiar nu au nimic. Incep sa manance imediat. Super!!!

Acvariul meu
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

acata wrote:Daca ai timp pune o poza te rog la aranjamentul cu filtrul cu carbune activ.
Numa' sa mearga galeria .

acata wrote:Sa inteleg ca in loc de buretele ala de la filtrul AQUAEL ai pus carbunele activ in pahar acela. Si pe orificiul pentru aerare ai pus apa de la retea, nu? A, dar ai zis ca e un filtru cascada, deci e un pic diferit de astea interne. Sa inteleg atunci ca apa din acvariu este filtrata toata prin acest filtru?

Nu e filtru' intern AquaEl. E filtru' ala de forma paralelipipedica care se agata pe peretele acvariului. Printr-o teava isi ia apa din acvariu si o da inapoi printr-o cascada dupa ce o trece prin materialu' filtrant - in cazu' meu burete si carbune activ.

Al doilea filtru e cam asa: acvariul e impartit in doua compartimente separate de un burete destul de mare. Apa este trecuta dintr-un compartiment in celalalt de catre un PowerHead si se intoarce prin burete. Sint ingrozit cind spal buretii astia ....... iese noroi din ei ....... doar din apa de la robinet ca n-am pesti acolo .......

Aerarea e cu o pompa de aer obisnuita.



Apa vine de la retea printr-un furtun subtire cam cit ala care se foloseste la pompele pentru aer. Furtunu' asta l-am invirtit de multe ori in juru' tevii de calorifer pina am obtinut temperatura dorita, altfel m-ar fi asasinat consumu' de curent electric . Nu stiu la vara cum rezolv problema .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Am vrut si eu sa infasor furtunul in jurul caloriferului, dar m-am gandit ca imbatraneste repede si sa nu ma trezesc cu vreun pocinog. La tine are vreun semn de imbatranire sau nu?

Acvariul meu
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

acata wrote:Am vrut si eu sa infasor furtunul in jurul caloriferului, dar m-am gandit ca imbatraneste repede si sa nu ma trezesc cu vreun pocinog. La tine are vreun semn de imbatranire sau nu?

Asta e a treia iarna de cind e pe calorifer . N-are nimic. E furtun de la perfuzii .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Porcu'"]vreo 80 pui discus care aveau 2,5-3 cm ....... in 22 dec. ....... Ieri (2 ian.) am pus iar liniaru' [i wrote:pa™[/i] ei - au 3,5-4,5 cm ....... sint curios cit o sa pastreze viteza asta de crestere .......

Dupa vreo luna, piticii se invirt intre 5 si 6 cm ....... citiva mai piperniciti au spre 4 cm, citiva mai arnolzi vreo 6,5 cm.

Poze: smilie ... Poze cu plante
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Felicitari! Asta dovedeste inca o data ce important este schimbul de apa.

Acvariul meu
[Email]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Am si eu niste pitici de astia multumita unui amic de pe forum (merciii). Tin 10 discusi de 2-2,5 cm intr-un bazin de 100 litri (70/40/40). Schimb apa cam de doua ori pe zi cate 10-20 %. Filtrez prin burete normal cu pompa de aer si un burete atasat la o pompa aquel, temperatura la 30 grade.
de haleala le dau o mixtura de inima si granule de sera discus. Vad ca se reped tare cand le dau mancare (au o pofta de rechin) dar nu-i vad sa manance prea mult...adik nu li se umfla burtile cum vedeam la un amic de-al meu . Uneori se mai inegreste cate unul da-si revine...nu dureaza mult.
Am observat ca daca nu le schimb apa in ritmul asta sunt foarte stresati..stau toti intr-un colt...daca le schimb apa dupa un timp incep sa cerceteze bazinul
Voiam sa va intreb ce parere aveti de introducerea in alimentatia lor a larvelor de cyronomus, maruntite cu o lama desigur ca sa poate fi inghitite.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

MihaiCalin wrote:Am observat ca daca nu le schimb apa in ritmul asta sunt foarte stresati..stau toti intr-un colt...daca le schimb apa dupa un timp incep sa cerceteze bazinul
Probabil ca se aduna ceva nitriti, nitrati in apa si-i supara pe pitici. E ciclat acvariu'?

Poze: smilie ... Poze cu plante
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

Adevarul e ca nu prea era ciclat. Era pus cam de 2 zile bazinul cu apa...
Azi cand am ajuns acasa, le-am dat portia care o bag de obicei si au devorat-o in cateva minute...sper sa le mearga bine.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com