[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bucuros de gazde!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Buna.
Rezumatul povestii mele ca acvarist suna cam asa:

Am inceput sa am pesti de la trei ani cand unchiul meu mi-a cumparat o "cutie de conserve" de vreo 4 litri cu cativa guppy. Bineanteles mi-au placut foarte mult si am inceput sa-i inmultesc (asta pe la 6-7 ani cu mult ajutor de la mama), bineinteles am inmultit si "cutiile de conserve", astea noi erau maternitati; din cand in cand chiar mai vindeam sau faceam schimburi prin cartier.
Dupa ce m-am mutat la bloc mi-am rezervat una dintre bai numa pentru acvarii. In baia aia de serviciu am avut cele mai frumoase experiente acvaristice: pui de xifo, moly, chiclasoma nigrofasciatum, leri, gurami, betta, macropodus si scalari. Am fost si in piata de cateva ori la vanzare.
Prin liceu aveam un prieten (corupt de mine in ale acvaristicii) care avea discus printre alti multi pesti (carasi, xifo, gupi, cory smilie ). Am observat ca avea o pereche de discus care depunea constant, ba chiar am vazut larve intr-o zi. I-am propus sa-mi dea mie perechea; mi-a dat-o si am reusit sa scot trei ture de pui dar mi-au ramas doar 10 din toti puii.
Acum ca am inceput facultatea timpul nu prea i-mi permite sa am acvarii si din tot ce aveam am mai ramas cu un acvariu de 30 de litri functional cu cativa moly si cory in el.
Dupa ce am dat de forumul vostru am citit foarte multe din articolele de pe el si mi-am format o noua imagine a adevaratei acvaristici, asta s-a adaugat si la pasiunea mea pentru pesti si a rezultat hotararea de a-mi face un acvariu asa cum nu am mai avut. Deci mia-m cumparat inca 7 gymnocorimbus ternetzi (nu stiu cum le zice popular) si 5 titteya.
Noul acvariu o sa fie de 43x38x40 (construit de mine) cu incalzitor aquael de 150, vibrator resun si ca lumina un bec economic de 22W (o sa cumpar unul mai mare).
Pe la Sibiu plantele sunt o problema, caut niste liberia, cryptocoryne si baclaya (daca poate cineva sa ma ajute, chiar si cu altceva sa-mi spuna pe privat).

Salutare de la mine si sa aveti acvarii cat mai frumoase si misterioase!
[Email]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com