[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
comparatie neoni  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
mihaio07
Junior member

Joined: 05/09/2012 22:53:23
Messages: 61
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut pe undeva ca neonii rosii (cardinali) sunt pesti "medium" ca ingrijire, in timp ce neonii albastri (clasici) si neonii roz sunt "easy".
Din ce am citit pe wikipedia, nu am remarcat vreo diferenta notabila. Chiar si temperatura e foarte asemanatoare.
Totusi, din ce am mai citit pe forumuri, multa lume are tot felul de probleme cu ei: se freaca de decor, ciugulesc geamurile, stau intr-un colt, ii deranjeaza lumina, ii deranjeaza variatiile mici de temperatura, se sperie singuri, etc, asa ca nu inteleg de ce sunt considerati easy in primul rand.
In plus, se mai si imbolnavesc tam nesam de "boala neonului", care e incurabila.

Oarecum offtopic, tin minte sa fi vazut pe undeva ca nu se recomanda amestecarea neonilor albastri cu neonii rosii. De ce?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2012 13:15:37

Talanelu
Member

Joined: 20/12/2015 20:48:22
Messages: 215
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu sunt currios de ultima intrebare.

Staight outta Bucharest
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nu este o problema combinarea lor , diferenta este doar la temperatura , cardinal tetra cere temperatura mai ridicata ( in jur de 25-26 grade )
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com