[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul meu  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Colorado
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/06/2003 22:52:29
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La multi ani tuturor forumistilor!
Cu multumiri lui g.g. pentru constructia acvariu + suport si cu scuzele de rigoare legate de calitatea pozelor si de modul in care am amenajat acvariul, iata cateva poze cu "hardaul":
http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=514
Detalii:
Volum brut=220L / 100x40x55cm /;
Filtru: TetraTec EX700;
Lumina: SUN-GLO: 1x30W si AQUA_GLO: 1x30W;
Pesti:
2xCichlasoma Severum;
1xThorichtys Meeki;
4xPuntius Tetrazona;
2xCtenopoma acutirostre;
3xCorydoras;
Plante:Chladoflora, Anubias, J. Moss, E. Ozelot (au ramas cele care au supravietuit ciclului: eu plantez...cichlidele mananca...resturile se arunca).

Astept critici si sugestii de la voi.

Foaie verde ca lopata...GATA!
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu am numa critici : chiclide cu chiprinide parca nu prea merge, s-ar putea sa inceapa sa-ti moara subit cate un sumatran, plantele sunt infipte prea mult in pamant, partea de unde incep sa creasca frunzele trebuie sa fie afara din nisip si Thorichtys Meeki sigur se simte singur.
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Cam micut acvariul pentru "animalele" dinauntru: severum 30cm, acutirostre - 20cm, meeki - 15cm...
Background-ul mi se pare cam tern, de ce l-ai facut asa de plicticos? Parca sunt niste pereti de beton acolo, nu un mal de rau. Trebuia sa-i dai o forma mai neregulata, mai naturala.
De asemenea, cam slabut luminat: mai putin de 0,3 W/l...

Ce pot sa mai zic?... Mai trebuie lucrat.
Pentru inspiratie iti recomand sa rasfoiesti bine netul dupa poze de-ale meseriasilor. Ca sa-ti deschizi "apetitul" iti propun sa incepi cu AGA (ca tot au terminat concursul pe 2005) apoi arunca o privire si pe ADA, ca sa vezi si un curent oriental.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Colorado
Junior member
[Avatar]

Joined: 10/06/2003 22:52:29
Messages: 21
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru observatii. Sunt pertinente, exact asa cum speram sa fie. Sper ca urmatorul acvariu sa fie mai reusit.

"Cam micut acvariul pentru "animalele" dinauntru: severum 30cm, acutirostre - 20cm, meeki - 15cm..." -------sunt constient si sper ca la anul sa ii mut in altul mai mare. Daca nu reusesc, va trebui sa mai donez din ei ;

"Background-ul mi se pare cam tern, de ce l-ai facut asa de plicticos?"------ fundalul e realizat din polistiren expandat de 4cm deformat la cald pe toata suprafata cu un foehn industrial si apoi acoperit cu ciment (in realitate arata mai bine decat in poze). Am intentinat sa realizez un background din profil de 10cm (cu grote si tot dichisul), dar acvariul are latime 40cm, astfel ca am ales un profil mai subtire - cu neajunsurile care se observa;

"De asemenea, cam slabut luminat: mai putin de 0,3 W/l..." ----- A fost vorba tot de incapatanarea mea de a cumpara un capac "de-a gata" desi citisem despre cerintele de iluminare si stiam ce se gaseste pe piata. Astept sugestii!

"Ce pot sa mai zic?... Mai trebuie lucrat." ------Cu siguranta.

Foaie verde ca lopata...GATA!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Foloseste te rog butonu' "quote" cind citezi din alte posturi !
Pui textu' citat intre: [quote.] si [/quote.] (fara spatiu intre parantezele drepte).

Poze: smilie ... Poze cu plante
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Colorado wrote:A fost vorba tot de incapatanarea mea de a cumpara un capac "de-a gata" desi citisem despre cerintele de iluminare si stiam ce se gaseste pe piata. Astept sugestii!

Si eu mi-am luat capac de-a gata (0.3 w/l) si mi-am adaugat singur niste lumina extra (mi-am facut gauri in capac, samd). Poate ai loc si tu de mai multa lumina acolo.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com