[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Aphyocharax rathbuni  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

Dupa cum spuneam intr-un post ceva mai demult am scos la inmultit o pereche de Aphyocharax rathbuni.
Poveseta lor a inceput cam asa: am cumparat acum ceva mai mult de un an 6 bucati (atatea erau disponibile) pe care i-am tinut in acvariu impreuna cu alte characide. Totul bine frumos, masculii s-au colorat, etc. Peste vara am fost plecat in concediu si am pierdut 3. Am mai ramas cu 3. 2 masculi si o femela. Am scos o pereche la inmultit (masculul cel mai bine colorat care il gonea de langa femela pe celalalt si singura femela pe care o aveam). Stiu de de obicei se scot minim 3 perechi la depus, dar ... nu am de unde .
Acariul de depus: 25l net, inaltime 15 cm, plantat cu cabomba la greu (jungla), apa (ca si in acvariul de unde i-am luat: pH 6.5, t 25C), lumina - de la un neon de 18w mutat si asezat la 30 cm de acvariu pentru a nu avea probleme cu puii in eventualitatea in care eclozau.
In fiecare dimineata (pentru ca din cate se spune depunerea are loc dimineata) ma uitam dupa icre si nu am vazut nimic. Dupa cateva zile i-am mutat inapoi in acvariul mare. Am urmarit acvariul ca poate totusi ... ceva ceva sa se miste... Nimic. Am renuntat pentru moment la idee, dar nu as vrea sa ma las pagubas.
Acum intrebarile:
- Sa incerc un alt sistem pentru depunerea icrelor (cam cum foloseam la killie - acvatiu fara substrat si cu o cutie in care sa pun in cazul lor jawa moss in loc de turba ca in cazul in care depun icrele sa pice si sa nu poata ajunge la ele) ?
- Sa pun ambii maculi si femela la depus sau sa raman la ideea de pereche?
Orice alte pareri (legate de "subiect") sunt binevenite.
Multumesc.

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cred c-ar fi bine s-ai tii separat vreo 2 saptamini (daca ai unde) sa nu cumva sa depuna in acvariu' comun. Sa-i hranesti cu hrana vie ....... nu ma-njura daca te trimit in mama-natura pe vremea asta ....... poate ai ceva grindal.

In loc de Cabomba iti sugerez Vesicularia. Rezista foarte bine la semiintuneric si cresc pe ea mai bine micoorganisme care pot fi prima hrana pentru puiet .
Ma tem sa nu moara si sa-ti strice apa Cabomba daca o tii 1-2 saptamini fara lumina.

Poze: smilie ... Poze cu plante
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

din fericire mai am o cultura de grindal asa ca mama-natura mai trebuie sa astepte
o sa pregatesc un acvariu mic cu o caserola cu Vesicularia si o sa incerc din nou.
multumesc.

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com