[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alt jurnal de acvariu. De la 0  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Bine v-am gasit.
De cateva zile citesc de fiecare data cand am ocazia si imi permite "scarbiciul" despre acvaristica si m-a prins microbul...
Zilele urmatoare vreau sa-mi cumpar un acvariu + accesoriile pentru el. Pt ca dispun de bonuri cadou, nu le pot achizitiona decat din supermarketuri. Am cautat si oferta cea mai larga am gasit-o la Hornbach.
Ma gandeam sa incep cu un acvariu mic, de ~60L, in genul acestuia http://www.happypets.ro/acvariu-aquael-econoline-60-p-680.html (daca nu am voie linkuri, spuneti-mi si le scot). Am impesia ca in Hornbach este chiar accelasi model, inclusiv cele doua flacoane bonus).
Ce vreau: un acvariu cu plante nepretentioase si ~ 6-7 pesti, cat mai mici (neoni + altii). Acvariu va sta intr-o incapere destul de prost incalzita, dar in mod sigur iarna nu va scadea temperatura sub 15gr C, temporar. In rest va sta la ~20gr C. Poate face fata un incalzitor de 50W cum este cel din pachet sau mai trebuie unul suplimentar sau inlocuit acesta cu unul mai puternic? Temperatura apei s-o setez la 24gr sau mai mult?
Pe langa acvariu, am pus pe lista de cumparaturi si:
- JBL AquaBasis 2.5L;
- pietris 1-2mm 2Kg (ce sa-l pun peste substratul fertil);
- pietris 3-4mm 3-4kg inchis la culoare);
- algicid (ca sunt incepator si nu as vrea sa ma lovesc prea curand cu ele. E bun JBL Algol pt asta?);
- Tetra Aqua Safe pentru tratarea apei ce o voi inlocui, dupa ce voi face ciclarea;
- 4-5 plante. Aici am rugamintea sa-mi spuneti care sunt mai nepretentioase;
- 1-2 buturugi pt plante (banuiesc ca cele din magazine nu sunt pregatite pt introducere in acvariu. Cat timp trebuie sa le fierb inainte?);
- fertilizant lichid (pentru mai tarziu... dupa cat timp ar trebui sa il pun in apa, avand in vedere ca substratul va fi nou?);
- surface skimmer am nevoie? Ca preturile ce le-am vazut in unele magazine online m-au descurajat...
- filtrul din pachet am vazut ca e unul de la Eheim, intern. Banuiesc ca nu mai am nevoie si de o pompa de aer.
- o galeata mare pt a tine apa inainte de schimb + furtun;
- pietre am strans cateva kg anul acesta de la mare, de diferite forme si culori. Le pot pune pe acestea, fierbandu-le inainte?
Ca pesti, m-am gandit la 4 neoni + 2 sanitari + 1-2 creveti (imi plac cum arata si parca sunt un punct de atractie). Ce alti pesti pot adauga, dar sa aibe dimensiuni f mici si sa poata coabita cu ceilalti?
Melcii am vazut ca sunt destul de greu de tinut in frau cand incep sa se inmulteasca. Exista si alte specii de melci ce nu sunt deloc pretentiosi si nu imi vor crea probleme? Ca as lua 1-2.
Stiu ca scoicile filtreaza apa, dar nu am vazut sa se puna in acvarii. De ce?
Va multumesc pentru ajutor,
Vice.
[WWW] [Yahoo!]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Din cate stiu eu scoicile maresc duritatea apei,iar intr-un acvariu cu apa dulce nu cred ca au ce cauta scoicile.Incearca sa eviti viviparii,iti spun din propria experienta,mi-am cumparat femela guppy iar peste 2 zile m-am si trezit cu vreo 15 pui in acvariu.Daca nu vrei melci,ai grija sa controlezi plantele inainte de a le baga in acvariu,eu am ceva melci maro(i-am adus odata cu plantele),dar nu ma deranjeaza,astept sa creasca mai mari si le fac vant.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salut, in primul rand nu as merge pe aqua safe.. eu mereu am mers pe aquatan la apa dulce si a fost ok, sera aquatan e mult mai ieftin dat fiind ca e mai concentrat, sie e ceva mai de incredere sera decat tetra ;)
plante daca esti la inceput as pune ceva easy gen cryptocoryne, cabomba, Limnophila sessiliflora, mai ales dca nu ai de gand sa faci feritlizare intensa si aditii de CO2

buturugile se fierb cam 5-10 min in fiecare apa pana ramane apa cristal, din experienta eu am fiert o mangrova o noapte intreaga ... vreo 10-15 ape

surface skimmer.... nu te ajuta decat daca ai probleme majore cu biofilmul, eu am unul si nu pre am observat mare diferenta, mai e si zgomotos... plus de asta ai nevoie de canistra ca sa il poti racorda....
pompa de aer in nici un caz daca bagi plate ;)

la ce creveti te-ai gandit?

poti baga 1 bamboo si ceva specii mai mici, ti-as recomanda red cherry sunt ieftini si nepretentiosi
cat despre melci eu tin ori tuberculate ori helene , dar daca nu vrei sa ai probleme cu kh, baga helene ;) pentru ca astea nu prea se inmultesc, si te scapa si de ceilalti melci ;)




vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Salut,
Multumesc pentru raspunsuri.

@Slytherin: la scoici ma gandeam ca cele vii. Nu cred ca au cum sa mareasca duritatea apei, deoarece ele, in crestere, au nevoie de calcar si alte minerale, iar cochilia nu se dizolva in apa. Am vazut aici (http://acvaristicanano.wordpress.com/category/scoici/) cateva scoici ce vad ca se preteaza la acvarii. Ma refer la cele de 2-5cm, sa pastrez proportiile cu acvariul meu (viitorul meu acvariu).

@crimson: creveti atat de mari ca cei bamboo nu as baga. Mi se par f mari cand vor fi adulti (~10cm, la un acvariu 60x30x30). Ma gandeam la cei de ~ 2-5cm (ca unii de aici http://acvaristicanano.wordpress.com/category/creveti/, bineinteles conteaza si pretul).

Cu crevetii, melcii, skimmer, pompa de aer, tratamentul pt clor al apei, plante, buturugi m-am lamurit.
Au ramas celelalte in discutie:
- sunt de ajuns pt substrat urmatoarele: JBL AquaBasis 2.5L, pietris 1-2mm 2Kg (ce sa-l pun peste substratul fertil) si pietris 3-4mm 3-4kg (inchis la culoare) sau este prea mult si-l fac prea gros?
- algicidul sa incep sa-l adaug inca din faza de ciclare?
- fertilizantul lichid cand incep sa-l adaug, avand in vedere ca subtratul va fi nou?
- pietrele ce le-am strans (le luasem pt alte motive de la Marea Neagra.) Le pot pune pe acestea? Ca sunt de diferite forme, texturi si culori. Cum trebuie sa le pregatesc pentru introducere?
- este suficient incalzitorul de 50W sau mai iau unul sau il inlocuiesc pe acesta cu unul mai puernic, avand in vedere ca va sta intr-o incapere mai rece iarna (temperatura ambianta crec ca va fi undeva la maxim 20gr C, temporar va ajunge pe la 15gr C).
- ce pesti sa introduc? Vreau neaparat pesti cu dimensiuni f mici, maxim 4-5cm cand vor fi adulti.

Voi de unde va luati pestii si nevertebratele? Ca nu le-as mai lua de la Hornbach (este in cealalta parte a orasului). Acvariul va fi undeva pe Stefan cel Mare / Bucur Obor.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/09/2012 08:34:27

[WWW] [Yahoo!]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salut,
Si eu am vrut scoici, dar pana la urma am ales sa nu.. citeste atent despre ele, au beneficii dar si dezavantje, eu am avut tot felul de vietati in acariu, mai putin scoici.
Pagina cu crevetii nu s-a deschis, dar oricum trebuie sa alegi cu grija si pestii si crevetii sa nu ai surprize sa ii pape, si sa fie compatibili si la paramatrii apei, de aia iti recomandasem red cherry pentru ca sunt precum tiganul cu cortul.. daca apa e cat de cat ok restul nu conteaza ), restul vei vedea ca sunt ceva mai pretentiosi, bine poti lua "red cherry" verzi, rosu aprins, visiniu, etc. sunt mai multe varietati doar sa nu ii combini
Algicid nu pune decat daca ai neaparat nevoie!
Fertilizantul incepi sa il adaugi dupa adaugarea plantelor, de preferat sa imparti doza saptamanla in doze zilnice
Pietrele trebuiesc testate daca sunt calcaroase(testul cu otet), eu personal ca sa ma asigur ca sunt ok de obicei le-am fiert 2-3 min ca sa nu bag mai stiu eu ce vietati pe ele....
Incalzitorul pare a fi suficient la marimea acvariului, dar acum vezi si tu cam cat sta aprins daca sta cu orele nu e ok...
Despre locul de procurare... eu in general prefer sa iau de pe forum, ca magazine am frecventat hornbach, coralis, maxi pet, care au fost ok, in zona nu prea e mare lucru gasesti ceva la obor e un magazin la subsolul magazinului, pe iancului e un pet store mare care e cat de cat dotat si in cora, ar mai fi reef dar nu prea mai au nimic in magazin, aduc doar la comanda, sincer, desi sunt peste strada de mine inca nu am luat nimic de la ei pentru ca inca nu am dat drumul la bazin de cand m-am mutat

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2012 11:08:38

vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Linkul cu crevetii avea o virgula in plus la sfarsit. Cel corect este http://www.acvaristicanano.wordpress.com/category/creveti/.
Mutumesc pentru sfaturi.
Mentin deschis topicul si va tin la curent cu ce am cumparat / instalat. In weekend ma voi duce sa iau cele importante si mai scumpe si sper sa fac setup-ul initial. Plantele sa le pun tot de la inceput, de cand incep ciclarea, nu?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2012 11:25:36

[WWW] [Yahoo!]
costinvlad
Junior member

Joined: 28/08/2012 15:38:12
Messages: 43
Location: Bucuresti - zona Bucurestii Noi
IP:
Offline

da, plantele se pun de la inceput
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

pantele cel mai bine le pui chiar inainte sa umpli bazinul, asezi substratul, pui apa cat sa depaseasca substratul cu 2-5 cm dupa care asezi cum trebuie plantele si umpli bazinul, asta e cea mai comoda varianta, dupa ce il umpli e mult mai greu sa le asezi cum trebuie....

ti-as recomanda, dca tratezi apa inainte sa o pui, sa pui a doua zi si un tub de filter starter, jumatate in filtru, jumatate in apa ca sa insamantezi sa se realizeze ceva mai repede ciclarea....
cat despre filtru ce filtru ai hotarat sa folosesti? ce neoane? ai cititi despe ciclare? vietatile banuiesc ca stii ca se adauga treptat l aminim 2 sapt de la startare daca folosesti filter starter, daca nu la minim 1 luna... ca sa grabesti ciclarea poti pune si 2-3 poamceea ;)

This message was edited 3 times. Last update was at 05/09/2012 13:04:21

vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Filtrul din pachet parca este http://www.zoomania.ro/index.php/pesti-acvaristica/accesorii/sisteme-filtrare/filtre-interne/eheim-filtru-int-pick-up-2008-60.html sau un alt Eheim asemanator.
Ca neoane, am impesia ca vine cu unul de 11W. La o adica, bricolez capacul si mai adaug unul, daca nu este suficient.
Am citit diferite articole despre ciclare si sper ca am prins ideile principale. Stiu ca pestii si restul se adauga ulterior.
Merci,
Vice.
[WWW] [Yahoo!]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

o sa fie mic filtrul, e pentru maxim 60l deci nu prea cred ca e adecvat.... eu as lua altceva in locul lui... dar fiecare cu bugetul si cu preferintele lui, as merge pe aquaball varinata pentru 80-100l dar la ce ai scris ca vei pune in el ar trebui sa fie ok....

This message was edited 1 time. Last update was at 05/09/2012 14:06:43

vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Acel filtru vine in pachet cu acvariul. Daca il voi putea schimba, ar fi ok, dar... putin probabil.
[WWW] [Yahoo!]
vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Salut,
De mai mult de o luna nu am mai postat. Intre timp, acvariul a ajuns un inceput de jungla...

Plante:
Eleocharis parvula
Rotala rotundifolia red
Micranthemum Umbrosum
Lindernia rotundifolia variegated
Blyxa Japonica
Heteranthera Zosterifolia
Rotala wallichii
Acorus Gramineus Variegatus
Cabomba Aquatica
Cladophora
Dwarf Mondo Grass (am vazut ca e planta de uscat, dar o am de mai mult de o luna si nu s-a ingalbenit deloc)
Echinodorus Osiris
Echinodorus Olezot
Lemna minor (cateva frunzulite razlete)
Vallisneria Americana biwaensis
Vallisneria Americana natans

Nevertebrate:
2 x Anentome Helena
o armata de melci comuni (Phisa marmorata; sper sa le vina de hac asasinii)
3 x Pomaceea

Pesti:
4 x Corydoras albinosi
3 x Otocinclus affinis
7 x Guppi (4 femele)

Plantele sunt intretinute de o bomba cu CO2, JBL Ferropol (1.25ml / saptamana) si JBL Ferropol 24 (doua picaturi dimineata).
Pestii sunt hraniti cu JBL Novo Fect (cate 2 pastile de doua ori pe zi) si o un varf de TetraMin tot de doua ori pe zi. Mai am si un plic sigilat de Daphnias (de la Padovan, inca nu le-am dat. E ok pt ei?), un plic Supervit Granulat (de la Tropical, le-am dat o singura data dar vad ca nu le-au placut). Ce le-as mai putea da pt o dieta cat mai variata?
Apa este testata cu eSHa Aqua Quick Test si rezultatele sunt cele din poza de mai jos. Schimburile de apa le fac de doua ori pe saptamana, cate 10litri pe schimb, sifonand subtratul. E prea mult sau e ok?

Vreau sfaturi pentru a sti daca am luat-o pe drumul cel bun!
De asemenea, mi-ar place 2-3 pesti, un pic mai mari, ce sa fie punctul de atractie al acvariului, cu toate ca joaca Corydorarilor nu te face sa te plictisesti. De care sa mai iau?
Multumesc,
Vicentiu.

P.S. E ok sa introduc si 10-15 RCS?
[Thumb - HPIM5606.jpg]

[Thumb - HPIM5610.jpg]

[Thumb - HPIM5605.jpg]

[WWW] [Yahoo!]
vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Alte poze
[Thumb - HPIM5614.jpg]

[Thumb - HPIM5612.jpg]

[Thumb - HPIM5615.jpg]

[WWW] [Yahoo!]
vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Alte poze
[Thumb - HPIM5618.jpg]

[Thumb - HPIM5629.jpg]

[Thumb - HPIM5625.jpg]

[WWW] [Yahoo!]
vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Alte poze
[Thumb - teste apa.jpg]

[Thumb - HPIM5631.jpg]

[WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Plantele arata foarte bine. As scoate insa carapacele acelea de melci marini (parca asa vad, nu?) nu dau natural intr-un acvariu de apa dulce. As mai pune si o bucata de lemn sa dea acolo o impresie artistica.

Despre pesti, tu stii ce sa-ti alegi ... nu prea am idei, depinde ce-ti place, dar nu scalari te rog, e prea mic pentru ei.

Nu inteleg de ce oscileaza asa kH-ul ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Duritatea apei de la robinet e de 3. Adaugand cativa melci ce i-am adunat asta vara de la mare (dupa ce i-am fiert), a inceput sa creasca. Ultima am impresia ca am testat la o zi dupa schimbul de apa.
Maine mai fac un test, cu apa schimbata de sambata. Nu le-as scoate, ca mi se pare cam mica duritatea de 3. Oricum nu pun neoni sa-i afecteze duritatea mai mare.
[WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dap, probabil ca stii si de modalitati alternative de a creste kH-ul mult mai usor si fara melcii aceia marini scuze ca ma iau de ei, dar imi place diversitatea junglei de acolo si texturii - ca sa raman impasibil la melcii aceia.

RCS poti sa iei daca nu adaugi pesti mari care sa-i manance, gen betta. Un card de Rasbora heteromorpha cred ca ar veni bine (nu stiu de ce, dar neonii arata bine in card mare, dar mi se par asa sensibili ....).

Despre restul intrebarilor:
a) despre hrana -> orice mancare e buna daca nu e data in exces. Daca vrei sa-i resfeti, poti incerca sa cumperi niste cuburi de mancare inghetata (gen Ocean Nutrition - Special Mix). Atentie ca da peste cap calitatea apei - trebuie sa ai filtrare buna si sa monitorizezi in continuare No3-ul cum o faci deja.
b) schimburile de apa sunt super ok - nu trebuie sa-ti faci probleme aici. Cati oameni bibilesc asa mult la acvariu 10L la 3 zile e ceva. Cred ca-ti trebuie o pompa sa ridice apa din galeata, sa nu te chinui altfel. Si curatenia e buna.

In concluzie mi se pare ca esti pe drumul cel drept. Mie nu-mi plac viviparii, dar daca te vei descurca cu puii e ok. Mi se pare ca ai conditii bune si pentru Tiger Barb - vreo 5-6 (daca renunti la guppy) ar da dinamism acvariului. Nu sunt asa timizi.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/10/2012 02:16:47


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Am facut acum testul apei:

Cl 0
PH 6,6
KH 4
GH 6
NO2 0
NO3 10

Sa fie prea mult CO2 de scade PH-ul atat?
Cum sa cresc duritatea apei fara cochilii sau corali? Preferabil fara substante chimice adaugate in apa.

Azi am pescuit inca un Guppi ce s-a dus intr-ul loc cu verdeata. Ii am din 3 locuri diferite si se pare ca doar cei dintr-un loc au probleme (saptamana trecuta s-a mai dus unul). De asemenea, am vazut ca ciorchinele de icre de pomaceea a cazut in apa. Banuiesc ca nu mai poate fi salvat (cred ca a stat toata noaptea in apa...)
[WWW] [Yahoo!]
vice
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2012 20:10:27
Messages: 23
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Salut,
Dupa 3 luni, acvariul are ceva probleme cu algele. Valorile apei sunt acelea din print screenul de mai jos.
Algele sunt la inceput verzi, apoi devin negre si stau in manunchiuri, cu o lungime de ~4-5mm.

Acvariul (Eheim 126l) este echipat cu urmatoarele echipamente:
- filtru intern Eheim Aquaball 130, cu buretii originali;
- un filtru intern polonez, Clear... ceva. Debit cica de 600l/h, tot cu buretele original + un strat de ~12 cm de vata Symec, ce o inlocuiesc saptamanal;
- burete bolborositor alimentat de o pompa chinezeasca SL-2800;
- lumina: 2 X 18W T8 + o banda de leduri (lumina calda) de 3W (~300 lumeni). Mai trebuie sa montez inca doua, dar pt care nu am inca driver de alimentare. Acestea au lumina rece. Banda cu leduri functioneaza non stoc, iar neoanele cate 8 ore / zi, in doua reprize (7-11.30 dimineata si 19 - 21.30)
- bomba CO2 ce amesteca CO2 intr-un Taifun cu o extindere;
- incalzitor 100W;
- termomentru digital (~22.4 - 23.7grC).

Schimburi de apa: de doua ori pe saptamana, a care ~12 litri / schimb.
Plantele sunt intretinute cu JBL Ferropol (1.25ml / saptamana) si JBL Ferropol 24 (doua picaturi dimineata).

Flora (de fapt e o jungla, ce nu prea ii merge, cred ca datorita luminii slabe):
Eleocharis parvula
Rotala rotundifolia red
Micranthemum Umbrosum
Lindernia rotundifolia variegated
Blyxa Japonica
Heteranthera Zosterifolia
Rotala wallichii
Acorus Gramineus Variegatus
Cabomba Aquatica
Cladophora
Dwarf Mondo Grass (am vazut ca e planta de uscat, dar o am de mai mult de o luna si nu s-a ingalbenit deloc)
Echinodorus Osiris
Echinodorus Olezot
Vallisneria Americana biwaensis
Vallisneria Americana natans
Cate 2-5 fire din fiecare.

Nevertebrate:
2 x Anentome Helena adulti + o droaie de pui (minim 25 buc)
3 x Pomaceea adulti + minim 20 buc pui... au ascuns atat de bine oualele ca nu le-am vazut... De fiecare data cand vedeam, le luam si aruncam

Pesti:
5 x Corydoras albinosi
2 x Otocinclus affinis
3 x Guppi (2 femele) si vreo 8 pui
parca 10 x Hasemania Nana (5 masculi)

Ce pot face pt eliminarea acelor alge?
Revin cu poze fi film al acvariului in cateva ore. Am schimbat apa si e un pic cam tulbure.

De asemenea, as dori sa inlocuiesc o parte din buretii filtrelor cu ceva mai bun in filtrare. Nu am bani sa inlocuiesc filtrele interne cu unul extern, asa ca doresc sa inbunatatesc eficienta filtrarii cu alte medii. Ce imi recomandati?
Multumesc,
Vicentiu.
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com