[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sera nitrivec si aquatan  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

scriu destul de in graba si nu mai stiu exact daca asa se scrie, adica sera aquatan. ideea este ca folosesc de mai mult timp acest produs. acum am facut rost si de nitrivec, numai ca am ceva probleme cu instructiunile. imi spune ca in prima zi, dupa ce am tratat apa cu aquatan, cam la o ora, sa pun cate doua lingurite pentru 25 de litri, dupa care zilnic sa pun cite o lingurita la 50 de litri. dupa care, mai jos, spune ca la 24 de ore de la primul tratament al apei pot sa pun pestii. cred ca mi-am cam luat-o, pt ca in nici un caz nu voi scoate pestii din acvariu timp de 24 de ore, ca sa pot trata apa. este posibil totusi sa pun nitrivec in acvariu cu pesti?

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Sera AQUTAN este pentru tratementul apei (conditioneaza apa pentru acvariu). Neutralizeaza clorul si metalele grele din apa, astfel incat apa de la robinet poate deveni buna pentru acvariu. Adica iei direct apa de la robinet, o conditionezi cu AQUTAN si o versi in acvariu. Bineinteles ca nu e recomadat lucrul asta, decat daca nu ai cumva apa invechita.

Sera NITRIVEC face altceva - neutralizeaza nitratii si nitritii si este folosita in principal pentru ciclarea rapida a unui acvariu nou asta pentru ca ajuta si la crearea coloniilor de bacterii nitrificatoare. Ai citit bine pe prospect - la un acvariu nou se conditioneaza apa intai cu AQUTAN si apoi se adauga NITRIVEC pentru inceperea ciclarii rapide a acvariului. Dupa 24 h pui pestii si tratezi in continuarea apa cu NITRIVEC timp de 10 zile parca, moment in care zic ei ca respectivul acvariu este ciclat.

Acuma tu nu ai specificat de ce iti trebuie AQUTAN si NITRIVEC ca sa pot sa iti raspunde mai la obiect. Adica din ce motiv le-ai folosit?

Acvariul meu
[Email]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

din nici un motiv. aquatan stiu ca, pe linga apa, e bun si pt pielea pestilor. am facut rost si de nitrivec... daca spuneti ca nu e bun, il arunc, dar il am in casa... si am zis ca e bine sa il utilizez. oricum, aquatan voi folosi in continuare, pentru ca e foarte bun pt pesti. ideea era ca mi-e teama sa folosesc nitrivec... e bine sa pun in acvariu sau nu? daca nu e bun, atunci il arunc in secunda doi, fara nici o remuscare (dar nu vreau sa il folosesc, sperind ca fac un bine pestilor...)

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ibis wrote:din nici un motiv. aquatan stiu ca, pe linga apa, e bun si pentru pielea pestilor. am facut rost si de nitrivec... daca spuneti ca nu e bun, il arunc, dar il am in casa... si am zis ca e bine sa il utilizez. oricum, aquatan voi folosi in continuare, pentru ca e foarte bun pentru pesti. ideea era ca mi-e teama sa folosesc nitrivec... e bine sa pun in acvariu sau nu? daca nu e bun, atunci il arunc in secunda doi, fara nici o remuscare (dar nu vreau sa il folosesc, sperind ca fac un bine pestilor...)

Daca acvariul este deja ciclat, nu mai are rost sa folosesti si SERA NITRIVEC - acata ti-a explicat clar si la obiect. Aquatan, in schimb, poti folosi la fiecare schimb de apa, dupa cum scrie pe prospect.

Daca ai in plan infiintarea unui acvariu nou si nu vrei sa folosesti metoda clasica de ciclare, atunci poti folosi Sera Nitrivec.
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

va multumesc! am folosit aquatan si am vazut rezultatele. dar, am primit de craciun cadou si nitrivec. nu parea rau, dar am avut retineri in a-l folosi. daca spuneti ca nu are rost sa il folosesc, nu pot decit sa ma bucur ca nu l-am utilizat... apropos... daca cineva din piatra, sau care are drum prin oras vrea asa ceva, il ofer cu cea mai mare placere!

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

uitasem ca nu exista "edit"... faceti abstractie de virgulele lipsa...

Am vazut cu Bucurie
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com