[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum pescuiesc un botia?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Mordax
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2004 16:23:29
Messages: 284
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O intrebare un pic mai stupida:

Cum prind un Botia macracantha intr-un acvariu foarte bine plantat? Ma chinui de o saptamana si nu am reusit! Cu ce il momesc? Ce-i plac: femeile, ciocolata, whisky-ul fin?

Am mai avut problema asta cu un ancistrus, dar pe-asta l-am fraierit cu o bucata de castravete pusa in minciog.

PS: L-am mutat temporar intr-un acvariu mai mic, ca sa ma scape de melci, dar acum vreau sa-l pun la loc cu fratii lui in acvariul cel mare, ca e peste de card si se plictiseste singur!
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

Incearca sa scoti apa din acvariu (in timpul unui schimb de apa de exemplu) pana la jumatate (stiu ca se schimba maxim 20%din volum dar uneori se face si maxim jumatate). Atunci ai avea mai mari sanse si incearca sa folosesti 2 minciog-uri.

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

aceeasi problema am avut cu un aimonieri si am facut o capcana pentru pesti. problema e ca tot altii intrau acolo.

poate ai noroc (mai ales ca ii place sa se ascunda).
http://www.floridadriftwood.com/fish_trap.htm

Acvariul meu
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Numai la capcana cred ca-l scoti.
M-am chinuit ingrozitor sa scot 3 dintr-un bazin mic. Pana la urma am scos toata apa si i-am luat cu mana.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Exact cu capcana descrisa de cei de la floridadriftwood.com mai prind eu ancistrusi cand se inmultesc prea mult.
Cateva precizari:
1. marginile taiate ale sticlei de plastic trebuie trecute putin prin flacara, ca sa se topeasca eventualele tzepe ramase de la foarfeca si care ar putea rani pestii;
2. in corpul mare al sticlei e bine sa se dea cateva gauri (10-12) cu o sula groasa, de vreo 5 mm, pentru ca pestii sa aiba flux de apa proaspata si sa nu se asfixieze inauntru. Sula, de asemenea, trebuie incinsa putin pe aragaz ca sa lase margini topite, rotunjite, care sa nu raneasca pestii.
3. nu face mai mult de trei legaturi intre cele doua corpuri ale sticlei, pentru ca pierzi timpul cu desfacutul lor.

Cand scoti capcana, trebuie s-o bagi imediat intr-o galetusa cu apa proaspat scoasa din acvariu. Tot in galetusa aia triezi si pestii, daca au mai intrat si altii.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com